Adana' nın Kozan ilçesinde bir içmece ...

Ilıca içmesi,
Adana il merkezine 68 km olan Kozan ilçesinin 15 km. kuzeydoğusunda ılıca köyündedir. Suyu kükürtlüdür. Kükürtlü suyunun ağrılı hastalıklara iyi geldiğine inanılmaktadır.   

Adana ilinin Kozan ilçesine bağlı ılıca köyündedir.Hazımsızlık,Kabızlık sindirim sistemi hastalıklarına iyi geldiğine inanılmaktadır. Ağrılı hastalıklara ve kükürtlü su olduğu için cilt problemlerine iyi gelir.

Adana' da bulunan diğer kaplıca ve içmeler;

Ali Hocalı İçmesi (Ali Hocalı),
Adana’nın yaklaşık 12 km. batısında Ali Hocalı Köyü yakınında bulunan bu içme on adet kaynaktan oluşmaktadır. Çeşitli bağırsak hastalıklarına şifa olduğu söylenmektedir.

Acıdere İçmesi (Misis),
Adana’nın yaklaşık 20 km. doğusunda bulunan Misis ilçesinin 5 km. batısında bulunmaktadır. Acıdere İçmesine halk arasında Kürkçüler veya Samuca Dere İçmesi de denmektedir. Kaplıcanın suyu bağırsak kurtlarına iyi geldiği gibi böbrek taşlarını da dökmektedir. 
Su sıcaklığı 15 derecedir,Adana ilinin Musis kazasının Suludere köyündedir.Az tuzlu sulardandır.(Bağırsak temizleme özelliği vardır)
Safra kesesi ve karaciğer hastalıklarına iyi geldiği yöre halkı tarafından söylenmektedir.

Tahtalıköy Kükürtlü kaynağı (Ceyhan), 
Adana Ceyhan’ın yaklaşık 6 km. güneyinde Tahtalıköy yakınlarında sıcaklığı ortalama 20 derce olan bir su kaynağıdır. Sudan kabarcıklar halinde kükürtlü hidrojen gazı çıkıyor ve bu suyun cilt hastalıklarına iyi geldiğine inanılır.

Kokarpınar İçmesi (Ceyhan)
Adana Ceyhan’a aklaşık 10 km. uzaklıktaki bir tepenin eteğinden çıkan bu suyun kokusu geniş bir alana yayıldığı için Kokar Pınar olarak tanınmıştır. Bir çok hastalığa iyi geldiğine inanılır.

Ilıca İçmesi (Kozan),
 Kozan ilçesinin yaklaşık 5 km. batısında Ilıca Köyü’ndedir. Buradaki kükürtlü suyun ağrılı hastalıklara iyi geldiğine inanılmaktadır.

Bağözü İçmesi (Kozan),
Kozan ilçesinde Bağözü Köyü’nde bulunan bu içme de müsil niteliği taşıdığı bilinmektedir.

Kodas içmesi:
Adana ilinin Kozan ilçesine bağlı Kodas köyündedir.Orta tuzlu sulardandır. Bağırsak temizleyici etkisi vardır.

Kurttepe İçmesi (Seyhan),
Kurttepe Köyü’nün aklaşık 1 km. kuzeybatısında bulunan Kurttepe İçmesinin bağırsak hastalıklarına iyi geldiği bilinmektedir. Su sıcaklığı 9 derecedir,  bağırsak temizleme etkisi vardır, kabızlığa iyi geldiği bilinmektedir,sindirim sistemi hastalıklarında faydalıdır

Düziçi Haruniye Kaplıcası (Ceyhan),
Adana Haruniye’ye 15 km. uzaklıkta Bülbül Dağı eteğinde bulunan bu kaplıcanın suyu kaynadığı yerden 10 m. yükseklikten aşağıya dökülmektedir. Bu kaplıcanın suyu içerisinde sarkıtlar bulunan bir mağaradan kaynamakta olup, 33 C sıcaklığındadır. Bu suyun romatizmaya, cilt yaralarına ve mide rahatsızlıklarına iyi geldiğine inanılmıştır.

Kaplıca ve içmelerin tedavi özellikleri;
Genel olarak ifade etmek gerekirse, kaplıca tedavisinin mevsimi yoktur. Ancak gelenekler, bu konuda bir mevsim yaratmıştır. Daha doğrusu, kişi, kendine uygun bir zaman seçmekle birlikte en uygun mevsim ve zaman ilkbahar ve sonbahar’dır. Romatizmalılar, nevraljiler, ve şeker hastaları için yaz ayları, mide, bağırsak, karaciğer ve sinirle ilgili hastalıklar için de ilkbahar ve sonbahar ayları daha uygun mevsimdir.Bir yılda iki kez kaplıca tedavisinde, mayıs ve eylül ayları seçilebilir.Kaplıca bir hamam değildir. Şifa gücüne sahip yeraltı su kaynağı ve birer sağlık yurdudur. Kaplıca tedavisinin önemli konularından biri de, kaplıcada kaç gün kalınacağıdır. Bu süre 21 gün olmakla birlikte halkımız genellikle kaplıca tedavisini 15 gün olarak uygular. İçme tedavisi de öteden beri 3 gün olarak yapılır. Genellikle üç haftalık ve 21 banyoluk kürlerin tedavi edici etkisi olduğu, uzmanların ortak görüşüdür. Öte yandan, özel durumları dikkate alınırsa, her kişiyi 21 gün kaplıcada tutmanın mümkün olmadığı da düşünülmelidir.

Popüler Yayınlar

İzleyiciler

Yeni içerikler için takip edin!

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ