Kadınlarda halk ağzıyla süt kanalı iltihabı hastalığı ...

Mastit,
İngilizce, mastitis.
Meme İltihabı,
Meme yangısı,
Meme dokusu yangısı.
Süt Sıtması,
Süt kanalı iltihabı.

Mastit ya da halk ağzıyla süt kanalı iltihabı hastalığı genelde emzirme döneminde annelerde görülen bu problem, emzirme harici de oluşabiliyor. Mastit, meme dokusunun iltihaplanması olarak tanımlanmaktadır. Mastit memede şişme, kızarıklık, ağrı ya da hassasiyete yol açar. Özellikle emziren annelerde doğumdan ilk iki ay içinde görülir. Emzirmeyen kadınlarda ve nadir de olsa erkeklerde de görülebilmektedir. 

Mastitin en sık görülen belirtileri memede ağrılı şişlik ve kızarıklık şeklinde ortaya çıkar. Bununla beraber hassasiyet, yanma, ısı artışı da mastite işaret edebilir. Bunun yanı sıra emzirirken yanma hissi, sert ağrılı kitle gibi hissedilen apse, memenin sertleşmesi, memede kaşıntı, diğer bölgelerden farklı olarak memenin belli bir bölgesinde ısı artışı, vücutta genel ısı artışı, 40 dereceye kadar çıkabilen ateş, üşüme, titreme ve mastit olan taraftaki koltuk altı lenf bezlerinde şişme görülebilmektedir.

Granülomatöz mastit:
Granülomatöz mastit; 30 yaş ve üstünde görülen, nedeni tam olarak bilinmeyen, göğüste hızlı büyüyen kitle, meme cildinde kızarıklık ve apse gelişimleri, yer yer de memede fistüllerle karakterize bir hastalık olarak tanımlanır. Meme başında çekinti de yapabildiği için meme kanseri ile sıklıkla karıştırılır. Ancak tanı konulduğunda medikal olarak tedavi edilebilen ve kanser olmayan bir hastalıktır. Bu sebeple tedavide steroidler ve immun supresif yani bağışıklık baskılayıcı ilaçlar kullanılabilir. Medikal tedavi ile çözüm alınamadığı durumlarda çok nadiren cerrahi tedavi gerektirebilir.

Periduktal mastit:
Periduktal mastit meme başı çevresinde inflamasyon ve apse gelişimi ile kendini gösterir. Genellikle emzirmeyen ama doğurganlık çağındaki kadınlarda görülür. Sigara içmek ve bakteriyel enfeksiyon en önemli risk faktörlerini oluşturur. Meme başında akıntı, meme başı yakınında ağrı ve kitle sık görülen belirtileridir. Biyopsi sonrasında periduktal mastit tanısı konulduğu durumlarda antibiyotik tedavisi uygulanır. Medikal tedaviye rağmen sık sık tekrar ettiği durumlarda cerrahi eksizyon yapılabilir.

Popüler Yayınlar

İzleyiciler

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ