Türkiye'nin ilk kadın gravür sanatçılarından biri ...

Aliye Berger,

(D. 24 Aralık 1903, Büyükada - Ö. 10 Ağustos 1974, Büyükada),
Türk gravür ve grafik sanatçısı, ressam.
Türkiye'nin ilk oyma gravür kadın sanatçısı.
Ressam Aliye Berger, fotoğraf sanatçısı Mehmet Şakir Paşa ve Sare İsmet'in kızı olarak 1903 yılında İstanbul Büyükada' da dünyaya geldi. Berger' in ailesi, geçmişleri acı tatlı olaylar ve serüvenler ile dolu, İstanbul' un kalbur üstü ve soylu ailesi olarak tanıyordu.

Amcası Halikarnas Balıkçısı adıyla tanınan sadrazam Cevad Şakir Paşa, kardeşi ressam Fahrünnisa Zeyd, seramik sanatçısı Füreya Koral, ressam Nejat Melih Devrim ve Şirin Devrim gibi yazar ve sanatçıların yetiştiği bir ailenin üyesi olan Aliye Berger, okuma yazmaya çok küçük yaşlarda, özel bir eğitimle başladı.

İlk eğitimini 1909-1912 yılları arasında Büyükada' da aldı. Sanatçı, 1912 yılında Notre-Dame de Sion' a girdi. Birinci Dünya Savaşı sırasında okul kapanınca Berger, eğitimine 1915 yılında Madame Braggiotti' nin özel okulunda devam etti. 1920 yılında Fransız Büyükelçiliği' nde sınavlara girerek, diplomasını aldı.

Sanatın her dalını kendisi için bir güzellik olarak tanımlayan usta ressam, ilk eserini 17 yaşındayken resmetti. Uzun bir süre özel alarak resim ve piyano dersleri alan Aliye Berger, 1924 yılında Türkiye'de bulunan Macar keman virtüözü ve pedagog Karl Berger' den müzik eğitimi gördü. 1935-1939 arasında Berlin ve Paris' te sanat hareketlerini izledi. Macaristan halk ayaklanması sonucunda Türkiye sığınan hocası Karl Berger ile 1947 yılında evlendi. 6 ay sonra eşini kalp krizi sonucu kaybetti.

Usta sanatçı, 1951 yılında 140 parça gravürle Türkiye' ye dönerek, İstanbul Fransız Konsolosluğu' nda ilk kişisel sergisini açtı. 1954 yılında Yapı Kredi Bankası' nın düzenlediği yarışmada Güneşin Doğuşu adlı yağlıboya tablosuyla birinci seçildi. 1955 yılında Tahran' da ikincilik ödülü kazandı. 
Sanatçı, İstanbul, Ankara, Londra, Paris, Viyana, Ravalpindi ile İslamabad' da kişisel sergiler açtı. Berger, 1951-1972 yılları arasında yurt içi ve yurt dışında birçok karma sergiye de katıldı. Aliye Berger' in eserleri, İstanbul Resim ve Heykel Müzesi' nde, Viyana Albertina Müzesi' nde ve özel koleksiyonlarda yer alıyor.
Sanatçı, 9 Ağustos 1974 tarihinde Büyükada' da öldü.

Popüler Yayınlar

İzleyiciler

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ