Resmi sulandırılmış renklerle boyama ya da gölgeleme biçimi...

Lavi,
Lavi Tekniği,
Sulandırılmış tek renkle ya da mürekkeple yapılan çalışmadır. Sulu boya tekniğine yakındır. Temel maddesi Çini mürekkebi, is mürekkebi, sepya ya da su katılmış başka boyadır. Kullanılan boya genellikle siyahtır. İkinci bir boya mavi yada yeşil kullanılabilir. Karton yada resim kağıdına çalışılır. Kalın ve suya dayanıklı kağıtlar seçilmelidir. Kağıdın buruşmaması için resim altlığına çalışmadan önce sabitleştirmek gerekir. Ortaçağ rahipleri öncülük etmişlerdir. Dürer'de sulu boya, desen çizgilerine daha fazla güç ve duyarlılık katmıştır. Lavi tekniği ile Sandro Botticelli ve Leonardo de Vinci gibi 15. yüzyıl İtalyan ressamları kullanmıştır.

Rönesans boyunca teknikler ve yöntemler daha da gelişmiştir. Bu ressamlar boyalı kalem, sulu boya ve mürekkeplerle çalışmışlar. 
16. yüzyılda Venedikliler, 17. yüzyılda Poussin, Claude Lorrain, Rubens, Rembrant ve 18. yüzyılda Fragonard bu tekniğin ustaları arasındadır. Özellikle manzara resmi için uygunluğu kabul edilmiştir. Bu uygulamayı yaparken, tek renk sulu boya da kullanılabilir. Kağıda konu çizilir. Hafifçe nemlendirilen kağıt yüzeyi, kenarlarından bantla tutturulur. Önce, açık ve geniş alanlar boyanır. Yüzey kurumadan ve sulandırılarak tonlama yapılır. Bu teknikte suyun yardımıyla siyahtan beyaza kadar pek çok ton elde edilir.

Popüler Yayınlar

İzleyiciler

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ