Tüylü toplarla oynanan, tenise benzer bir spor dalı...

Badminton,   
(Tüytop), 
Raket ve bir tür tüylü topla oynanan tenis benzeri bir oyundur. Tüytop ya da badminton, raket ve bir tür tüylü topla oynanan tenis benzeri bir oyundur. Kaz tüyünden yapılma bir top ve raketle oynanan bir oyun olan Badminton, topun file üzerinden rakip alana atılması ve geri dönmesini sağlamak amacına dayanan bir spor dalıdır. Badminton, kolayca öğrenilebilen, erkek ve kadın, bütün yaş grubunda insanların yapabildiği ender spor dallarından biridir. Tenis oyunları gurubundan olması nedeniyle rakipler arasında bir net (file) bulunur. Herkes kendine ayrılan sahada oynar, topu (tüytop) oldukça zararsızdır. Böylece yaralanma veya sakatlanma riski en düşük etkinliklerdendir. 

Her yaşta ve her performans düzeyinde oynanır ve zevk verir, kişiyi zorlamaz, aşırı yüklenmenin kötü sonuçları oluşmaz. Özellikle ayak hareketleriyle sahayı tutma ve hamleleriyle Türklerin ata sporu kılıç kullanmaya benzemektedir.    

Badminton topu ve özellikleri, 1 adet mantar ya da plastik bir başlığa takılı 14 ya da 16 tüyden oluşur. Ağırlığı 4,73 - 5,50 g arasında değişen tüylü top, 2 adet raket ve ayakkabı. Badminton her yerde oynanabilir. Kapalı spor salonları çok uygundur. Saha 6.10 m. x 13.40 m. ebatındaki kortta oynanır. Rüzgar alan yerlerde oynanamaz. Kaz tüyünden yapılma bir top ve raketle oynanır. 

Popüler Yayınlar

İzleyiciler

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ