Dünyanın en ünlü komünist devrimcilerinden biri olarak nitelenen Vietnamlı efsanevi komutan ...

Vo Nguyen Giap,
General Vo Nguyen Giap,
(1911-2013).
Dünyanın en ünlü komünist devrimcilerinden biri olarak nitelenen Vietnamlı efsanevi komutan .
Güneydoğu Asya’da Vietnam'da ABD ve Fransa’ya karşı savaşan ve zafer kazanan komutanlardan biridir.
Vietnam Savaşında lider Ho Chi Minh'ten sonra ülkede en tanınmış komutanlarından birisiydi. Kuzey Vietnam Halk Ordusu eski komutanıdır. Giap, 1954 yılında Dien Bien Phu Savaşın esnasında Fransız Ordusunu bozguna uğratarak büyük bir üne kavuşmuştur. 

Bu savaşın sonucunda Vietnam ikiye bölünmüş, kuzeyde sosyalist bir rejim güneyde ABD destekli bir devlet kurulmuştur. Kuzey Vietnam'da savunma bakanı olarak görev yaptı. Kuzey Vietnam'ı Güney Vietnam'a bağlayan ve Ho Chi Minh Yolu olarak da bilinen, kısmen yerin altından kısmen balta girmemiş ormanların içinden geçen yolu tasarlamıştır. Yaklaşık 2 bin kilometrelik bu yol vasıtasıyla Amerikan ordusuna karşı savaşan Vietnam askerlerine lojistik destek sağlandı. ABD bu yolu ortaya çıkartmak için Agent Orange adlı kimyasal gaz kullanmıştır.

General Vo Nguyen Giap, başkent Hanoi'de bir hastanede tedavi görürken 102 yaşında 11.10.2013 tarihinde hayatını kaybetti. Cenaze törenine tüm Vietnamlılar eşlik ederek Quang Binh bölgesinde Mui Rong’de defnedilmiştir.

Popüler Yayınlar

İzleyiciler

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ