Erzurum' un Uzundere ilçesinde bir kale...

Engüzek (Ağaca Kalesi),
Uzundere ilçesine 5 km uzaklıkta olan ve inşa tarihi bilinmeyen Engüzek Kalesi’nin Bizanslılardan kalmış olduğu söyleniyor. Tortum yolun üzerindeki  çayın kıyısından burgu gibi yükselen garip görünüşlü sarp ve yüksek bir kayalık üzerindedir. Uzundere' nin Dikyar köyünde bulunan,  Engüzek, cevizli demekmiş. Oldukça dik kayalıklar arasında ve bir kayanın tepesinde yer alan kale, dikkatli bakıldığında kayalıklardan ayrılabiliyor. 

Tipik mimariye sahip olan bu küçük kale Ortaçağda havalide derebeylik şeklinde hüküm süren Türk beyleri tarafından yaptırıldığı sanılmaktadır.  Tapınağı, çok yüksek burçları, gözetleme kulesi, fırını, hamamı, tortum çayına inen gizli su yollarıla ve dolambaçlı sokakları ile kale görülmeye değerdir.

Herhangi bir yolu bulunmayan, Engüzek Kalesi’ne ancak gerekli dağcı ekipmanları ile çıkıldığında su kuyusu, tapınağı, çok yüksek burçları, gözetleme kuleleri, gizli su yolları, hamamı, uzun ve dolambaçlı yolları gezilebilirmiş. Kalenin bulunduğu kayalıkların önünde ve Karaçay kenarında bir kamp yeri vardı.

Popüler Yayınlar

İzleyiciler

Yeni içerikler için takip edin!

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ