Kabuğundan kinin çıkarılan ağaç ...

Kınakına,
İspanyolca, quinaquina.
İng. Cinchona, bark tree, china bark.
Kınakına ağacı.
Kontesotu.
Kabuğunda, doktorlukta sıtmanın tedavisinde kullanılan kinin adlı ilacın ham maddesi bulunur.

Kök boyasıgillerden, asıl yurdu Güney Amerika olan, Hindistan ve Endonezya' da da yetiştirilen, kabuğundan kinin çıkarılan 25-30 m. yüksekliğinde bir ağaç (Cinchona).

Bu bitkiden yapılan içecek.
 Rivayet odur ki İspanyolların ünlü Peru kraliçesi Anna Cinchon sıtmaya yakalanır. Kraliçenin tedavisinde Kınakına kabuğu kullanılarak şifa bulur. Bu durumdan dolayı bu maddeye kraliçenin adı verilir. Ama esasen Güney Amerika Kızılderilileri arasında kabuk anlamına gelen China (kına) kelimesi kullanılmış.  Kabuğunda, sıtmanın tedavisinde kullanılan kinin adlı ilacın ham maddesi bulunur.

Kınakına, anayurdu Peru ve Bolivya olan ve sanayi bitkisi olarak Cava, Güney Hindistan, Kolombiya, Seylan, Guatemala, Kamerun ve Kongo gibi tropikal ülkelerde yetiştirilen büyük bir ağaçtır. 

Günümüzde özel fidanlıklarda üretim amaçlı yetiştirilmektedir. 8- 10 yaşına gelen fidanlardan kalın gövdelerinden kabuklar kaldırılarak toplanır, güneşte kurutulur ve toz haline getirilerek kinin elde edilir. En çok Kınakına üreten ve satan ülke Kongo'dur.

İçerisinde %4-14 oranında Alkaloit bulunan ve tadı acı olan Kınakınanın kabukları çay, tentür ve natürel ilaç yapımında kullanılır. Kınakınanın içeriğinde kinin, kinidin, kinşonin, reçine, tanen, kinovoz, singol, kupreol gibi maddeler vardır. Alkaloitlerin en önemlileri %1-4 Chinin (kinin), Cinchonidin %1-5, Cinchonin %1-3 ve Chinidin (β-Chinin) %0,01-0,5 oranında bulunur. Doktorlukta yüksek ateşlere karşı kullanılan bu çok değerli ilaç ilk olarak Pelletler ve Caventou adlı iki Fransız bilgini tarafından bulunmuştur. Bazı şaraplara ve iştah açıcı içkilere kınakına kabuğundan elde edilen öz karıştırılır.

Faydaları;
Sıtma tedavisinde kullanılır.
Ateşi düşürür.
Tifo tedavisinde de kullanılır.
Ağır ve mikroplu hastalıklarda,
Cilt kaşıntılarında,
İştah açar.
Kuvvet verir.
Kabızlığı giderir.
Vücuda kuvvet verir.

Kinidin, 
(İng. quinidine).
Kinidin alkoloidi taşikardide kullanılır.
Kınakına ağacından elde edilen ve antiaritmik olarak kullanılan bir alkaloit .
Kınakına ağacının kabuğundan elde edilen ve ilaç olarak kullanılan alkaloit.

Popüler Yayınlar

İzleyiciler

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ