İsveç' te Dünyanın en kaliteli mavi buzlarının çıkarıldığı nehir...

Torne Nehri, 

İsveç (İsveççe: Sverige ya da resmî adıyla İsveç Krallığı (Konungariket Sverige), Baltık Denizi kıyısında, Finlandiya ile Norveç arasında yer alan Kuzey Avrupa ülkesidir. Yaklaşık 9 milyonluk bir nüfusa sahiptir. Yüzölçümü: 449,964 km²'dir. Para Birimi İsveç Kronu'dur. Resmi dili İsveççe'dir. Fransızca, Almanca ve Fince de konuşulmaktadır. Ancak küreselleşmenin etkisiyle İngilizce çok yaygın bir biçimde konuşulmaktadır. Başkenti Stockholm'dür. Avrupa Birliği (AB) üyesidir.     

İsveç idari olarak 21 ilden meydana gelir.; Blekinge, Dalarna, Gävleborg, Gotland, Halland, Jämtland, Jönkoping, Kalmar, Kronoberg, Norrbotten, Örebro, Östergotland, Skåne, Sodermanland, Stockholm, Uppsala, Värmland, Västerbotten, Västernorrland, Västmanland, Västra Gotaland.  Başlıca şehirleri Stokholm, Göteborg ve Malmö'dür.  Uluslararası tanınan şirketleri arasinda şunları sıralamak mümkün: Volvo, Saab, Atlas Copco, Ericsson, Sony Ericsson, Ikea, Absolut, Scania. Ayrıca gelişmiş bir müzik endüstrisi bulunmaktadır. Uluslararası arenada tanınanları Arch Enemy, ABBA, Roxette, The Cardigans, Opeth.      

1916’dan 1983’e değin İsveç Bayrağı’nın Günü “Svenska flaggans dag” adı altında bir ulusal gün olarak kutlanan 6 Haziran günü 1983 yılından bu yana İsveç’in Ulusal Bayramı olarak resmen kutlanmaktadır. Finlandiya' dan sonra en çok göl bulunan ülkedir. Toplamda 96.000 gölü bulunmaktadır.     

Buz Otel, her yıl sonbaharda kar ve buz ile tesis edilen ve kışın turistik etkinliklere hizmet eden bir oteldir. İskandinavya (Finlandiya, İsveç, Norveç) ve Kuzey Amerika'da (Alaska, Kanada) bulunur. Otelde dış ortam sıcaklığı –30 °C civarındayken iç sıcaklık –5°C kadardır. Misafirler normalde otelde sadece 1 gece geçirirler. Akşam barda vodka, buz bardaklarda servis edilir. Yine buz blokların üzerine serilen postekilerin üzerinde, uyku tulumlarında uyunur.     İsveç’in Jukkasjarvi bölgesindeki Torne nehrinden mavi renkli buz çıkarılmaktadır. Norveç' te doğup, saf ve duru suyu 600 kilometre boyunca Lapland`i baştan sona gezen Torne nehrinin yolculuğu İsveç' in kuzeydoğusunda denize dökülerek son bulur.   

İstanbul' da Magic Ice adlı müze yapımında kullanılan mavi renkli buz bu nehirden temin edilmiştir. Dünyada benzerleri sadece mevsimsel olarak, Norveç, İsveç gibi soğuk iklimli ülkelerde bulunan Magic Ice (Sihirli Buz Müzesi ) İstanbul’da yapılıyor.Popüler Yayınlar

İzleyiciler

Yeni içerikler için takip edin!

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ