Lokman ruhu ...

Eter, (Fr. éther, İng. ether ).  
H5C2OC2H5 ,
Lokman ruhu. 

Renksiz, çok uçucu, az kullanınca ayıltıcı, çok kullanınca bayıltıcı etki yapan, tıbbi anestezide asırlarca kullanılmış olan organik sıvı madde. Oksijenli asitlerin alkollerle birleşmesinden oluşan sıvılar. Yağları ve bir çok plastik maddeyi çözer ve çok kolay tutuşan, bir tür organik yağ çözücüdür. 

İki alkol molekülünden bir molekül H2O ayrılınca oluşan R-O-R' genel formülüne sahip bileşik grubunun genel adı. R ve R' gruplarının aynı olması halinde “simetrik eter”, farklı olması halinde de “asimetrik eter” adını alırlar.

Hekimlikte kullanılan, çok uçucu, renksiz ve kendine özgü kokusu olan bir sıvıdır. Veteriner hekimlikte evcil hayvanların genel anestezisi amacıyla kullanılan ve dietil eter yapısında olan uçucu genel anesteziklerin en güvenli olanıdır. Genel formülü R-O-R’ olan, polar moleküllerden oluşan ve endüstride çözücü olarak sık kullanılan, bir kez alkillenmiş alkol veya iki kez alkillenmiş su türevidir. 

Renksiz, uçucu ve kolayca alevlenebilen bir sıvı olup, kaynama noktası 35°C, donma noktası -117,4°C ve yoğunluğu da 0,736 g/cm3tür. Suda az çözünür. Alkolde ise her oranda çözünür. İyodu, bromu, uçucu yağları, bitkisel yağ ve reçineleri, saf kauçuğu ve bâzı bitki alkaloitlerini çözer. Alkolle karışık olarak nitroselüloz için önemli bir çözücü meydana getirir. Buharının hava veya oksijen ile olan karışımı şiddetli patlayıcıdır. Eter cam şişelerde, demir ve teneke kaplarda nakliye edilebilir. Başlıca kullanılma alanı olarak dumansız pudra üretimi, organik sentezler (bir çözücü olarak, analitik kimya ve tıp sayılabilir. Hastayı cerrahî girişimlere hazırlamak için ilk kullanılan genel bir uyuşturucudur

Popüler Yayınlar

İzleyiciler

Yeni içerikler için takip edin!

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ