Nikolay Gogol' un bir kitabı ...

Araba,
Nikolay gogol'un bir kitabı.
Nikolay Vasilievich Gogol,
(D. 31 Mart 1809 Ukrayna - Ö.  4 Mart 1852 Moskova)
Gerçekçi Rus roman ve oyun yazarı.
En çok tanınan eseri Ölü Canlar'dır.
Nikolay Gogol, Rus düzyazı geleneğine Puşkin'le birlikte önemli ölçüde yön verdi. Nikolay Gogol,   sadece Dostoyevski gibi, kendisinden hemen bir kuşak sonraki yazarları etkilemekle kalmamış, aynı etkiyi üç dört kuşak sonraki (Andrey Bely gibi) yazarlar üstünde sürdürebilmiş, Rus edebiyatı devlerindendir. 

Gogol orta halli toprak sahibi bir ailenin çocuğu olarak Ukrayna’da Soroçinski Köyü’nde doğdu. Gogol’un çocukluğu köy hayatı ile ve yoğun Kazak kültürü etkisinde geçer. Bu hayatın etkisi ileride yazacağı eserlere de yansıyacaktır. Gogol, gençlik yıllarında şiir ve edebiyata ilgi duyar. 1828 yılında Petersburg’a gider. Orada memur olmayı ve bir şekilde geçinmeyi umar ancak işler umduğu gibi gitmez. Gogol, Petersburg’dan Almanya’ya gider ancak orada da parası bitene kadar kalabilir. Tekrar Petersburg’a dönüp iş arayan Gogol bu sefer çok düşük bir maaşla da olsa devlet memuru olarak çalışmaya başlar. Bu görevden de bir sene sonra ayrılır.

Gogol, 1836 yılında Pişik Puşkin'in çıkardığı Sovremennik adlı dergide, yergili öykülerinin en neşelilerinden biri olan Araba ile eğlenceli ve iğneleyici bir üslupla yazılmış gerçeküstücü öyküsü Burun’u yayınlar.

Yazar, yazı sanatında büyük ölçüde Puşkin'in etkisi altındadır. Öyle ki, onun eleştirileri ve telkinleri olmadan yazamayacağını düşünür. Yazarın Puşkin’le olan arkadaşlığı, onu aldığı acımasız eleştirilerden de koruyan en büyük güçtür. 

1848 yılında kutsal toprakları ziyaret etmek için Filistin'e gider. 
Moskova’ya geri dönen Gogol, 1852 yılında 43 yaşında Moskova’da ölür.

Eserleri;
Araba, Arabeski,
Bir Delinin Hatıra Defteri, Burun, 
Duvar
Fayton, 
Le Nez.
Mirgorod, Müfettiş.
Ölü Canlar
Palto, Petersburg Öyküleri, Portre, 
Şeytanın Kırmızı Paltosu
Taras Bulba 2, Tiyatrodan Çıkış
The Nose & A May Night

Popüler Yayınlar

İzleyiciler

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ