Ordu ilinde bir yayla. ...

Turnalık,
Abdili-Çambaşı,
Cule yaylası, 
Çukuralan Yaylası,
Hevrek Yaylası,
Yeşilce,
Topçam,
Meydandüzü,
Karagöl,
Keyfalan,
Angın,
Düzoba (Kumru ilçesinde),Turnalık Yaylası Korgan’ın çok eski yaylalarındandır. Meşhur Yalman Kayası ve Yalman bu yaylanın sınırları içindedir.  Yaylanın sınırları içerisinde bulunan Yalman Bölgesi’nde M.Ö yaşayan Kalipler zamanından kalma Ateşgedeler ve Demir madenlerinin işlendiğini gösteren kalıntılar mevcuttur. Tarihi özelliğinin yanında diğer yaylalarda bulunmayan bir çok özellikler de yine bu yaylada mevcuttur. Yaylalar içinde en geniş topraklara sahip olan Turnalık yaylası orman ve otlak bakımından da zengindir. Perşembe Yaylası, Korgan Yaylası ve birçok köy ile ulaşım bağlantısı mevcut olup hareketli ve en canlı yayla durumundadır.  

Deniz seviyesinden 1670 metre yüksekliğindeki bu yaylada Yenipınar ve Karakoyunlu Mahallesi sakinleri oturmaktadır. Yenipınar Mahallesi’nden ayrılan Tezili Köylüleri de burada yaylacılık yapmaktadırlar. Yaylaya yakınlığı dolayısı ile çoğunluğunu Terzili Köylüleri oluşturmamaktadır.

Tarihi çok eski ve canlı yayla olsa da, bu yaylaya ulaşım yolu bakımsızdır. Hava yağmurlu olduğunda çamur yüzünden şimdiki yolda araba kullanmak kayma tehlikesi ve patinaj yüzünden imkansız gibidir.   Turnalık Yaylası’nın güzel bir özelliği de, Korgan tarafına ve diğer yaylalara bakan en yüksek tepe buradadır. Bu tepe Yalman’dan daha yüksek olduğundan hem Korgan tarafının güzel manzaraları, hem de diğer yaylalar buradan kolaylıkla görülmektedir.

Popüler Yayınlar

İzleyiciler

Yeni içerikler için takip edin!

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ