Meksika' da mısır ekmeğine verilen ad ...


Tako, (Taco),
Meksika’ya özgü bir tür mısır ekmeği olarak tanımlanabilir.
Meksika’ya özgü, bir tür mısır ekmeği,
Tako bizdeki dürüme benzer bir yemek. İnce pide ekmeklerinin arasına kıyma, ince kıyılmış et, sığır eti, tavuk, deniz ürünleri, sebze ve peynir koyup çeşitli soslar ile dürüm yapılarak yenilir. Meksika' da pide yerine sert tako dedikleri bir ekmek çeşididir. Mısır unundan yapılan ve tadı mısır cipsine benzer ekmektir.

Meksika mutfağı, geleneksel Aztek mutfağının ve İspanyol yemeklerinin karakterini taşır. Çeşitli biberler, çeşitli kaktüsler, mısır, fasulye, dana eti, domuz, tavuk ve balık etleri ile papaya, avokado ve vanilya gibi egzotik meyveler bu mutfakta ağırlıklı olarak kullanılan malzemeler arasındadır. Meksika mutfağında en önemli tahılın mısır, sonra da pirinç olduğu söylenebilir.
 
Başlıca yemekleri;
Frijoles, Guacamole, Salsa, Burrito, Fajita, Nacho, Quesadilla, Tortilla, Taco...

Yemekler genellikle ızgarada ve ateşte pişirilir. Ayrıca lezzetli olduğu kadar bol baharatlıdır. Ekmek ve hamur işlerinde en çok mısır ve pirinç unu kullanılır. Yemeklerin tümünde ise bitkisel yağlar kullanılır. Meksika mutfağında margarin yer almaz.
Tortilla
Lavaşı andıran ince ve yayvan bir ekmek türüdür. Mısır ve buğday unlarından yapılır. Meksika mutfağında tavuk ve etin en yakın arkadaşıdır!
Frijole
Çeşitli fasulye taneleri ile yapılan bir çeşit aperatiftir.
Guacamole
Dövülmüş avokadoya eklenen domates püresi ve tuz ile elde edilen bir aperatiftir. Bu mutfağın en meşhur soslarından olan Guacamole, birçok yemeğin yanında servis edilebilir…

Salsa
Domates rendesi, sarımsak, biber, soğan ve kişniş kullanılarak yapılan çok yaygın bir Meksika sosudur.

Burrito
Un Tortilla’lasından yapılan bir çeşit dürümdür. Burrito’nun içine yalnızca et, fasulye ve pirinç doldurulur.
 
Fajita
Tortilla yatağında servis edilen, ateşte pişmiş dana eti ve çeşitli Meksika sebzelerinden yapılan bir yemektir.

Nacho
Küçük parçalar halinde kesilen Mısır tortilla’sının peynir ile kaplanıp kızartılması ile elde edilen bir atıştırmalıktır.
Quesadilla
Mısır tortilla’sına sarılmış peynir parçalarının pişirilmesi ile elde edilen bir yemek türüdür.

Taco
Mısır ya da un tortilla’sının üzerine eklenmiş dana eti, Meksika fasulyeleri, çeşitli sebze ve baharatlarla hazırlanan bir yemek türüdür.
 

Popüler Yayınlar

İzleyiciler

Yeni içerikler için takip edin!

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ