Melih Cevdet Anday’ın, bir kitabı ...

Raziye,
Melih Cevdet Anday’ın, sinemaya aktarılan romanı Raziye, Yusuf Kurçenli tarafından sinemaya aktarılmıştır. Senaryo ve yönetmenliği Yusuf Kurçenli tarafından yapılan filminin konusu; Geçmişteki ilişkilerinden kaçan Ali, Akdeniz' de bir sahil köyünde oturan dayısının yanına gider. Dayısının, evlat edindiğini söylediği gizemli Vedia' yla tanışır. Vedia' nın sırf kendi istediği için Ali' yle birlikte olması ve başka bir şey beklememesi genç adamı şaşırtır. Daha sonra genç kızın başkalarıyla birlikte olduğunu fark eden Ali' nin, bu gizemli kız hakkında öğreneceği daha çok şey vardır.

Melih Cevdet Anday;
1915 yılında İstanbul’ da doğdu. Ankara Gazi Lisesi' ni bitirdikten sonra Milli Eğitim Bakanlığı Yayın Müdürlüğünde danışmanlık yaptı. Ankara Kitaplığında memurluk ve gazetecilik görevi yaptı. Akşam ve Cumhuriyet gazetelerinde deneme yazıları yazdı. Şiirleri dışında tercümeleri ve romanları da vardır.

Genel özellikleri bakımından şairin 1940 - 1952 yıllarında kazandığı deneylerin bileşkesi olarak kabul edebileceğimiz şiirlerden oluşan Yan Yana’ da dörtlü kuruluşların belirgin bir biçimde çoğaldığı görülür.

Eserleri;
Anı,
Dakika Atlamadan(Söyleşi), Dört Oyun.
Faltaşı,
Garip (O.Veli ve O.Rifat ile),
Göçebe Denizin Üstünde, Gelecek, Güneşte, Gizli Emir, Güzel Düş,
Hiroşima,
İsa'nın Güncesi.
Kolları bağlı Odysseus,
Ölümsüzlük Ardında Gılgamış,
Raziye, Rahatı Kaçan Ağaç,
Teknenin Ölümü,Tanıdık Dünya,
Yağmurun Altında.

Popüler Yayınlar

İzleyiciler

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ