İngilizlerin kahraman olarak kabul ettikleri dünyaca ünlü siyaset adamı ...

Churchill,

Sir Winston Leonard Spencer Churchill,
Britanyalı devlet adamı.
Birleşik Krallık Başbakanı.
Muhafazakar Parti Lideri.
Asker, siyasetçi.
(D. 30 Kasım 1874 - Ö. 24 Ocak 1965)

İngiltere, Birleşik Krallık.
II. Dünya Savaşı’ nda Nazi Almanya’sının yenilmesinde büyük rolü olan politikacı.
1953 yılında Nobel Edebiyat Ödülünü kazandı.

30 Kasım 1874 tarihinde, Randolph Churchill ve ABD'li eşi Jennie Jerome'un oğlu olarak dünyaya geldi. 1895 yılında Kraliyet Harp Okulunu bitirdi ve orduya girdi. Boer Savaşı'nda esir düştü ve kaçarak milli kahraman haline geldi. On ay sonra, Muhafazakar Parti'den milletvekili seçildi.

1904 yılında Liberal Parti'ye girdi. 1911 yılında Bahriye Nazırı oldu. Başarılı siyasi kariyeri 1915 Gelibolu yenilgisinden sonra düşüşe geçti. Sadece donanmayla Çanakkale Boğazı'nın geçilebileceği, ardından da rahatça İstanbul’ a ulaşılabileceği konusundaki ısrarcı tavrı, Türklerin umulandan çok daha başarılı bir savunma yapması; müttefik ordusunun tarihi yenilgisine yol açtı. Bu başarısızlığın mimarı olarak nitelendirilen Churchill, Britanya halkı karşında çok zor bir durumda kaldı ve muhaliflerinin de zorlamasıyla görevinden ayrıldı. Ancak 1917 yılında Cephane Bakanlığı'na ve Harbiye Bakanlığı'na getirildi. 1924 yılında tekrar Muhafazakar Parti'ye girdi. 1924 yılında Maliye Bakanı oldu.

1939 yılında bir kez daha Bahriye Nazırlığına ve 1940 yılında Neville Chamberlain'ın yerine başbakanlığa getirildi. II. Dünya Savaşı'nda izlediği savaş politikası ve Roosevelt ile kurduğu iyi ilişkiler onu Britanya tarihinin en önemli devlet adamları arasına soktu. Yine bu dönemde Müttefik Devletlerin Balkanlar'a kaydırmaya çalıştığı strateji konusunda Ruslarla çalıştı. Ancak SSCB' nin burada hakim duruma geçmesinden de çekiniyordu. Bu yüzden savaşın başından itibaren stratejik önemi büyük olan Türkiye' yi savaşa sokmaya çalıştı. Kahire ve Adana'da Türk yöneticileriyle bu konuda yaptığı görüşmelerde, Türkiye'nin istediği askeri yardımı vermeye de yanaşmadı. Savaş sonrası Avrupa ülkelerinin birleşmesini sağlayan NATO, Avrupa Konseyi gibi kurumların oluşması için büyük çaba gösterdi. 1951 seçimlerinde tekrar iktidara geldi. 1955 yılında görevlerini aynı zamanda yeğeni Clarissa Churchill' in eşi olan Anthony Eden'e bırakarak siyasetten çekildi.

Son yıllarını daha çok yazarak ve resim yaparak geçirdi. 1963 yılında Amerikan Devleti, kendisine onursal vatandaşlık verdi. 

24 Ocak 1965 yılında, 91 yaşında inmeden öldü ve Blenheim Palace'a gömüldü.

Popüler Yayınlar

İzleyiciler

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ