Ülkemizdeki geçitler ve boğazlar ...

Dağ sırtlarında geçit veren çukur yelere bel adı verilir. Ülkemizde bölgelere göre bir çok geçitler vardır. Bu bölgelere göre sıralarsak;

Marmara Bölgesi; (Balıkesir Bilecik Bursa Çanakkale Edirne İstanbul Kırklareli Koaeli Sakarya Tekirdağ Yalova)

Koru Dağı Geçidi,(Çanakkale Edirne sınırında),
Çanakkale Edirne sınırını oluşturan Koru Dağı Geçidi 350 m. Rakımlı yükseltiye sahip. Koruköyle birlikte başlayan yükselti de gün batımına yakalanırsanız eğer kendinizi şanslı saymalısınız.
Karaköy ve Vezirhan Boğazları; Bilecik.
Bilecik il sınırları dâhilinde olan bu iki boğazımız da ilimizin güney ve kuzey cephelerine düşmektedir. Güneyde kalan Karaköy boğazı 29. km. uzaklıkta olup 1350 rakımlı Yanıklar Tepesine kadar varmaktadır.
Vezirhan Boğazı ise ilin Kuzey cephesinde olup 19.Km. sonrasında ulaşılabilmektedir.


Ege Bölgesi; (Afyonkarahisar Aydın Denizli İzmir Kütahya Manisa Muğla Uşak)

Metris Geçidi,Göcek Geçidi, Çetibeli Geçidi,
Muğla il sınırlarında yer alan bu geçitlerimize ulaşmanın tek ve keyifli yolu sırası ile Fethiye’ den başlangıç alırsak 11 Km. Sonunda ilk geçit olan 110 Rakımlık Metris Geçidi. Akabinde 43 Km. bir seyrin ardından 110 Rakımlık Göçek Geçidi. Hemen ardından Köyceğiz’ ide dolanarak sola sapıp Marmaris istikametine yönelerek 550 Rakımlık Çetibeli Geçidine ulaşabilirsiniz.
Sakar Geçidi, (Muğla).
Muğla İl Sınırları içerisinde yer alan 585 Rakımlık bu geçidimizi Gökova’yı ayaklarınızın altına sererek geçmenize vesile oluyor.
Tuzlabeli Geçidi, (Muğla Denizli sınırı).
Muğla ili ile Denizli illeri arasında sınır olan bu geçidimiz 1430 Rakımlık bir yükseltiye sahip. Fethiye’den başlangıçla Üzümlü’ ye sapmadan, İnçirköy ve Arpacık köyüne saparak Denizli istikametine Karabayır köyüne sağ’a doğru sapıyorsunuz. Yaklaşık 43 Km. Sonra noktaya ulaşmanız mümkün.
Gökbel Geçidi, (Muğla Aydın sınıırı).
Muğla Aydın il sınırında yer alan bu geçidimize Muğla ilinden hareketle Yatağana sapmadan 41 Km. Sonra ulaşabilirsiniz.
Dirimli Geçidi, (Muğla Burdur sınırı),
Muğla il sınırıyla Burdur il sınırında olan bu geçidimiz 1560 Rakımlık bir yükseltiye sahip. Muğla Kemerden çıkışla yaklaşık 60 Km. Sonra Bekçiler, Çobanisa Kasabalarına saparak ulaşabiliyorsunuz.
Sabuncubeli Geçidi, (İzmir).
İzmir il sınırları dâhilinde olan Sabuncubeli Geçidimiz Çıkıştan 13 Km. Sonra Manisa yolu üzerinde 565 Rakımlık bir yükseltidedir.
Karabel Geçidi, (İzmir),
Karabel geçidi de Sabuncubeli geçidimiz gibi İzmir il sınırları dâhilinde olan geçitlerimizden. 465 Rakımlık bu geçidimize İzmir hareketle Kemalpaşa üzeri 1150 Yükseklikteki Kemalpaşa Dağını da sağınıza alarak Dereköy mevkiinde varabiliyorsunuz.
Üçler Geçidi, (İzmir Manisa sınırı).
Genelde Boz Dağlarının yükselti kattığı Üçler geçidi, 1200 Rakımlık noktasıyla Manisa, Salihliye bağlı gökköyle, İzmir, Ödemiş’ e bağlı Bozdağ köylerinin arasında, Ayrıca Dağı’nın zirve noktasındadır.
Salihliden 19. Km Manisa’dan hareketle gidileceği takdirde, Turgutlu (32) sonrasında Ahmetli(21) akabinde Salihli (11) den çıkarak beraberinde ise Gölcük Dinlenme Yerini de görerek varabilirsiniz.
Hasanbeli Geçidi, (Denizli),
Bu geçidimiz Denizli il sınırları içinde olan, sağ yamacına 1415 M. Yüksekliğe Sahip Sarıkaya Tepesini alan 1035 Rakımlık bir geçidimizdir. Buraya ulaşmak Uşak’ tan hareketle 10 Km.
Denizliden 83 Km. Sonra varılırken Uşak’ tan 73 Km. Sonra ulaşılabilir. Daha avantajlıdır.
İgdir (Denizli),
Bu geçidimizde Hasanbeli Geçidimiz gibi Denizli İl sınırlarında yer almaktadır. 995 Rakımlık bu geçidimize Denizliden daha çok Uşak’ a yakın olduğundan Uşak Sivaslı üzeri Denizlinin Çivril İlçesi İstikametinden ulaşılabilir. Caber ile İğdir kasabaları arasında sıkışan bir noktadır.
Kazıkbeli Geçidi, (Denizli),
Denizli il sırlarında yer alan Kazıkbeli Geçidine Tavas İlçesinden sağa, Denizliden hareketle 43 Km. sonra ulaşılabiliyor. 1250 Rakıma sahip bu geçidimiz de Tavas ovası ayaklarımızın altında seyre imkân sunuyor.
Köroğlu Geçidi, (Afyon),
Afyon il sınırları dâhilinde olan bu geçidimizin Afyona olan uzaklığı ise yaklaşık olarak 25 km.dir. Ağın Dağının yükselti kattığı Köroğlubeli Geçidimizin rakımı 1400 Dir
Çakmaktepe Geçidi, (Afyon),
Afyon il sınırları dâhilinde yer alan bu geçidimizin rakımı 1880 iken, nokta olarak bulunduğu yer ise Afyon Sandıklı arasındadır. Afyon ile Sandıklı arası 58 Km.dir.
Çataltepe Geçidi, (Uşak),
Uşak il sınırlarında olan bu 1650 Rakımlık Geçidimize ulaşmanın en kolay yolu, Uşak’tan hareketle Güre istikametinden yaklaşık 55 Km. Sonra gidilen güzergâhıdır.
Dumlu Geçidi, (Uşak),
Dumlu geçidi Uşak il sınırlarının kuzey doğu kesiminde 1277 Rakımlık yükseltiye sahip bir geçidimizdir. Güzergâhı Banaz yönünde olup yaklaşık 39.Km. Sonrasında Kaplancı kasabası mevkiindedir.
Gölcük Geçidi, (Kütahya),
Bu geçidimiz Kütahya il sınırlarında 1450 Rakımlık yükseltisiyle yer almaktadır. Eğrigöz Dağının yükselti kattığı bu geçidimize ulaşım hem Uşak hem de Kütahya yönünden yapılabilir. Her iki çıkıştan da yaklaşık olarak 100. Km. Yakın bir mesafe vardır.
Sındırgıbeli Geçidi, (Mnaisa Blıkesir sınırı),
Aynı zamanda Marmara Bölgesi ile Ege Bölgesi sınır geçidi de olan Sındırgıbeli geçidi Manisa ile Balıkesir illerinin kesiştiği noktadadır. Kepez ve 1295 Rakımlara varan, Görenez Dağlarının yükselti kattığı Sındırgıbeli Geçidi 725Yükseltiye sahiptir. Bu noktaya Manisa’dan hareketle Saruhanlı, Akhisar yolunu izleyerek, Balıkesir’in Sındırgı istikametine yöneldiğiniz vakit 86.Km. Sonra varabilirsiniz. Bir başka güzergâhsa Balıkesir’den başlayarak Çağış, Bigadiç üzerinden Sındırgı’ya ulaşarak yaklaşık 70.Km. Sonra varmanızdır.
Akçagedik Geçidi, (Balıkesir Kütahya sınırı),
Akçagedik Geçidi 1470 Rakımlık yükseltisiyle Balıkesir ili ile Kütahya illeri arasında sınır oluşturmakta. Manisa Salihliden çıkışta yaklaşık 113 Km.Sonra Simav Dağlarının eteklerini aşarak ulaşabilirsiniz.
Kömürcü Geçidi, (Aydın İzmir sınırı).
Kömürlü Geçidine genelde Aydın Dağının özelde ise Cevizli Dağı ile Keyna Dağlarının eteklerini aşarak varabilirsiniz. Aydın ile İzmir arasında sıkışan bu geçidimiz 975 rakıma sahip. Kömürlü Geçidine Aydından Kuşadası yönünde, İncirliova’ dan İzmir Tire yoluna saparak 13 Km. Sonra varabilirsiniz.


Karadeniz Bölgesi, (Amasya Artvin Bartın Bayburt Bolu Çorum Düzce Giresun Gümüşhane Karabük Kastamonu Ordu Rize Samsun Sinop Tokat Trabzon Zonguldak).

Babadağ Geçidi, (Zonguldak),
Akçakoca ve Bolu Dağlarının çevreleyip yükselti kattığı, Zonguldak il sınırları içerisinde olan bu geçidimize ulaşabilmenin alternatif yollarından biri olarak sahil şeridi güzergâhını tarifliye biliriz. Ereğli’den sağ’a saparak Devrek yönünde devam ettiğimiz vakit Kirencik ile Vakıf köyleri arasında rakımın 720 metrelik noktasına ulaşabilirsiniz.
Ahmetusta Geçidi, (Karabük),
Karabük il sınırları içerisinde kalan bu geçidimiz. 1580 Rakımlık bir yükseltiye sahiptir. Karabük Safranbolu yolunu takiple ulaşılabilen bu geçidimizin tam yükseltisine ise İnceçay ile Dereköy arasında ulaşmak mümkün.
Meyitler Geçidi, (Bolu),
Köroğlu Dağları eteklerinde saklı 5 Geçitten biri olan Meyitli Geçidi 1180 rakıma sahip. Bolu Göynük ile Eskişehir Nallıhan yolu arasın da kalan Meyitli Geçidi Göynük’ den çıkışla rakımını almaya başlar.
Hacıayaz geçidi, (Bolu),
Göynük Mudurnu yolu arasında yer alan Hacıayaz Geçidi rakım olarak 1000′ in üzerinde olan geçitlerimizden. Göynük çıkışı Geçit’ e rakımını almaya başlıyor.
Atyaylası Geçidi, (Bolu),
Bu geçidimizde Bolu da var olan diğer geçitlerimiz gibi Mudurnu, Göynük, Nallıhan üçgeninde kalan geçitlerimizden. 1270 Rakımlık yükseltide olan Atyayla geçidimize Göynük Nallıhan arası ve Göynük çıkışlı Meyitler Geçidini de aşarak varabilirsiniz. Yaklaşık 30 Km.
pedallaşmanın ardından noktaya ulaşmanız mümkün.
Aynalıkaya Geçidi, (Bolu).
Aynalıkaya Geçidi Mudurnu Nallıhan ilçeleri arasında 1210 Rakımlık konuma sahip geçitlerimizden. Mudurnu çıkışlı yaklaşık 10 Km. Ardından noktaya varılabilinir.
Taşlıyayla geçidi, (Bolu),
Bolu il sınırları içerisinde olan Taşlıyayla Geçidi Köroğlu Dağlarının yükseklik kattığı bir noktada olup, 1010 Rakımlık bir yükseltiye sahiptir. Konum olarak Bolu ile ilçesi Kıbrıscık arasında yer alan Taşlıyayla Geçidi. Bolu’ dan 27 Km. Sonra ulaşılacak bir noktadadır.
Boludağı geçidi, (Bolu Düzce sınırı).
Bolu ile Düzce ili arasında sınır oluşturan bu geçidimiz 969 Rakımlık yükseltiye sahip. Bolu Kaynaşlı arsında ki bu geçidin mesafesi yaklaşık 12 Km.
Ahlatlık geçidi, (Bolu Ankara sınırı).
Bolu Kıbrıscık sınırı ile Ankara Beypazarı arsında sınır olan Ahlâtlık Geçidi 1650 Rakıma sahip. Beypazarı’ndan 41. Km. ve Karlık Dağı eteklerinden geçerek varırken. Kıbrıscık’dan ise 12 Km. Sonrasında varılabiliniyor.

Cankurtaran geçidi, (Bolu Ankara sınırı),
Bolu’nun Ankara sınırına yakın olan Cankurtaran Geçidi 1590 Rakımlık bir yükseltiye sahip. Bolu Ankara yolu üzerinde Yeniçağa ayrımından sağ’ a sapıldığı vakit, Yeniçağa’ dan 36 Km
sonrasında varılacak olan Otobandaki noktadır.
Akyama Geçidi (Bolu Ankara sınırı).
Bolu Gerede ile Ankara Kızılcahamam mevkileri arasında yer alan Akyama Geçidi Köroğlu Dağlarının yükseklik kazandırmasıyla 1570 Rakıma sahip olmuştur. Gerede den 27.Km21. Km sonrasında ulaşılabilinir.
Kızılcahamam’dan ise
Işıkdağı geçidi, (Bolu  Ankara Çankırı sınırı),
Üç ilimizin kesiştiği noktada var olan Işıkdağ 1 ve 2 Geçitleri, Ankara Kızılcahamam çıkışlı Güvem ilçesi ve Kardakçı Dağının aşımından sonra Çankırı Çerkeş istikameti boyunca yol alındığı vakit geçilebilinir. Kızılcahamam çıkışlı 35. Km. Çerkez çıkışlı ise 18 Km.1610 Rakıma sahiptir.
pedallaşmanın ardından varılabilinir. Işıkdağ Geçidi
Dorukhan geçidi (Bolu Karabük Zonguldak sınırı),
Bolu Karabük ve Zonguldak il sınırları arasına sıkışan Dorukhan Geçidine yüksek rakım kazandıran Kızılkiriş, Gölcük, Göl dağı ve Bolu Dağlarıdır. 925 Rakımlık bu geçidimize Bolu Mengen üzerinden Devrek istikametine gidildiği vakit. Yanı sıra Zonguldak Devrek üzeri Karabükden ise Göçebe, Devrek üzeri varılabilir.
Karamurat geçidi (Bolu Sakarya Sınırı),
Bolu il sınırları içerisinde olan Karamurat Geçidine Yüksekliği kazandıran Köroğlu ve Elmacık Dağlarımızdır. 725 Rakımlık bu geçidimize Bolu Mudurnu ilçesinden 12 Km. pedalın ardından varılabilinir.
Örencik geçidi (Kastamonu).
Batın il sınırı ile Kastamonu ili sınırlarının kesiştiği noktada Bartın ili Ulus ilçesi Kabadağ beldesine bağlı Şirinler köyü ile Kastamonu ili Pınarbaşı ilçesine bağlı Dizdarlı köyleri arasına sıkışmış 990 rakıma sahip bir geçidimizdir.
Karabayır geçidi (Kastamonu Karabük sınırı).
Karabük il sınırı ile Kastamonu il sınırları içerisinde olup, Karabük ili Eflâni ilçesi Alpagut kasabası ile Kastamonu ile Pınarbaşı ilçesi Çengelli kasabaları arasında en yüksek rakıma ulaşılabilir. Karabük’ den 64. Km sonra, Kastamonu’dan ise toplamda 74.Km. yapıp 1550 Rakımlık Ballı Dağ Geçidini de aşarak Pınarbaşı’nın üzerinden varabilirsiniz. Karabayır Geçidi 1060 Rakıma sahiptir.
Dağlı geçidi (Kastamonu),
Kastamonu il sınırları dâhilinde olan Dağlı Geçidi 950 Rakımlık yükseltiye sahip olup en uygun varış güzergâhı olarak yine Kastamonu ya bağlı Cide ilçesinden yaklaşık 20. Km lik bir kat edişin ardından varılanıdır. Aynı noktaya Kastamonu çıkışlı 1210 Rakılı Oyrak Geçidini de aşarak Seydiler Ağlı üzeri yaklaşık 113 Km. Lik bir kat edişin ardından ulaşılabilir.
Ballıdağ geçidi (Kastamonu),
Ballıdağ geçidimiz de Kastamonu il sınırları içerisinde olan ve 1550 Rakımlık yükseltiye sahip olan geçitlerimizden. Yükseltisini adı gibi Ballı Dağından almış bir geçidimizdir. Ulaşım Kastamonu hareketle Daday üzeri Azdavay güzergâhındadır. 40 Km. Lik bir kat edişin ardından noktada olabilirsiniz.
Oyrak Geçidi (Kastamonu),
Kastamonu il sınırlarında olan bu geçidimizin ile olan uzaklığı yaklaşık 22. Km.dir. İlin Kuzeyine Seydiler bölümüne düşen Oyrak Geçidi 1210 Rakımlı bir yükseltiye sahiptir.
Kartaltepe geçidi, (Kastamonu),
Kastamonu il sınırlarında olan bu geçidimize de Kastamonu merkezden ulaşarak Oyrak Geçidini de aşarak Seydiler’den sağa saparak yaklaşık bir 22. Km. Daha yaparak ulaşılabilir.
Kartaltepe 1240 Rakımlık bir yükseltiye sahiptir.
Ecevit geçidi, (Kastamonu),
1170 Rakımlık yükseltiye sahip Ecevit Geçidi Kastamonu il sınırlarındadır. Oyrak ve Kartaltepe Geçitlerini yanı sıra 55. Km. lik yolu da aştıktan sonra ulaşabilirsiniz. Ecevit Geçidine Çataltepe ve Keyneak tepeler yükselti katmaktadır.
Çuhadaroğlu geçidi, (Kastamonu),
Bu geçidi geçmenin yanı sıra, birden fazla geçit geçilmeyi düşünülüyorsa, Ulaşım olarak Kastamonu merkezi temel alınmalıdır. Yaklaşık 85. Km. Sonra Oyrak, Kartaltepe ve Ecevit Geçitlerini de aşarak ulaşabilirsiniz. Çuhadıroğlu Geçidi 965 Rakımlık bir yükseltiye sahip. Yolun devamında Kastamonu’nun şirin bir ilçesi olan İnebolu’ya giriyorsunuz.
Yaralıgöz geçidi,(Kastamonu),
Yaralıgöz Dağının yükselti kattığı Yaralıgöz Geçidi 2019 Rakıma sahip. Yaralıgöz Geçidine sürüş. Kastamonu çıkışlı Abana da son bulacak şekilde de gerçekleşe bilir, Bunun tam tersi bir güzergâh şeridi de izlenebilir.
Isırganlı geçidi, (Kastamonu),
1170 Rakıma sahip Isırgan Geçidine, Yaralıgöz Geçidinde olduğu gibi, yükselti katan dağımız Yaralıgöz Dağıdır. Yaklaşık 44. Km.nin ardından Devrekâni’ yi de aşarak bu geçitlerimize varılabilir.


Farklı bir geçit projesi de Kastamonu çıkışlı, 1210 Rakımlık Oyrak Geçidi, Devri kaniden sağa saparak Yaralıgöz ve Isırganlı Geçitlerini aşıp, Abana ilçesine varmak. Buradan İnebolu’ya, İnebolu’dan sola saparak iç’ e doğru Seydiler istikametine güzergâh çizip sırasıyla Çuhadıroğlu, Ecevit Geçitlerine. Sonrasında ise Seydiler İlçesine girmeden Ağlı İlçesine saparak 1240 Rakımlık Kartaltepe Geçidini de aşarak Seydiler ve Kastamonu ya ulaşıyorsunuz. Toplamda 213. Km yaparak 6 Geçidi tamamlamanız mümkün.
Ilgazdağı geçidi, (Kastamonu),
Kastamonu il sınırlarında olan Ilgazdağı Geçidine, yükselti katan da yine geçide ismini veren Ilgaz Dağlarıdır. 1875 Rakıma sahip bu geçidimiz, Kastamonu’nun Güney cephesine düşmekte. 41. Km. Lik bir pedalın ardından bu geçidimize ulaşmak mümkün.
Tosya Ilgazdağı Geçidi, (Kastamonu),
Kastamonu il sınırlarında yer alan Tosya Geçidi Tosya ilçesine daha yakındır. Çatalılgaz Dağının yükselti verdiği bu 1625 Rakımlık Geçidimize, Tosya’ dan Akaya üzeri Kastamonu ya da bunun tam tersi istikametini izleyerek yapabilirsiniz. Kastamonu Tosya arası 60. Km.dir.
Türbe geçidi , (Kastamonu),
Kastamonu ile Çorum il sınırında yer alan Türbe Geçidi 1625 Rakımına sahip. Tosya’dan yaklaşık 31 Km. Sonra Türbe Geçidine, Köse Dağının ardından 1180 Rakımlık Elmabeli Geçidini de geçerek Çorum il sınırlarına giriyorsunuz.
Akgöl geçidi, (Sinop),
Sinop il sınırlarında yer alan Akgöl Geçidinin denizden yüksekliği 1380 M.dir. Geçide yükselti katan ise Küre Dağlarıdır. Kastamonu sınırına da yakın olan bu geçidimize ulaşmak için Sinop’ un ilçeleri olan Türkeli ile Ayancık ilçeleri arasında yer alan Otmanlı istikametine sapmak olacaktır. Yaklaşık 50 Km. nin ardından hem bu geçidi geçiyor hem de Kastamonu’nun ilçesi olan Hanönü’ ne varıyorsunuz.
Dranaz geçidi, (Sinop),
Sinop il sınırlarına dâhil olan bu geçidimiz, Küre Dağının varlığıyla 1350 Rakımlık bir yükselti kazanmıştır. Bu geçide ulaşmak için Sinop’tan çıkışla 17 Km. ardından Kabalı kasabasından sağ’a, Boyabat istikametine saparak varılabilir.
Dikmen geçidi, (Samsun),
Samsun il sınırlarında yer alan bu geçidimize yüksekliği Küre Dağı katmıştır. Sinop iline yakın olan bu geçidimiz 1440 Rakıma sahiptir. Samsun Alaçam’dan yaklaşık 34 Km. Sonra ulaşılabilen bu noktadan ya geri dönmek ya da Sinop il sınırları dâhilinde olan Durağan üzeri Boyabat’a geçebilirsiniz.
Güvenbeli geçidi (Samsun),
Samsun il sınırlarında yer alan Güvenbeli Geçidi 880 Rakıma sahip geçitlerimizdendir.
Karadağ geçidi (Samsun),
Samsun il sınırlarında yer alan bu geçidimiz 980 Rakımlık yükseltiye sahip. Samsun merkezden Kavak Havza üzeri gidildiği vakit geçit noktasına varılır. Aynı güzergâhta tren yolu da olduğundan Kavaktan çıkışla da başlangıç yapılabilinir. Kavak çıkışlı başlangıç uygulandığı takdirde 17 Km. nin ardından noktaya varılır.
Kılıçaslan geçidi,(Amasya Samsun Sınırı),
Canik Dağlarının yükselti verdiği Akdağ zirveli Kılıçaslan Geçidinin rakıma 975.Dir. Kılıçaslan Geçidine Samsun Atakum’dan Kavak, Lâdik üzeri 90 Km. Ardından, Amasya Taşova, Destek üzeri gidildiği vakit varılabilir. Tam tersi istikamette ise 71 Km.nin ardından noktaya varılabilir.
Ulubel geçidi,(Amasya).
Amasya il sınırlarında yer alan Ulubel Geçidinin denizden yüksekliği 965. Rakımdadır. Amasya’nın Merzifon ilçesine uzaklığı yaklaşık 19 km.dir.
İndağı geçidi (Çankırı),
İndağı Geçidi Çankırı il sınırlarında olup 1420 Rakıma sahiptir. Kastamonu ili Ilgaz ilçesine yakın olan bu geçidimiz, Kastamonu çıkışlı yapılacak olursa, Ilgazdağı Geçidi de aşılarak Çankırı Korgun yoluna girilir. Kastamonu’da yaklaşık 80 Km. Çankırı’dan ise yaklaşık 50 Km. dir.
Gökçebayır geçidi, (Ordu).
Ordu il sınırlarında yer alan Gökçebayır Geçidi 1365 Rakımlık bir yükseltide. Tokat il sınırlarına yakın olan bu geçidimize ulaşabilecek bir nokta da Ordu Ünye’ den Çaybaşı, Akkuş istikametine gitmekle mümkün olabilir. Yaklaşık 58 Km. Sonra varılan noktaya yükseklik katan dağlarımız, Canik ve Karakuş’ Tur.
Gürgentepe Geçidi, (Ordu).
Ordu ili sınırlarında olan bu geçidimize ulaşmak için, Ordu merkezden Ulubey, Gürgentepe istikametine hareket etmek gerekir.1180 Rakımlık bu geçidin devamı halinde Mesudiye istikametinin devamında yer alan 1480 Rakımlı Haçbeli Geçidine ulaşıp geçmeniz de mümkün. Ordu çıkışlı gidilecek olursa yaklaşık 40 Km.nin ardından ulaşılabilinir.
Haçbeli geçidi (Ordu),
Ordu il sınırlarında yer alan Haçbeli Geçidine Mesudiye yolu izlendiği vakit Gürgentepe Geçidi de aşılarak varılmış olur. Yaklaşık 50 Km. pedallaşmanın ardından varılan notanın yükseltisi 1480 Rakım değerindedir.
Eğribel geçidi, (Giresun),
Giresun il sınırlarında olan Eğribel Geçidi. 2200 Rakımlık bir yükseltiye sahip, yükseltiye değer katan zengin dağlarımız ise Giresun Dağlarının kendisi. Geçide ulaşmanın yolu Giresun merkezden Dereli İlçesine saparak içe doğru meşakkatli bir yol izleyerek Şebin Karahisar yönünde devam etmektir. Bu mesafeye yaklaşık 80 Km yol alarak varabilirsiniz.
Zigana geçidi- Kalkanlı, (Trabzon),
Zigana 2010 Rakımlık yükseltisiyle şarkılara türkülere adını yazdırmış geçitlerimizdendir. Buraya ulaşmak için Trabzon merkezden Maçka istikametine Maçka’ dan Sümela Manastırının aksi güzergahı olan Gümüşhane Torul yönüne gitmeniz gerekiyor. Geçit yüksekliğini Deveboynuzu Tepesi ve Zigana Dağlarından alır. Bu yol sizi ayrıca Torul üzerinden Gümüşhane iline kavuşturur. Trabzon ile Geçidin arası yaklaşık 60 Km.dir.
Kostandağı geçidi , (Gümüşhane),
Ziyaret ve Kalkan Dağlarının yükseklik kattığı Kostandağı Geçidinin yükseltisi 2580 M. Dir. Gümüşhane’ den çıkışlı izlenilebilecek güzergâh da Güney Doğu İstikametine, Kale beldesine varmadan Yağmurdere istikametine yönelerek varabilirsiniz. Noktaya varmanız yaklaşık 45 Km. sürer.
Fındıkbeli Geçidi, (Gümüşhane Giresun sınırı),
Gümüşhane ile Giresun sınırında yer elen Fındıkbeli Geçidinin Rakımı 2010 Dur. Gümüşhane’den hareketle çıkış alınılacağı takdirde 2 çetin geçidi daha geçmenin mutluluğunu yaşayacaksınız. Gümüşhane’nin çıkışından Köse’ ye saparak ilk geçit olan Kösedağ (1900)(1650) geçerek Şiran ilçesini de geçerek Fındıkbeli Geçidi’ ne varıyorsunuz. Devamında ise Alucra üzerinden Şebinkarahisar’ a varıyorsunuz. Bu güzergâh boyunca size Giresun Dağları, Köse Dağları, Derin Dağı, Çadır Dağları eşlik edecek. Bu güzergâh boyunca yapılacak takribi 180 Km.
Geçidini, ardından Kelkit’ e saparak Çilhorozdağı Geçidini
Çilhorozdağı Geçidi (Gümüşhane),
Gümüşhane il sınırlarında olan bu geçidimizin rakım değeri 1650 M. Dir. Gürüz Dağının yükseklik kattığı bu geçide ulaşma yolu olarak Gümüşhane, Köse, Şiran yolu önerilebilinir. Yaklaşık 75 Km. lik bu alandan geçerken beraberinde 1900 Rakımlık Kösedağ Geçidinden de geçeceksiniz.
Kösedağ geçidi (Gümüşhane), 
Çadır, Köse ve Derin Dağlarının yükseklik verdiği Kösedağ Geçidi. Gümüşhane çıkışında, Köse yolundadır. 1900 Rakımlık bu geçidimize yaklaşık 35 Km. lik bir sürüşün ardından varılabilinir.
Tersun geçidi, (Gümüşhane),
Gümüşhane il sınırlarında yer alan bu geçidimiz Giresun Dağlarının eteklerinden geçer. 2000 9 Km. sinden Sonra sağ’a saparak Övündü, Demirkaynak, Dibekli istikametindeki Köylere girmektir. Şiran’a çıkan bu yol daha çetin ve meşakkatlidir. Elmalı, Taşlıca, Sarıklı Dağ ve Tepeleri geçidin düzerinde yüksekliklere ulaşmaktadır. 40 Km. lik sürüşün ardından noktada olabilirsiniz.
Rakımlık Tersun Geçidine ulaşmanın alternatif yollarından biride, Gümüşhane’ ye girmeden önce Torul’un
Vaukdağı geçidi, Vavuk Geçidi, (Gümüşhane Bayburt sınırı).
Gümüşhane Bayburt yolu arsında yer alan bu geçidimize, Gümüşhane’den çıkışlı Kale ilçesinden 16 Km. sonra varabilirsiniz. 875 Rakımlık bir yükseltiye sahiptir.
Salmankaç geçidi  (Gümüşhane Bayburt sınırı).
Gümüşhane Bayburt sınırını oluşturan ikinci geçidimizin yükseltisi 2260 rakımdır. Bayburt ili çıkışla Aydıntepe Büyüdağ istikametine 44 Km. ardından varılabilinir.
Ovit dağı geçidi (Rize),
Ovit dağı Geçidine Of’ tan çıkışta İyidere’ye girmeden Yaylacılar sapağından sağ’a saparak Güneyce İkizdere İstikametine yaklaşık 65 Km girdikten sonra ulaşabilirsiniz. Ovit dağı Geçidi 2600 Rakımlık bir yükseltiye sahip.
Soğanlı geçidi (Bayburt Trabzon sınırı),
Yamalı Dağının yükseklik kattığı Soğanlı Geçidi 2230 Rakıma sahiptir. Bayburt Of yolu üzerinde olan bu geçidimize her iki yönden de ulaşılabilinir. Bayburt’tan 37 Km. İken Of dan çıkışlı Çaykara üzeri Uzungöl Tabiat Parkına girmeden direk devam ettiğiniz vakit 63 Km.
sonra Soğanlı Geçidi noktasını varabiliyorsunuz.
Cankurtaran geçidi, (Artvin),
Artvin il sınırlarında yer alan Cankurtaran Geçidi 1000 Rakımlık bir yükseltiye sahip. Hopa ile Borçka arsında kalan geçidimize Hopa çıkışlı ulaşmak için yaklaşık 36 Km pedal çevirmek gerekir.
Maçahel geçidi (Artvin),
Artvin il sınırlarına dâhil olan dört geçidimizden biridir. Karçal Dağı’nın yükseklik kazandırdığı Maçahel Geçidi aynı zamanda Gürcistan’a sınır çizerek yol alır.1890 Rakıma sahip olan bu geçidimize ulaşmanın yolu Borçka’dan çıkışla, Muratlı yolunda yolun 8 Km. sinden sağ’a Aralık, Atanoğlu ve Camili güzergâhına saparak 43 Km.nin ardından varılıyor.
Yalnızçam geçidi (Artvin),
Artvin il sınırında olan bu geçidimizin rakımı 2640 tır. Yalnızçam Dağlarının yükseklik kattığı bu geçide ulamak için Artvin Ardanuç yolunu kullanmanız gerekir. Geçidin ardından Ardahan il sınırın da yer alan Yalnızçam’ın üzerinden Ardahan’a ulaşabilirsiniz. Geçide Artvin’den çıkışla 35 Km. sonrasında varılır.
Çamlıbel geçidi,  (Artvin Ardahan sınırı),
Ardahan ile sınır oluşturan Çamlıbel Geçidi 2649 lik rakıma sahip. Şavşat Ardahan arasında var olan bu geçide Şavşat çıkışlı ulaşabilirsiniz. Şavşat’tan 26 Km sonra ulaşacağınız bu geçidin, sonrasın da ise 23 Km yaparak Ardahan’a varıyorsunuz.


İç Anadolu Bölgesi (Aksaray Ankara Çankırı Eşkişehir Karaman Kayseri Kırıkkale Kırşehir Konya Nevşehir Niğde Sivas Yozgat Çorum),

Kurbağalıbeli geçidi (Sivas),
Sivas il sınırlarında Zara Suşehri arasında Şerefiye Güzergâhlı yol takibinde iki geçitten ilki olan Kurbağalıbeli Geçidi 1800 Rakıma sahip. Zara çıkışlı 32 Km de noktaya varılır.
Kuşyakası geçidi, (Sivas).
Sivas il sınırları dâhilinde olan Kuşyakası Geçidi 1510 Rakıma sahip. Zara Suşehri arasında Şerefiye yolu takipli, Zara çıkışlı 20 Km. de.
Çorakboğazı geçidi, (Sivas),
Sivas il sınırları dâhilinde olan Çorakboğazı Geçidi 1850 Rakıma sahip. İmranlı ile Karacaören arasında sıkışan bu geçidimizin, İmranlı Karacaören arası 24 Km. dir.
Saeyfebeli Geçidi, (Sivas),
Sivas merkeze yakın olan bu geçidimiz 1300 Rakıma sahip. Sivas Hafik arasında yer alır. Sivas Hafik ara mesafesi 35 Km
Yağdonduran geçidi (Sivas), 
1750 Rakıma sahip Yağdonduran Geçidi Sivas il sınırları dâhilinde olup, Ulaş ile Gürün arasında Ulaş’ın Gürün istikameti çıkışıyla birlikte geçidi sarmaya başlıyorsunuz. Takriben ederi 18 km.dir.
Karabel geçidi (Sivas),
Zara ile Çetinkaya arasında yer alan ve iki geçitten biri olan Karabel Geçidi Çetinkaya çıkışlı ikinci sırada yer alırken Zara çıkışlı ise ilk sırada yer alır. Zara ile Çetinkaya arası 105 Km dir. Karabel Geçidi 1810 Rakıma sahiptir.
Kızbeli geçidi, (Sivas),
Zara ile Çetinkaya arsında yer alan Kızbeli Geçidi 1560 Rakıma sahiptir. Zara çıkışlı ikinci sırada yer alırken Çetinkaya çıkışlı ise ilk sırada yer alır. Zara ile Çetinkaya ara mesafesi 105 Km. dir.
Karabayır Geçidi, (Sivas),
Sivas il sınırında olan bu geçit, Zara ile Suşehri arasında olup, beldelerinden Şerefiye’yi de içinde barındıran yoldadır. 75 Km. lik bu geçişte sadece Karabayır Geçidi geçmekle kalmıyor tamamında Kurbağalıbeli (1800) ve Kuşyakası Geçitlerini de (1510) aşmış oluyorsunuz. 1925 Rakımlık bu geçidi besleyen yükseklik ise Köse Dağı ve diğer küçük dağlarımızdır.
Çamlıbel Geçidi, (Sivas),
Sivas il sınırında İlçesi Yıldızeli ile beldeleri Çırçır arasında yer alan ve iki geçitten ikincisi olan Çamlıbel Geçidi. 1720 Rakıma sahiptir. Yıldızeli çıkışlı bu yolda Yıldızeli ile Çırçır arası ise 36 Km dir.
Mızıkakıran geçidi  (Sivas),
Sivas il sınırında Yıldızeli ile beldeleri Çırçır arasında yer alan iki geçitten ilk olan Mızıkakıran Geçidi 1435 Rakıma sahiptir. Yıldızeli çıkışlı bu yolda Yıldızeli ile Çırçır arası ise 36 km.dir.
Rüzgarbeli geçidi, (Sivas), Sivas il sınırları dâhilinde yer alan Rüzgarbeli Geçidi 1520 Rakıma sahiptir. Yıldızeli ile Yavu arasında yer alır. Yıldızeli ile Yavu arası 35 Km.
Mazıkıran geçidi (Sivas),
Sivas il sınırında yer alan bu geçidimiz 1800 Rakıma sahiptir. Daha çok Gürün’e yakın olan bu geçidimize ulaşmak için Gürün çıkışlı Kayseri Pınarbaşı yoluna girilmelidir.
Karaşar Geçidi,
(Sivas),
Sivas il sınırlarında yer alan bu geçidimizde Divriği ile Kangal arasında konumlanır. 195020 Km. iken Kangal çıkışlı yaklaşık 70 Km dir. Rakıma sahip bu geçide Yama Dağı yükseklik katar. Divriği çıkışlı yaklaşık
Çamlıbel geçidi ( Sivas Tokat sınırı),
1650 Rakıma sahip Çamlıbel Geçidi Sivas ile Tokat arasında sınır oluşturur. Sivas Yıldızeli ile Tokat Çamlıbel arasında yer alır. Yıldızeli ile Çamlıbel arası 31 Km dir.
Almusbeli geçidi (Tokat),
1235 Rakımlık Almusbeli Geçidi Tokat ile Almus Baraj Gölü arasına sıkışmıştır. Tokat’tan çıkışla Almus’a 34 Km kat edişin ardından varabilirsiniz.
Belbaşı geçidi (Tokat),
Tokat ili sınırlarında olan Belbaşı Geçidi, sırtlarında Tokat ili, ilçelerinden Başçiftliği barındırır. 1442 Rakımlık yükseltiye sahip Belbaşı Geçidine ulaşmak için ya Niksar üzerinden Başçifliğe yöneleceksiniz. Ya da, Reşadiye üzerinden Bereketliyi takiben Başçifliğe ulaşacaksınız. Reşadiye’den 36 Km. Niksar’dan ise yaklaşık 40 Km.
Kızıliniş geçidi (Tokat),
Tokat il sınırları içerisinde olan bu geçidimizin rakımsal yüksekliği 1255 Tir. Tokat çıkışlı Çamlıbel yönüne 18 Km. ardından çıkabiliyorsunuz.
Horonbeli geçidi (Tokat),
Tokat ile Artova arasında yer alan Horonbeli Geçidi 1285 Rakımlık bir yükseltiye sahip. Tokat Artova istikametine giderken, Kızıliniş Geçidini de geçip Horonbeli Geçidine 38 Km. ardından varıyorsunuz.
Karayünbeli geçidi (Tokat),
Zile ile İğdir sapağı arsında yer alan bu geçidimiz 1350 Rakımına sahiptir.
Yaylabeli geçidi (Tokat),
Tokat il sınırlarında yer alan bu geçidimiz 1350 Rakımlık yükseltiye sahiptir. Zile’den Amasya yönüne yöneldiğiniz vakit yaklaşık 20 Km. ardından ulaşabiliyorsunuz.
Kaybeli geçidi (Çorum),
Çorum il sınırlarında yer alan bu geçidimizin Rakımı 1305 tir. Dodurga ile İskilip arasında kalan Kaybeli Geçidi’ne Çorum çıkışlı geçide yaklaşık 75 Km sonrasında varılır.
Meçhulasker geçidi (Çorum),
Çorum il sınırları içerisinde yer alan bu geçidimiz 1215 Rakımlık bir yükseltiye sahip olup, Çorumun hemen çıkışında irtifa kazanmaktadır. Merzifon yönünde olan noktaya yaklaşık 15 Km pedalın arsından varılır.
Kürebeli geçidi (Çorum),
Elmalı Dağının yükseklik kattığı Kürebeli Geçidinin rakımı 1165 dir. Çorum çıkışlı gidilen alternatif güzergâh da, Alaca yönüne dönüp yaklaşık 33 Km. pedalın ardından varıyorsunuz.
Ekmekçibeli Geçidi (Çorum),
Çorum il sınırlarında yer alan Ekmekçi Geçidi, Çorum Alaca yönünden Sungurlu yönüne gidildiği vakit ulaşabilirsiniz. 1107 Rakıma sahiptir.
Karadana Geçidi, (Çorum),
Sungurlu Çorum arasında olan bu geçidimiz 1145 Rakıma sahip. Bu geçidimizde de yükseklik katkısı olarak Elmalı Dağının etkisi görünüyor.
Fındıklı geçidi (Çorum),
Çorum ile sınır ilçelerinden Ortaköy arasında sıkışan Fındıklı Geçidinin rakımı 1435 tir. Elmalı, Karadağ ve Buzluk Dağlarının yükseklik kattığı Geçidimize yaklaşık 70 Km. Ardından varabilirsiniz.
Elmabeli geçidi (Çorum),
Çorum il sınırlarında olan Elmalı Geçidi Çorumdan daha çok Toya ya yakındır. Ulaşmak için Tosya’dan çıkışlı, Türbe Geçidini geçerek Küre Dağının eteklerinden Elmabeli Geçidine varabilirsiniz. Geçidin Rakımı 1180
Saçakbeli geçidi (Çankırı),
Çankırı il sınırlarında olan Saçakbeli Geçidine Dumanlı Dağı yükseklik katar. 1453 Rakımlık yükseltide olan Saçakbeli Geçidi, Çankırı’nın Atkaracalar ilçesi ile Ankara’nın Çubuk ilçesi arasında aynı yüksekliklere yakın toplam 4 Geçidi aşarak (çubukbeli Geçidi,1200 Gamireli Geçidi,1240 Bulduk Geçidi, 1380Ortabeli geçidi 1358)Ankara Çubuk çıkışlı ulaşıyorsunuz.
Ankara Atkaracalar arası yaklaşık 120 Km dir.
Ortabeli geçidi (Çankırı),
Çankırı il sınırında olan Ortabeli Geçidi.1358 Rakıma sahip. Çankırı Atkaracalar ilçesi ile Ankara Çubuk ilçesi arasında Çubuk çıkışlı beş geçitten dördüncüsüdür. Ankara çıkışlı olmak üzere 90 Km. varılabilinir.
İndağı geçidi (Çankırı),
Çankırı il sınırları dahilende yer alan İndağı Geçidi 1420 Rakıma sahip. Çankırı çıkışlı Kurgun Ilgaz arasındadır. Geçide yüksekliği Yaprak Dağı verir.
Bulduk geçidi (Çankırı),
Köroğlu Dağlarının yükseklik kattığı Bulduk Geçidi. Çankırı il sınırların da olup, 1380 Rakımlık bir yükseltiye sahiptir. Çankırı ilçesi Atkaracalar ile Ankara Çubuk ilçesi arasında kalan bu geçidimiz, Ankara çıkışında üçüncü geçidimiz olarak bizi karşılar. Ankara çıkışlı 65 Km. dir.
Gamireli geçidi (Çankırı Ankara sınırı),
Çankırı ile Ankara arasında sınır oluşturan Gamireli geçidi. 1240 Rakımlık yükseltiye sahip. Çankırı Atkaracalar ile Ankara arasında ki geçitlerimizin, Ankara çıkışlı ikincisini oluşturmaktadır. Ankara çıkışlı 45 Km. ulaşılmaktadır.
Çubukbeli geçidi (Ankara),
Ankara il sınırlarında olan bu geçidimiz, 1200 Rakımlık bir yükseltiye sahip. Ankara çıkışlı 20 Km. de ulaşılır. Devamında Atkaracalar istikametine kadar dört yüksek rakımlı geçit daha vardır.
Elmadağ geçidi (Ankara),
Kırıkkale il sınırına yakın olan bu geçidimiz 1180 Rakıma sahiptir. Ankara çıkışlı 35 Km iken Kırıkkale çıkışlı ise 29 Km de noktaya ulaşıyorsunuz.
Tekebeli geçidi (Ankara),
Ankara il sınırların da olan bu geçidimiz İlçelerinden Akyurt ile Kalecik arasında var olan iki geçitten biridir. Akyurt çıkışlı olduğu vakit karşılanacak olan ilk geçidimizdir. Ankara çıkışta 20 Km. de ulaşılır. Karbasan Dağının yükseklik kattığı Tekebeli geçidinin rakımı 1270. tir.
Baykuşbeli geçidi (Ankara),
Ankara il sınırlarında olan ve Karbasan Dağının yükseklik kattığı bu geçidimiz. 1385 Rakıma sahiptir. Akyurt Kalecik arası var olan iki geçitten Ankara çıkışlı olduğu vakit 35 Km de ikincisidir.
Güdülsivrisi geçidi (Ankara),
Ankara il sınırları içerisinde yer alan Güdülsivrisi Geçidi. 1160 Rakıma sahip. Ankara çıkışlı Ayaş üzeri 1000 Rakım üzeri iki geçidin ardından Güdül istikametine yöneldiğiniz vakit, yaklaşık olarak 60 Km nin ardından ulaşıyorsunuz.
Ayaşbeli ve Aysantı geçitleri (Ankara),
Balaban Dağlarının yükseklik kattığı Ayaşbeli (1195) ve Aysantı (1190) Geçitleri Ankara il sınırlarında olup, Ayaş yolu üzeri, Ayaş Ankara arasında 30 Km aralıktadır.
Kargasekmez geçidi (Ankara),
Ankara. Kazan Kızılcahamam arasında 56 Km lik bir sürüşün ardından varılan bu noktadaki Karasekmez Geçidi 1185 Rakıma sahip.
Çamlıdere geçidi (Ankara),
Ankara sınırına yakın olan bu geçidimiz. 1340 Rakıma sahip. Ankara Bolu yolu arasında, Balaban Dağları aşımının ardından, Çeltikçi devamında ise Çamlıdere Barajını solunuza alarak, Çamlıdere’ ye sapıyorsunuz. Devamında ise Akyama geçidine ulaşıyorsunuz. Bunun için yaklaşık 70 Km yapmanız gerekecek.
Tekgöz ve çokgöz köprülü geçitleri (Kayseri),
Kayseri il sınırları dâhilinde yer alan bu iki geçidimiz Yozgat sınırlarına yakındır..1500 Er rakıma sahip bu iki geçidimizde güzergah Kızılırmak boyunca devam eder.
Akbaş geçidi (Kayseri),
Kayseri il sınırlarında yer alan bu geçidimiz 1500 Rakıma sahiptir. Kayseri İçelerinden Felâhiye ile Özvatan arasındadır.
Lalelibeli geçidi (Kayseri),
Kayseri il sınırları içerisinde. Merkez ile Sarıoğlan arasında yer almaktadır. Kayseri ile Sarıoğlan arası 65 km.dir.
Sarmaşıkbeli Geçidi (Kayseri),
Kayseri il sınırları dâhilinde yer alan Sarmaşıkbeli Geçidi. Kayseri Taşçı üzeri Adana yolunda, Adana sınırına varmadan ulaşabilirsiniz. 1520 Rakımlık yükseltiye sahip bu geçide varmak için Develi çıkışlı yaklaşık 54 Km yapmanız gerekir.
Beştepeler Geçidi (Kayseri Sivas sınırı),
Kayseri Sivas sınırında yer alan Beştepeler Geçidi. Sivas Gemerek ile Kayseri merkez arasındadır. Gemerek’ den 8 Km. Kayseri merkezden ise, yaklaşık 70 Km. Beştepeler Geçidi
1350 Rakama sahiptir.
Ziyarettepe geçidi (Kayseri Sivas sınırı),
Kayseri ile Sivas sınırında yer alan ikinci geçidimiz olan Ziyarettepe Geçidi 1900 Rakıma sahiptir. Geçide yükseklik kazandıran dağımız Tahtalı Dağlarıdır. Sivas Gürün ile Kayseri Pınarbaşı arasında konumlanır. Pınarbaşı’ndan 49 Km sonra noktaya varılır.
Araplı geçidi (Kayseri Niğde sınırı),
Niğde ile Kayseri Yeşilhisar arasında kalan Araplı Geçidi. 1400 Rakıma sahiptir. Yeşilhisar Niğde yolunda Yeşilhisar çıkışlı 23 Km.
Sivrihisar geçidi (Niğde Aksaray sınırı),
Niğde ili ile Aksaray ili sınırında yer alan Sivrihisar Geçidi 1720 Rakıma sahiptir. Kuru Dağının yükseklik kazandırdığı Sivrihisar Geçidi Niğde ili Çiftlik ilçeleri ile Aksaray ili Güzelyurt ilçeleri arasındadır. Çiftlikten 10 Km. Güzelyurt’tan ise 8 Km.
Sekkin geçidi (Niğde),
Niğde il sınırları dâhilinde yer alan Sekin Geçidine Güllü Dağı yükseklik kazandırır. Niğde ilçelerinden Çiftlik ile Gölcük arasında sıkışan Sekin Geçidi 1630 Rakıma sahiptir.
Kavlaktepe geçidi (Niğde),
Niğde il sınırlarında yer alan Kavlaktepe Geçidi Niğde ile Çamardı ya bağlı Demirkazık Kasabası arasındadır. Kösedilin Dağının yükseklik kattığı Kavlaktepe Geçidi 1720 rakımdır.
Hamburun geçidi (Niğde),
Aksaray sınırına yakın olan Hamburun Geçidine Hasan Dağının Etekleri yükseklik kazandırır. Niğde Altunhisar ile Aksaray yolu üzerinde olan Hamburun Geçidi 1335 rakımdır. Altunhisar çıkışlı noktaya varış 28 Km.
Kolsuz ve Çaykavak geçitleri (Niğde),
Niğde il sınırında. Niğde ile ilçesi Ulukışla arasında yer alan bu iki geçidimiz birbirlerine nerdeyse bağlıdır. Kolsuz 1490 Çaykavak Geçidi ise 1584 Rakıma sahiptir. Niğde çıkışlı 45 Km iken, Ulukışla çıkışlı 20 Km dedir.
Kayabeli geçidi (Konya),
Kayabeli Geçidi Konya’nın Beyşehir ilçesi ile Doğanhisar ilçeleri arasında kalır. 1660 Rakıma sahip olan bu geçidimize Doğanhisar çıkışlı 22 Km varılır.
Faşikan geçidi (Konya),
Konya il sınırları dâhilinde olan Faşikan Geçidi 1850 Rakıma sahip Geçit yüksekliğini Geyik Dağlarından alır. Konya’nın sınır ilçelerinden Taşkent’in çıkışında yer alan bu geçidimiz Taşkent ile Karaman Ermenek yolu üzerindedir.

Çukuryurt Geçidi, (Konya),
Konya il sınırları dâhilinde yer alan Çukuryurt Geçidi Akseki yolu üzerinde 1825 Rakıma sahip yükseltisiyle yer alır. Akseki Taşkent arası yaklaşık 95 Km

Terascıbeli Geçidi, (Konya),
Konya il sınırlarında yer alan Terascıbeli Geçidi 1825 Rakıma sahiptir. Bu Geçidimize yükseklik kazandıran dağımız ise Büyük Gözet Dağıdır. Geçit. Beyşehir Akseki arasını Üzümlü ve Cevizli üzerinden geçen yoluna ara bağlantı alan bir yoldadır.

Yellibel Geçidi, (Konya Isparta Sınırı),
Sultan Dağlarının yükseklik kattığı Yellibel Geçidi 1660 Rakıma sahiptir. Konya Akşehir ile Isparta Bağkonak arasında yer alır. Akşehir çıkışlı noktaya varış 15 Km.
Dokuzdağ geçidi, (Nevşehir Kayseri Sınırı),
Topuz Dağı Geçidi olarak da bilinen Dokuzdağ Geçidi. 1535 Rakıma sahiptir. Nevşehir Ürgüp Başköy Kasabası ile Kayseri Develi Dörtyol Kasabalarının kesiştiği noktadadır. Ürgüp’ten 32 Km sonrasında varılırken Develi’den 37 Km sonrasında ulaşabiliyorsunuz. Çıkışınız Develi üzeri olursa şayet. Bu yolun Ürgüp’e nazaran biraz daha çetin olduğu unutulmamalıdır. Geçide yükseklik katan dağımız ise Hodul Dağı ve Tekke Dağlarıdır.

Çalıgedik geçidi, (Nevşehir),
Nevşehir il sınırlarında yer alan bu geçidimiz 1350 Rakıma sahip. Geçide yükseklik kazandıran dağımız ise Kızıl Dağ’ dır. Avanos ile Kozaklı arasında yer alan bu geçidimize Avanos çıkışlı yaklaşık 42 Km de varıyorsunuz.

Yazdurmuşbeli Geçidi, (Isparta Afyon sınırı),
Karakuş Dağlarının yükseklik kattığı Yazdurmuşbeli Geçidi 1440 Rakıma sahiptir. Isparta Eğridir ile Afyon Sandıklı yol güzergâhı arasında yer alan Yazdurmuşbeli Geçidi Senirkent çıkışlı notaya varış 27 Km.
Muslubelen geçidi, (Yozgat),
Yozgat il sınırları dâhilinde yer alan Muslubelen Geçidi 1140 Rakıma sahiptir. Yozgat Sorgun yolunda Yozgat’ın hemen çıkışıyla Geçit sarılmaya başlanıyor. Merkez ile geçit noktası 14 Km. dir.
Çiçekdağı geçidi, (Kırşehir),
Kırşehir il sınırları dâhilinde yer alan Çiçekdağı Geçidi 1300 Rakıma sahip. Kırşehir’in Yozgat’ a sınır ilçelerinden Çiçekdağı ile Göllü arasında kalmaktadır.

Hekimdağı Geçidi, (Eskişehir),
Sündüken Dağlarının yükseklik kattığı Hekimdağı Geçidi 1180 Rakıma sahiptir. Eskişehir merkez ile Sarıcakaya ilçesi arasında yer alan bu geçidimize Eskişehir çıkışlı 25 Km de varabiliyorsunuz.


Akdeniz bölgesi, (Adana Antalya Burdur Hatay Isparta Kahramanmaraş Mersin Osmaniye),
Hasandede geçidi, (Adana),
Akinek ile Henüz Dağlarının yükseklik kattığı Hasandede Geçidi 1090 Rakıma sahiptir. İlçelerinde Aladağ ile Kasabası Akören arasında kalır.

Akkaya geçidi, (Adana),
Adana il sınırlar dâhilinde yer alan Akaya Geçidi Mansurlu yakınlarındadır. Uyuz ve Divrik Dağlarının yükseklik kattığı Akaya Geçidi 1630 Rakıma sahiptir.

Bazat ve Üsküyen geçidi, (Adana),
Adana ili dâhilinde Feke ile Kozan arasında kalır. Gezit Dağının yükseklik kattığı geçitlerimizden Bazat 650 Üsküyen ise 920 Rakıma sahiptir. Feke ile Kozan arası 49 Km.

Seçdağı geçidi, (Adana).
Adana il sınırlarında Yumurtalık ile Ceyhan arası Çevretepe ile Doruk Köyleri sapağına yönelirerek ulaşılır. Uyuz Dağının Yükseklik kazandırdığı Seçdağı Geçidi 2010 Rakıma sahiptir.

Otlukbeli geçidi (Adana),
Adana’nın kuzey cephesine düşün ilçelerinden Saimbeyli ile Tufanbeyli arasında yer alan Otlukbeli Geçidi. 2010 Rakıma sahiptir.
Küçük Gezbeli Geçidi, (Adana).
Adana il sınırları dâhilinde olan Küçük Gezbeli Geçidi. Adana’nın Kuzey cephesine düşen ilçelerinden Saimbeyli devamında Kayseri yoluna sapıldığı vakit varılır. Öncesinde sizi Otlukbeli Geçidi karşılar. Küçük Gebzeli Geçidi 1630 Rakıma sahiptir.

Gezbeli Geçidi, (Adana Kayseri sınırı).
Adana ile Kayseri sınırında yer alan Gezbeli Geçidi. 1990 Rakıma sahiptir. Adana ilçelerinden Saimbey çıkışlı çıktığınız vakit sizi karşılayacak olan Otlukbeli Geçidi, Küçük Gezbeli Geçidi ve varacağınız nokta olan Gezbeli Geçididir. Saimbeyli çıkışlı noktaya varış 43 Km.

Kaan Geçidi (Adana Kahramanmaraş sınırı),
Kaan Geçidi. Adana ili ile Kahraman maraş sınırlarında yer alır. Adana’nın Kuzey yönünde son ilçelerinden olan geçidin Rakımı 1565 dir. Tufanbeyli ile geçit arası 17 Km dir.

Gülek boğazı (Adana Mersin sınırı).
Mersin Adana sınırında, Pozantı ile Çamalan arasında kalır. Çamalan ile Pozantı arası paralı yol 17 diğer yoldan ise 21 Km Yüksekliğini Orta Toroslardan kazanır Boğaz 1050 Rakıma sahiptir.

Karamanbeyli geçidi, (Antalya).
Bey Dağlarının yükseklik kattığı Karamanbeyli Geçidi 1280 Rakıma sahiptir. Finike Elmalı yolu üzeri, 1120 Rakımlık Avlanbeli geçidini de aşarak Korkuteli’ ye devamınızda noktaya ulaşıyorsunuz. Finike çıkışlı 110 Km ardında noktadasınız.

Gölcükbeli Geçidi (Antalya),
Gölcükbeli Geçidi de Karamanbeyli Geçidi gibi Finike Korkuteli arasında kalır. Bey Dağlarının yükseklik kazandırdığı Gölcükbeli Geçidi 940 Rakıma sahiptir. Finike çıkışlı 117 Km süren bu yol güzergâhında Geçit, Korkuteli girişindedir.

Bukle Geçidi (Antalya),
Antalya il sınırlarında yer alan Bukle Geçidi 1925 Rakıma sahiptir. Antalya Döşemealtı yolu üzeri Dağbeli arasında kalan bu geçidimiz Antalya çıkışlı 50 Km Bukle Geçidine yükseklik veren Yucak Dağıdır.

Teke geçidi (Antalya),
Antalya il sınırlarında, Akseki ile Beyşehir arasında yer alır. 1320 Rakıma sahiptir. Bu geçidimize de Büyük Gözet ve Anar Dağlarıdır. Akseki çıkışlı Cevizli sonrasında tam noktaya 35 Km ardından varılır.

Alacasu geçidi, (Antalya).
Antalya il sınırları dâhilinde Kalkan Elmalı arasında, Akçay üzeri olan güzergâhtadır. Dumanlı Dağın’ ın yükseklik kattığı Alacasu Geçidi 980 Rakıma sahiptir. Kalkan çıkışlı Alacasu Geçidine merkez çıkışla birlikte sarmaya başlanıyor.

Belpınarı Geçidi, (Antalya).
Antalya il sınırları dâhilinde Kalkan Elmalı arasında, Akçay üzeri olan güzergâhtadır. Akdağları ve Dumanlı Dağının yükseklik kattığı Belpınarı Geçidi 1080 Rakıma sahiptir. Kalkan çıkışlı Alacasu Geçidinin ardından Sinekçibeli Geçidine ulaşılır.

Sinekçibeli Geçidi (Antalya).
Antalya il sınırları dâhilinde Kalkan Elmalı arasında, Akçay üzeri olan güzergâhtadır. Akdağları’nın yükseklik kattığı Sinekçibeli Geçidi 1548 Rakıma sahiptir. Kalkan çıkışlı Alacasu ve Belpınarı Geçitlerinin ardından 55 Km mesafe aşılarak Sinekçibeli Geçidine ulaşılır.
Kuruovalı geçidi (Antalya),
Kuruovalı Geçidi  Antalya il sınırları içereisinde Kaş ile Akçay arasında yer alır. Kaş çıkışlı yaklaşık 40 Km1490 Rakıma sahiptir.
Yazırbeli Geçidi (Antalya),
Antalya sınırları dâhilinde yer alan Yazırbeli Geçidine Alacadağ yükseklik kazandırır. Demre çıkışlı gidilen noktaya kasaba yollarını takiben ulaşılır. Köşkerler, belören, Dağ bağ’dan sağ’a saparak Yazır yönüne yöneldiğiniz vakit geçide ulaşılabilinir. Yazırbeli Geçidi 920 Rakıma sahiptir.
Avlanbeli Geçidi (Antalya),
Avlanbeli Geçidi Antalya sınırları içerisinde Finike ile Elmalı arasında yer alır. 1120 Rakıma sahip Avlanbeli Geçidine yüksekliği ise Bey Dağları ve Ofu Dağları kazandırır.

Göğübeli Geçidi, (Antalya Muğla sınırı).
Antalya il sınırlarında yer alan bu geçidimiz, Muğla ili ile sınır oluşturmakta. Fethiye ya da Kemerden hareketle 64 Km. pedallaşmanın ardından varılabilir. Kemerden Seki yoluna sapılmalıdır. Bir başka keyifli güzergâh da Antalya ili Kalkan ilçesi Patara kavşağı ayrımından Akçay Elmalı üzeri gidiş yoludur. Yaylalarına uğrama şansı yakalamanın yanı sıra beraberinde aşacağınız Alacasu, Belpınarı, Sinekçibeli Geçitlerini de aşarak 1850 Rakımlık Göğübeli Geçidine varma lüksünü yaşıyorsunuz.

Badembeli geçidi, (Antalya Konya sınırı),
Konya ile Antalya sınırında yer alan Bademli Geçidi 1450 Rakıma sahiptir. Beyşehir ve Akseki arasında kalan Bademli ve Teke Geçitlerine yükseklik kazandıran dağlarımız ise genelde Dedegöl Dağları ve Anar Dağıdır. Akseki çıkışlı 58 Km noktaya varılır.

Alacabel geçidi (Konya Antalya sınırı).
Alacabel Geçidi de Badembeli Geçidi gibi Konya ile Antalya sınırında yer alır. Badembeli Geçidi Beyşehir Akseki arasında yer alırken Alacabel Geçidi Seydişehir Akseki yolu arasında yer alır. Akseki çıkışlı 37 Km ulaşılır. Alacabel Geçidi 1825 Rakıma sahiptir. Geçide yüksekliği Büyük Gözet Dağı kazandırır.

Çomaklıbel geçidi, (Antalya Burdur sınırı).
Burdur ili ile Antalya ili arasında yer alan Çomaklıbel Geçidi 1460 Rakıma sahiptir. Antalya. Korkuteli, Kızılcadağ ile Burdur. Gölhisar, Çavdar arsında kalan geçidimize Çavdardan çıkışlı 7 Km sonra varılır.

Çeltikçi geçidi, (Burdur).
Burdur il sınırları dâhilinde yer alan Çeltikçi Geçidi 1225 Rakıma sahiptir. Burdur ile İlçesi Çeltikçi arasında kalan Çeltikçi Geçidi yüksekliğini Katrancık Dağından kazanır. Burdur çıkışlı yaklaşık 20 Km noktaya varılabilinir.
Köroğlubeli geçidi (Burdur).
Burdur il sınırlarında Isparta’ya yakın bir noktada yer alan Köroğlubeli Geçidi. 950 Rakıma sahiptir. Isparta il merkezinden Burdur Ağlasun yolu üzerinde ki bu noktaya varış Isparta’dan daha yakındır.

Saldabeli geçidi (Denizli Burdur sınırı),
Denizli ile Burdur arasında sınır oluşturan bu geçidimiz 1250 Rakıma sahip olup, Burdur Yeşilova ile Denizli Serinhisar arasında yer alır. Adını Yeşilova istikametinde var olan Salda Gölünden alır. Serinhisar çıkışlı 27 Km ardından tam noktaya varılır.
Kırbudak geçidi, (Denizli).
Güre Dağının yükseklik kattığı Kırbudak Geçidi 1555 Rakıma sahiptir. Denizlinin Açıpayam ile Çameli arasında sıkışan bu geçidimize ulaşım Açıpayam çıkışlı 46 Km ardından varılır. 5 Km daha yapıldığı vakit Çameli’ ye ulaşabilirsiniz.
Karahasan geçidi (Karaman),
Karaman il sınırları içerisinde yer alan Karahasan Geçidi yüksekliğini Geyik Dağlarından alır. 1750 Rakıma sahip Karahasan Geçidi Karaman Başyayla ile Konya Taşkent arasında kalır.

Yellibeli geçidi, (Karaman).
Karaman sınırları içerisinde yer alan Yellibeli Geçidi. İlçelerinden Ermenek ile Bucakkışla arasında 1920 Rakımlık yükseltisiyle yer alır. Ermenek Bucakkışla arası 72 Km.

Yıldızbel geçidi, (Karaman),
Yıldızbel Geçidine yüksekliğini Köselerli Dağı verir. 1920 Rakıma sahip Yıldızbel Geçidi Ermenek’ten çıkışlı ilk geçittir. Devamında ise Yellibeli Geçidi sizi karşılar.

Avgan geçidi, (Karaman),
Karaman sınırları dâhilinde Karaman ile Bucakkışla arasında yer alır. Bölgedeki birçok küçük dağın kendisine yükseklik kattığı Avgan Geçidi 1180 Rakıma sahiptir.
Karaman Bucakkışla arası 36 Km.

Moca geçidi (Karaman),
Karaman il sınırları dâhilinde yer alan Moca Geçidi 1525 Rakıma sahiptir. Karaman Ermenek ile Mersin Gülpınar yolu arasında kalır. Ermenek ile Moca Geçidinin arası 34 Km.

Sertavul geçidi (Karaman Mersin sınırı),
Karaman merkez ile Mersin Mut arasında sınır oluşturur. Paşaçevikli ve Karga Dağlarının yükseklik kattığı Sertavul Geçidi 1650 Rakıma sahiptir. Karaman çıkışlı Geçide varış 33 Km.

Suolmaz geçidi (Mersin),
Mersin il sınırlarında Anamur ile Kazancı arasındadır. Akçalı Dağlarının yükseklik kattığı Sualmaz Geçidi 1890 Rakıma sahiptir. Anamur Kazancı arası 84 Km.


Doğu Anadolu bölgesi, (Ağrı Ardahan Bingöl Bitlis Elazığ Erzincan Erzurum Hakkari Iğdır Kars Malatya Muş Tunçeli Van).

Ahlatlar Geçidi, Kağızman-Kars ile Ağrı arasındadır.
Cankurtaran geçidi (Erzincan Tunceli Sınırı).
Erzincan Tunceli sınırlarında yer alan bu geçidimiz 1900 Rakıma sahip. Erzincan Pülümür arasında kalan bu geçidimizin mesafesi 53 Km.
Ahmediye geçidi (Erzincan Gümüşhane Sınırı),
Otlukbeli Dağının yükseklik kattığı bu geçidimiz 2120 Rakıma sahiptir. Erzincan ile Gümüşhane sınırında yer alan bu geçidimiz, Erzincan Kelkit arasındadır. Erzincan çıkışlı noktaya varış 29 Km.

Kızıldağ Geçidi (Erzincan Sivas sınırı),
Erzincan Sivas yolu üzerinde, Sivas’ dan 124 Km. Erzincan’ dan 110 Km. Sonrasında ulaşılıyor. 2190 Rakıma sahip Geçide Çatalçam Tepesi yükseklik katıyor.

Kovalık geçidi, (Erzincan).
Erzincan il sınırlarında, Erzincan ile Çayırlı yolu üzeri Yakakent arsında yer alan bu geçidimiz. Bu sırada yer alan sırası ile Kolçekmezdağı Geçidi, Sipikör Geçidi, Kovalık Geçidi Geçitlerinden üçüncüsüdür. 2350 Rakıma sahip bu geçidimize yükseklik katan ise Otlukbeli Dağlarımızdır. Erzincan Yaylakent arsı 69 Km.

Sipikör geçidi, (Erzincan),
Erzincan il sınırında, il merkezi ile Yaylakent arasında var olan 3 Geçitten sırasıyla ikincisidir. 2390 Rakıma sahip olan bu geçidimiz ile merkez arası yaklaşık 50 Km

Kolçekmezdağı geçidi (Erzincan),
Erzincan il sınırları içerisinde olan bu geçidimiz. 2100 Rakıma sahip olup, Erzincan Yaylakent arasında yer alan 3 Geçitten ilkidir. Merkezle arası yaklaşık 15 Km.

Pelitsırtı geçidi, (Erzincan).
Köhnem Dağının yükseklik verdiği Pelitsırtı Geçidi 1225 Rakıma sahiptir. Erzincan Kemah yolunda, Merkez ile Alpköy arasında sıkışan bu geçidimizin mesafesi yaklaşık 10 Km.

Sakaltutan Geçidi, (Erzincan),
Erzincan Refahiye yolunda olan bu geçidimiz 2160 Rakıma sahiptir. Erzincan Refahiye arası 70 Km.

Arpayazgelen Geçidi (Erzincan).
Erzincan il sınırında olup ilçelerinden Refahiye ile İliç arasında yer alır. 1880 Rakıma sahip bu geçide yükseklik katan dağımız ise Dumanlı’ dır. Refahiye ile noktanın arası yaklaşık 20 Km.

Sünebeli Geçidi (Erzincan),
1800 Rakıma sahip bu geçidimizde Erzincan sınırları dâhilindedir. Refahiye ile İliç ilçeleri arasında kalan bu geçide ulaşım. Refahiye’den çıkışlı 50 Km.

Çimento geçidi (Erzincan).
1270 Rakıma sahip bu geçidimiz Erzincan sınırları dâhilindedir. İliç ile Kemaliye arasında sıkışan Çimento Geçidine İliç çıkışlı yaklaşık 15 Km sonrasında varılır.
Dutluca geçidi (Malatya Erzincan sınırı),
Malatya ile Erzincan sınırları arsında yer alan Dutluca Geçidi 1200 Rakıma sahiptir. Malatya Arapgir ile Erzincan Kemaliye yolu arasında yer alan bu geçidimiz Arapgir çıkışlı daha yakın olup 15 Km ardından noktaya varılır.
Karababa geçidi (Malatya),
Malatya il sınırlarında yer alan Karababa Geçidi 1640 Rakıma sahiptir. Malatya Arapgir ile Sivas Divriği yolu arasında yer alan Karababa Geçidi’ne varış Arapgir’den daha yakındır.
Övdelik geçidi (Malatya),
Malatya il sınırlarında yer alan Övdelik Geçidi Arapgir Malatya yolunadır. Dikmen ve Küçükdağ’ın yükseklik kattığı bu geçidimizin Rakımı 1475 Dir.
Örtülü geçidi, (Malatya),
Örtülü Geçidi de Malatya il sınırlarında, Arapgir Malatya yolu arasındadır. Arapgir çıkışlı daha yakın olup 1475 Rakımlık Övdelik Geçidinin ardından Örtülü Geçide varılır. Örtülü Geçidinin Rakımı 1450 Dir.
Kubbe geçidi (Malatya),
Malatya il sınırında, Malatya ile Pütürge yolu arasında yer alan Kubbe Geçidi 1880 Rakıma sahiptir. Malatya ile Geçit arası yaklaşık 40 Km.
Karahan geçidi (Malatya),
Malatya il sınırlarında yer alan Karahan Geçidi. Malatya Akçadağ ile Kepez arasında kalır. Malatya çıkışlı geçide varış 64 Km. Karadağ’ın yükseklik kattığı Karahan Geçidinin rakımı 1800.
Reşadiye geçidi (Malatya),
Malatya il sınırları dâhilinde yer alan Reşadiye Geçidi. Doğanşar, Sürgü yolu üzerinde Adıyaman’ın Gölbaşı istikameti üzeri kalır. Malatya çıkışlı yaklaşık 80 Km. Tocak ve Atoluğu Dağlarının yükseklik kattığı Reşadiye Geçidinin rakımı ise 1510 dur.
Kömürhan geçidi (Elazığ Malatya sınırı),
Karakaya Barajının ayırdığı Malatya ile Elazığ da, Kömürhan Geçidi Barajın Elazığ yamacında kalmıştır. Bulutlu Dağının yükseklik kattığı bu geçide Elazığ çıkışlı da Malatya çıkışlı da aynı mesafede varılır.
Belhan geçidi (Elazığ),
Elazığ il sınırlarında olan Belhan Geçidi, Elazığ ile Baskil arasındadır. Elazığ çıkışlı sarmaya başlanan geçidin Rakımı 1410 dur.
Gülmez geçidi (Elazığ),
Elazığ il sınırlarında yer alan bu geçidimiz Merkeze yakın olup, merkez ile Salkaya, Meşeli Köyleri istikametindedir. Elazığ ile Meşeli Köyü arası 20 Km. Gülmez Geçidi 1315 Rakıma sahiptir.
Ilgardağı geçidi (Ardahan),
Ardahan il sınırları içerisinde olan bu 2540 Rakımlık geçidimize ulaşmak için Hanak Pasof Güzergâhına, Gürcistan’a sınır Türkgözü sınır kapısı yönüne yol almak gerekir. Bu güzergahın Km ederi yaklaşık 80.dır.
Paslı geçidi (Kars),
Kars il sınırlarında yer alan Paslı Geçidi 2020 Rakımla Kars Kağızman arsındadır. Kars Kağızman arası 63 Km dir. Yükseltisini Yağlıca Dağından alır.
Gülyurt geçidi (Erzurum),
Erzurum il sınırları dâhilinde yer alan Gülyurt Geçidine Bayburt’tan ulaşmak daha yakın ve avantajlıdır. Mescit Dağlarının yükseklik verdiği Gülyurt geçidinin rakımı 2260 tır. Bayburt’tan Çoruh Nehrini takiben Erzurum Pazaryolu istikametine yönelip yaklaşık 95Km.nin ardından noktaya, devamında ise Ağzıaçık Geçidini de geçerek Erzurum’a varabilirsiniz. Aynı yolu Erzurum çıkışlı yaparsanız, Ilıca üzerinden 2900 Rakımlık Kavak Dağını da geçerek, Bozan Dağının eteklerinden Ağzıaçık Geçidini aşıp Gülyurt Geçidine varabilirsiniz. Bu güzergâhın ederi yaklaşık 110 Km.dir.
Ağzıaçık geçidi (Erzurum),
Erzurum il sınırlarında yer alan Ağzıaçık Geçidi 2300 Rakımlık yükseltiye sahiptir. Erzurum’dan çıkışla Kavak Dağını da aşıp yaklaşık olarak da 80 Km yaparak varabilirsiniz.
Ağıveren geçidi (Erzurum),
Manga Dağı ve Adağın (2953) Yükseklik kattığı bu geçidimizin Rakımı 2100.Dür. Erzurum ilçeleri Hınıs ile Tekman arasında yer alan bu geçidimizin ara mesafesi yaklaşık 60 Km Dir.
Kutumar geçidi (Erzurum),
Kargapazarı Dağlarının yükseklik kazandırdığı Kutumar Geçidi 2400 Rakımlık yükseltiye sahip. Erzurum’un Tortum ile Narman ilçeleri arasına sıkışan bu geçidimize ulaşım yolları Erzurum Tortum üzerindendir. Yapılacak yol ederi yaklaşık 80 km.dir.
Kopdağı geçidi (Erzurum Bayburt sınırı),
Erzurum Bayburt il sınırlarında yer alan bu geçidimiz 2390 Rakımlık yükseltiye sahip. Otluk Beli Dağları ile Mescit Dağlarının öpüştüğü nokta da kesişen u geçidimize ulaşmanın yolları, Bayburt2tan Maden üzeri yaklaşık 46 Km. yaparak varabiliyorsunuz. Erzurum’dan çıkışlı ise, Ilıca Aşkale üzeri yaklaşık 80 Km nin ardından ulaşabilirsiniz.
Seçdağı geçidi (Erzurum Ağrı Sınırı),
Erzurum ile Ağrı sınırında yer alan bu geçidimiz 2010 Rakıma sahiptir. Geçide yükseklik katan dağlarımız ise Çakmak, Büyükkızlar ve Derem Dağlarıdır. Erzurum Horasan ile Ağrı Eleşkirt arasında sıkışan bu geçidimizin ara mesafesi 56 Km.
Akresta geçidi (Mardin),
Mardin ile Diyarbakır yolu üzerinde kalan Akresta Geçidine yüksekliği Mazı Dağı vermiştir. 1075 Rakıma sahip Akresta Geçidi Mardin çıkışlı yaklaşık 20 Km
Hop geçidi (Mardin),
Merkez ile Ömerli arasında kalan Hop Geçidi 1115 Rakıma sahiptir. Merkez çıkışla birlikte rakımın yüksekliği de hissedilmeye başlıyor.
Tanin Tanin geçidi (Şırnak),
Adını ve yüksekliğini Tanintanin dağından aldığı bu geçidimiz 2230 Rakıma sahiptir. Şırnak Uludere yolundan Beytüşşebap yoluna sapmanızla Tanintanin Geçidinin güzergâhına girmiş olacaksınız.
Süvahi Halil geçidi (Şırnak Hakkari sınırı),
Hakkâri Şırnak sınırında yer alan SüvahiHalil Geçidine Altın Dağları yükseklik katar. 2470
Rakıma sahip. Geçit Nokta olarak Şırnak Uludere den Beytüşşebap Yoluna. Başaran Köyünden Beytüşşebap’a yoluna sapmadan devamında Beşağaç kasabasını da geçerek varabiliyorsunuz.
Haruna geçidi (Hakkari),
Hakkâri sınırları dâhilinde, Yüksekova ile Şemdinli arasında kalan Harun Geçidi 2110 Rakıma sahiptir. Yükseklik kazandıran dağımız ise 2825 Rakımla Karaca dağ’dır. Yüksekova ile Şemdinli arası 53 Km
Şapatan geçidi (Hakkari),
Şapatan Geçidi de, Hakkâri sınırları dâhilinde olup Yüksekova ile Şemdinli ilçeleri arasında kalır. 1900 Rakıma sahip Şapatan Geçidi Şemdinli çıkışlı sarılmaya başlar.
Çilli geçidi (Ağrı Iğdır Sınırı),
Ağrı ile Iğdır sınırında yer alan bu geçidimiz. 2010 Rakımına sahip. Doğubayazıt dan, Saz gölü ve Büyük Ağrı Dağını sağınıza alarak yaklaşık 23 Km ardından noktaya ulaşıyorsunuz.

Tendürek geçidi, (Ağrı Van Sınırı),
2550 nin üzerinde Rakıma sahip bu geçidimize yükseklik katan, geçidin adını aldığı Tendürek Dağıdır. Ağrı ile Doğubayazıt arasına sıkışan bu geçidimizin Doğubayazıt ile Çaldıran arasındaki mesafe 54 Km.

İpek geçidi, (Ağrı).
Ağrı ilçelerinden Taşlıçay ile Doğubayazıt arasında yer alan bu geçidimiz 2010 Rakıma sahip. Ağrı ile Doğubayazıt Arası 81 Km. İpek Geçidine Tendürek Dağı (3533) ile Arı Dağının kenar etekleri yükseklik katmıştır.
Gönderme geçidi (Van),
Van Çaldıran arasında yer alan bu geçidimiz 1930 Rakıma sahip. Van Çaldıran arası 107 Km.
Bu güzergâhta Van çıkışlı yapıldığı vakit Van Gölü sol cephenizde kalır.
Zirvesinde bulutsuz zamanın az olduğu dağ, merkezi bir lav püskürmesi sonucu oluşmuştur. Serdarbulakbeli geçidi, (Ağrı), Tepesi dışa doğru kabarık bir koniyi andıran dağın en önemli özelliği küçük tepeler meydana getirmeden, dikine olarak, birdenbire yükselmesidir. Büyük ve Küçük Ağrı Dağı dorukları arasında tabanı 2700m' ye inen Serdarbulak beli bulunur. Ağrı Dağı daha batıdaki Hama Dağı'ndan Çengelli gediği ile ayrılır.
Tahir Geçidi, (Ağrı), Eleşkirt ile Horasan arasındadır.


Güneydoğu Anadolu Bölgesi, (Adıyaman Batman Diyarbakır Gaziantep Kilis Mardin Şanlıurfa Siirt Şırnak),


Kuruca geçidi (Bingöl).
Bingöl il sınırlarında olan bu geçidimiz Bingöl ile Karakoçan arasında yer alır. Hovarik Dağı ile Sökemiran Dağlarının yükseklik kattığı Kuruca Geçidi 1800 Rakıma sahiptir.

Çobantaş geçidi, (Bingöl),
Bingöl il sınırları içerisinde yer alan Çobantaş Geçidi 1560 Rakıma sahiptir. Şerafettin Dağlarının yükseklik kattığı bu geçidimiz, Bingöl ile Göynük ilçesi arasındadır. Bingöl çıkışlı yaklaşık 22 Km de noktaya varılır.

Buğlan geçidi, (Muş Bingöl sınırı),
Muş ile Bingöl illeri arasında, sınırda yer alan bu geçidimiz. Muş ile Bingöl, Solhan arasında saklıdır. 1640 Rakıma sahip olan bu geçidimize Muş çıkışlı 41 Km de varabilirsiniz.
Kurubaş geçidi, (Van).
Van ile ilçesi Gürpınar arasında yer alan Kurbaş Geçidi 2225 Rakıma sahiptir. Van çıkışlı yaklaşık 20 Km noktaya varabilirsiniz. Geçide yükseklik katan değer ise Molla Sadi Dağıdır.

Güzeldere geçidi, (Van),
Van il sınırları dâhilinde yer alan Güzeldere Geçidi 2730 Rakıma sahiptir. Mengene Dağlarının yükseklik kattığı Güzeldere Geçidine ulaşmanın yolu Van Güzelsu üzeri olmak üzere Van Hakkâri yoludur. Güzelsu çıkışlı yaklaşık 35 Km
Karabel geçidi, (Van).
Van il sınırları dâhilinde yer alan Karabel Geçidi 2985 Rakıma sahiptir. Kendisine Yükseklik kazandıra dağlarımız ise İhtiyar Şahap Dağları ile rakımın en üst limitine ulaştığı Kepçi Dağıdır. Karabel Geçidi Van merkez ile Bahçesaray arasında şekillenmiştir. Bahçesaray ile Teknecik Köyü arası 46 Km.
Kuskunkıran geçidi, (Van Bitlis Sınırı).
Van Gevaş ile Bitlis Tatvan Küçüksu arasında yer alan bu sınır geçidimiz 2234 Rakıma sahiptir. İhtiyar Şahap Dağlarının Yükseklik kattığı Geçide Gevaş çıkışlı yaklaşık 40 Km iken Tatvan Küçüksu çıkışlı ise yaklaşık 55 Km dir.

Dilezi geçidi, (Hakkari),
Hakkâri il sınırlarında yer alan Dilezi Geçidi, Yüksekova ile Esendere sınır kapısı arası bir noktadadır. Yüksekova ile Esendere arası 41 Km. Mor Dağının yükseklik kattığı Dilezi Geçidi 2100 Rakıma sahiptir.
Meşindağı geçidi, (Şırnak Siirt sınırı),
Şırnak merkez ile Siirt Eruh arasında yer alan sınır geçitlerimizden Meşindağ Geçidi 1620 Rakıma sahiptir.

Ali Kayası Geçidi, (Kahramanmaraş),
Kahraman Maraş il sınırları içerisinde yer alan Ali Kayası Geçidi 630 Rakıma sahiptir. Kahraman Maraş ile Süleymanlı Göksun yol ayrımı arasında kalan Ali Kayası Geçidi merkez çıkışlı yol ayrımına kadar 43 Km

Akyokuş Geçidi (Gaziantep),
Merkez ile ilçelerinden Nurdağı arasında kalan Akyokuş Geçidi 1100 Rakıma sahiptir. Kartal Dağının yükseklik kattığı Akyokuş Geçidi Gaziantep çıkışlı yaklaşık 20 Km

Karadağ geçidi, (Gaziantep),
Gaziantep’in Yavuzeli ile Araban ilçeleri arasında kalan Karadağ Geçidi, adını ve yükseltisini Kara Dağından alır. 1100 Rakıma sahiptir. Araban ile Yavuzeli arası 26 Km.

Püren geçidi, (Kahramanmaraş),
Kahraman maraş il sınırları dâhilinde yer alan bu geçidimize yükseklik katan dağlarımız Kaman ve Dübek Dağlarımızdır. Geçit konum olarak Kahraman maraş ile ilçelerinden Göksun arasındadır. Geçid 1620 Rakıma sahiptir.
Danin Geçidi, (Mardin).
Mardin ili Midyat ile Nusaybin arasında kalan Danin Geçidi 887 Rakıma sahiptir. Midyat Nusaybin arası 46 Km.

Go oyununda, bir taşın ya da taş öbeğinin etrafının sarılarak zaptedilmesine verilen ad...

Atari,
Go oyunu yaklaşık 4000 yıllık geçmişe sahip bir Uzakdoğu strateji oyunudur. Bu oyunun Çin' de bulunduğu belgelenen sanki bir yaşam simulasyonudur. Yapı olarak çok basittir. Fakat, bu basitlik birçok olayda olduğu gibi büyük bir karmaşayı gizler. İki kişilik bir oyundur. 

Go, üzerinde dikey ve yatay kesişen çizgilerden oluşan bir kare tahta üzerinde oynanır. 

Yeryüzünü simgeleyen bu tahta (Goban) üzerinde, yine yaşamları ya da yaşamdaki tavırlarımızı simgeleyen taşlarla (Goishi) vücut bulan bir modelleme sürecidir. Tahta geleneksel olarak ahşaptan yapılmakta. Go Oyunu, İnsan zekasının sonsuz boyutlarıyla karşılaşmamıza, kendi kod sistematiğiyle ışık tutar. Bir tablo, tahta ile siyah ve beyaz pullarla oynanır.


19*19 kesişim oluşturacak kadar çizgi barındırıyor. Kesişim noktalarına konacak taşlar (Go-ishi) 2 renk ve bu 2 renk “Ben ve O”yu modellerken birbirine zıt. “Ben” veya “O”dan biri siyah ya da beyaz oluyor. Bu strateji üzerine oyun oynanır.

Siyah oyuna ilk başlayan taraf. Bu nedenle eşitler arasında oynanmayan oyunlarda zayıf taraf siyahla başlıyor. Her iki taraf sırayla birer taş koyarak oyun sonuna ulaşıp birbirlerine üstünlük kurmaya çalışıyorlar. Tahtaya konan her taş bulunduğu yerde kalıyor (yaşıyor) ya da kalkıyor (ölüyor). Tahtaya konan taş başka bir yaşam yerine kaydırılamıyor. Olduğu yerde ya yaşıyor ya da ölüyor.

Düzgünlük, tutarlılık, bağdaşım...

İnsicam, (Arapça). İngilizce uniformity, consistency, coherence

Düzgünlük, tutarlık, bağdaşım.
Tutarlık, tutarlılık, insicam, ahenk
Anlatışın konuya uygun düşmesi, tutarlık.
Suyun dökülüp devamlı akışı. 
Sağlam ve ıttırad ile ârızasız tertib üzere olmak. 
Devamlı yağmur yağmak. 
Düzgün, tertibli, pürüzsüz söz. 
Kitabın ifadesi güzelce ve düzgün tertib üzere olmak.

Düz yazı yazan...

Nasir,(Arapça).
Nesir yazan, nesir ustası.
Yayan, saçan. 
Nesir, Düz yazı, Dilin söz dizimi kurallarına uygun olarak kullanılan anlatım biçimi. 
Şiir olmayan söz ve yazı, nesir, mensur, inşa.

Edirne yöresinde yaşayan Romanların 5 Mayıs’ta düzenledikleri geleneksel bahar eğlencelerine verilen ad...

Kakava,
Edirneli Romanlar, baharın müjdecisi "Kakava Şenlikleri" nedeniyle sabah ezanından sonra Tunca Nehri"nin kıyısına akın etti. Yüzlerce Roman burada yüzlerini yıkadı ve pet şişelere nehir suyunu doldurup dilekte bulundu. Bazı Roman erkekler ise yüzerek nehrin karşı kıyısına geçti. Evlenme çağına gelen genç kızlar gelinliklerini giyerek Tunca kıyısında davul zurna eşliğinde göbek atıp eğlendi. Bazıları da giydikleri gelinlikleri nehre attı.


Edirne"deki Bulgar Sveti Georgi Kilisesi' nde de "Giorgion Bayramı" dolayısıyla ayin düzenlendi.

Rahip Aleksandır Çıkırık yönetiminde düzenlenen ayine, Bulgaristan' ın Edirne Başkonsolosu Angel Angelov ve Bulgaristan"dan gelenler katıldı. Ayinin ardından, katılanlara kutsanmış ekmek ve etli pilav ikram edildi.


Popüler Yayınlar

İzleyiciler

Yeni içerikler için takip edin!

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ