Yıllarca Anadolu ve Ortadoğu’da dolaşmış, Bağdat’ta Haşimi hanedanının başa geçmesinde önemli rol oynamış ve Irak Ulusal Müzesi’ni kurmuş İngiliz kadın gezgin ve ajan ...

Gertrude Bell,

Gertrude Margaret Lowthian Bell,
İngiliz kadın seyyah ve casus.
(14 Temmuz 1868 – 12 Temmuz 1926), İngiltere'nin Durham County kentinde doğdu.  Gertrude Bell, henüz 3 yaşındayken annesi vefat etti. İlk ve orta öğrenimini Londra'daki çeşitli okullarda tamamlayan Bell, Tarih okumak için Oxford Üniversitesi'ne gitmeye karar verdi. Burada başarılı bir eğitim dönemi geçirerek okuldan birincilikle mezun olmayı başaran ilk kadın oldu.  Okuldan mezun olduktan sonra seyahat etmeye karar veren Bell, Avrupa ve daha sonra da Ortadoğu'ya çok sayıda seyahatlerde bulundu. 

Bell, 1897 - 1898 ve 1902 - 1903 olmak üzere iki kez dünya turuna çıktı. 1899 yılında Kudüs'e yaptığı ziyaretten sonra Araplara karşı büyük bir sevgi ve ilgi duymaya başladı. Arap çöllerinde seyahatler yaptı ve batılılara çöl hayatını anlatan yazılar yazdı. Araplar ona Çölün Kızı ve Irak'ın Taçsız Kraliçesi isimlerin verdiler.

Bell, 1907 yılının Mart'ında arkadaşı arkeolog William Ramsay ile birlikte Anadolu'ya geldi ve Bir süre sonra İngiltere'ye döndü.Daha sonra Ocak 1909 yılında Mezopotamya'ya bir gezi düzenleyen Bell, bu sırada Geç Hitit dönemine ait olan Karkamış'ta önemli keşif ve incelemelerde bulundu ve bu bölgede kısa süreli kazılar yaptı. Sonra Irak'taki ünlü antik şehir olan Babil'e gitti.

Sonraki yıllarda Orta Doğu da İngiltere'nin çıkarları için çeşitli faaliyetlerde bulunmaya başlayan Bell, Orta Doğu'da İngilizlerin şimdi bile aktif oldukları Orta Doğu politikasının kurucusu ve planlayıcılarından biridir. Mezopotamya bölgesindeki Arap kabileleri Türklere karşı kışkırtan faaliyetlerde bulunmuştur. Ayrıca 1919 yılındaki Paris Barış Konferansı'na delege olarak katıldı ve Irak devletinin sınırlarının belirlenmesi için çalışmıştır. 

Hiç evlenmemiş olan ve yalnızca bir kez nişanlanan Bell, nişanlısını Çanakkale Savaşları sırasında kaybetti. Yalnızlık ve sağlığınında bozulması sebebiyle bunalıma giren Bell, 12 Temmuz 1926 yılında yüksek dozda uyku hapı alarak intihar etti. Cenazesi Bağdat'da İngiliz mezarlığına defnedildi.

Werner Herzog'un yazıp yönettiği 2015 ABD yapımı Queen of the Desert- Çöl Kraliöesi isimli filmde Gertrude Bell'i Nicole Kidman canlandırmıştır. 

Popüler Yayınlar

İzleyiciler

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ