Polonya'nın ulusal dansı ...

Polonez,
Polonaise,
Polonya'nın ulusal dansı.
Polonez, bir Polonya ulusal dansının ve bu dansın temposunda bestelenmiş parçaların ortak adı. Başlangıçta bir zafer dansı olan, 17. yüzyılda bir saray dansına, zaman içinde de bir halk dansına dönüşmüş.

Polonez, üçerli ölçülü ve orta tempolu müziğiyle, keskin bir biçimde birbirine eklemlenen ritimleriyle ayırt edilir. Johann Sebastian Bach, François Couperin, Handel ve Mozart'ın müziğinde rastlanır. 18. yüzyılda ulusçu duyguların anlatım araçlarından biri olarak işlenmiş ve 19. yüzyılda pek çok Polonyalı besteci, sayılamayacak kadar çok polonez yazmışlardır. Bununla birlikte, polonezi ilgi çekici bir taşra müziği olmaktan kurtaran, Frederic Chopin'in bu türün başyapıtları sayılan 13 örneğidir. Chopin, epik bir biçim verdiği polonezleri, kendisinden önceki Polonyalı bestecilerin yolunu izleyerek, anayurduyla olan bağlarını simgeleştirmek için kullanmıştır.

Mazurka,
(Lehçe: Mazurek)
Bir çeşit Leh dansı veya bu dansın müziği.
Çiftlerin daire oluşturarak yaptığı Polonya halk dansı.
Polonya kültürüne damgasını vuran unsurlardan bir tanesi de geleneksel dansı.
Polonya halk dansı olarak bilinen yöresel Mazurka, belirlenmiş figürleri olmayan, serbest ayak ve topuk vuruşları ile çiftlerin daire oluşturarak yaptığı bir danstır. Kendine özgü ayak ve topuk vuruşlarıyla, geleneksel olarak gayda müziğinin eşliğinde oynanır. Doğaçlamaya çok elverişli olan mazurkada belirlenmiş figürler yoktur. Serbest tarzda yapılmış olan mazurkada sayısız figür vardır. Ana adımdan sonra, bir ayak yere vurulur ve topuk öbür ayağa çarpılır.

Diğer leh dansları;
Mazurek,
Kujawiak,
Oberek,
Polonez,

Popüler Yayınlar

İzleyiciler

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ