Atların koşum takımlarına altın ve gümüş yaldızlı pullarla yapılan süsleme ...


Reşme,

Atların koşum takımlarına gümüş ve altın yaldızlı pullarla yapılan süsleme. 

Hayvanın başlığı, yuları ve gemi.
Katır hayvanının dizgini.
Hayvan başlığında burun üzerine gelen zincir.

Ayrıca tekstil ve konfeksiyon işinde; Reşme kelimesinin anlamı şöyledir.; 
Konfeksiyonda düz dikiş yapan bir tür makine.
Penye konfeksiyonunda kullanılan ve zincirli dikiş yapan bir tür makine.


Koşum takımlarının yapımı, tamiri ve süsleme işlerine saraçlık denilmektedir. Atın boyuna uygun olarak yapılan koşum takımları, onun doğal hareketlerini kolaylaştırmak onu rahatsızlıktan, incinmekten, zararlı çarpmalardan korumak için yapılmaktadır.

Koşum; paldum, başlık, gem, çeki kayışı, yan kayış, ok kayışı, yular, dizgin gibi parçalardan oluşmaktadır. Koşumculukta genellikle manda derisi kullanılmaktadır.

Yağlı deri, kromlanmış deriler sepici bıçağı ile kesildikten sonra, tıraşlanmakta, mumlu iplik, biz, ucu kütleşmiş iki iğne ile veya sırım. Sırım iğnesiyle dikilmektedir. Bütün bu parçalar kıtıkla doldurulmaktadır.
Atın boynuna geçirilen koşum takımlarının göğüs kayışı, yan kayışı, ok kayışı, sedemka gibi parçaların hamuta bağlanarak atın arabayı çekmesi sağlanmaktadır.
 www.bulmacabul.com/2010/08/araba-kosumunda-atlarn-boyunlarna.html&docid=UPaerEfiAQaJvM&imgurl=http://4.bp.blogspot.com/_OFeWE073BJY/TFZjZL4f6MI/AAAAAAAAJd8/nVw_lCEqJbY/s1600/saraccilik.jpg&w=550&h=386&ei=PFkuT_PxOYbR0QWh7pytCA&zoom=1

Popüler Yayınlar

İzleyiciler

Yeni içerikler için takip edin!

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ