Polinezya'da yaşayan bir cins bağ salyangozuna verilen ad...

Partula,
Partula labrusca.
Polynesian Tree Snail
Partula Salyangoz.
Sümüklü böcek.

Polinezya'da yaşayan bir cins bağ salyangozuna verilen ad.

Bu küçük, 20 mm. uzunluğundaki sarmal kabuklu kara salyangozu Joseph Banks ve arkadaşları tarafından 1769 yılında keşfedilmiş. Fransız Polinezyasında yaşayan bu tür salyangozların bir çok türü vardır. Partula salyangozu alt türü evrimin nasıl gerçekleştiğini göstermesi açısından önem arzetmiş olup Dr. Henry Edward Crampton tarafından yıllarca (50 yıl) incelenmiştir. Bu salyangoz yılankavi kabuğu ve narin kavis ve kıvrımları ile ayrı bir özelliktedir. Vahşi Partula salyangozu sayesinde Polinezya tanınmıştır. Polinezya ağaç salyangozu da denen bu tür Güney Pasifikteki volkanik adalarda, (Markiz Adaları, Belau, Filipinlerin doğusunda bulunan coğrafyadaki adalar) var. Partula karasal akciğerli karından bacaklı yumuşakçalar cinsinden hava soluyan tropikal kara salyangozu ailesindendir.

Diğer salyangozlar gibi, kendi kabukları içinde bedenlerini geri çekebilir. Bu salyangozlar kas aktivitesini kullanarak ağaçlar ve bitkiler etrafında hareket ederler. Ayağın ön ucunda bir sümük bezi tarafından üretilen bir katman üzerinde hareket ederek yaprakların yüzeyinde sanki kayarlar.


Tahitinin güney-batısında bulunan Fransız Polinezya adasının ormanlarında yaşarlar. Geceleri ve yağmurdan sonra hareket ederler. Çürüyen bitki materyali ile beslenirler. Partula salyangozlarının tüm türleri yeni doğduğunda 1-2 mm uzunluğundadır. 3-6 ay gibi bir sürede yetişkin duruma gelişir. Polinezya'da tören, giyim, takı ve süs eşyası olarak kullanılan bu küçük salyangozlar tehlike altında kalmıştır. Partula ağaç salyangozları yerel halk için bir besin kaynağı ve süs eşyası, takı gibi kullanılması sonrasında çok geçmeden soyu tükenmeye başladı. 1974 yılından sonra kontrol altına alınarak korunmaya başlandı. Uluslararası Partula Koruma Programı yeniden tanıtmak için çaba sarfetmektedir. Doğada, Pasifik Okyanusu adalarında, Fransız Polinezyası-Society Islands bulunmuştur.

Popüler Yayınlar

İzleyiciler

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ