Ankara’nın Namazgah adı ile anılan semtinde Müslüman mezarlığı olan tepede kurulmuş ünlü bir müze...

Etnografya,

Etnografya Müzesi,
Etnografya Müzesi; Ankara’ nın Namazgah adı ile anılan semtinde Müslüman mezarlığı olan tepede kurulmuştur.
 Yapının mimarı Cumhuriyet Dönemi’nin önemli mimarlarından Arif Hikmet Koyunoğlu’ dur. Türkiye’ de müze binası olarak yapılan ilk yapıdır. 

Müzenin önünde bulunan bronzdan yapılmış at üzerinde Atatürk heykeli 1927 yılında İtalyan heykeltıraş Pietro Canonica tarafından yapılmıştır. Halktan toplanan eserlerle 18 Temmuz 1930 tarihinde halkın ziyaretine açılmıştır.

1938 yılında Atatürk’ ün vefatından sonra, müzenin iç avlusu 15 yıl süreyle Türkiye Cumhuriyeti' nin kurucusunun geçici istirahatgahı olmuştur. 

Etnografya Müzesi Anadolu’ nun Türk-İslam Dönemi'ne ait eserlerinin sergilendiği bir müzedir. Salonlarında sırasıyla, giyim-kuşam, işleme, takı, kına gecesi konulu sergi, damat tıraşı konulu sergi ile hamam kültürü konulu sergiler bulunur. Anadolu’nun çeşitli yörelerine ait dokuma örnekleri (halı-kilim), maden sanatı örnekleri ve bakırcılığa ait araç ve gereçler, kahve kültürü konulu sergi, kaşıklar, Türk odası ve sünneti töreni konulu sergiler ile Türk çini, seramik, cam, silah, yazma eserler, levhalar ve Selçuklu ve Osmanlı Dönemlerine ait seçkin ahşap eserler yer almaktadır. Ayrıca Besim Atalay koleksiyonuna ait eserlerden oluşan bir teşhir salonu bulunmaktadır.

www.etnografyamuzesi.gov.tr

ETNOGRAFYA MÜZESİ


Popüler Yayınlar

İzleyiciler

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ