Paraşütle atlarken ölen ilk kadın pilot...

Eribe,
Eribe Hürkuş. 
Ünlü Türk havacılarından Vecihi Hürkuş' un kardeşinin kızı olan Eribe, 29 Ekim 1936' da Cumhuriyet Bayramı gösterileri için prova atlayışı sırasında paraşütünün tam açılmaması nedeniyle ağır yaralandı. Kazadan birkaç gün sonra Eribe Hürkuş iç kanama nedeniyle hayatını kaybetti. 

İlk uçan kadın, Belkıs Şevket Hanım.
Göklerle tanışan ilk Türk kadını, Belkıs Şevket Hanım oldu. Kadın Haklarını Koruma Cemiyeti kurucu üyelerinden Belkis Şevket Hanım 30 Kasım 1913 tarihinde Fethi Bey'in kullandığı c tipi uçakla uçtu. 

Uçak kazasında ölen ilk Kadın Mefharet Hakkı Hanım.
Trakya'daki tatbikata gelen Junkers A20'ye yolcu olarak binen Mefharet Hakkı Hanım 27 Ekim 1927 günü Üsteğmen Asım komutasındaki uçağın iniş sırasında kırım geçirmesi sonucu beyin kanamasından hayatını kaybetti.

İlk pilot Bedriye Tahir Gökmen. 
Vecihi Sivil Uçak Okulu'nda eğitim alan Bedriye Tahir Gökmen 1934 yılında mezun oldu. Lisans kontrolü eğitim verilen eğitim uçağı kırım geçirdiği için yapılamadı.

İlk askeri pilot Sabiha Gökçen. 
Atatürk'ün manevi kızı olan Sabiha Gökçen, 1935 yılında uçuşlara başladı. 1936 yılında Askeri pilot olarak mezun oldu. Dünyanın ve Türkiye'nin ilk kadın askeri pilotu oldu. Tek başına yaptığı uçakla Balkan turu büyük ilgi çekti. 1955 yılına kadar Hava Kuvvetleri ve Türk Hava Kurumunda (THK) pilot olarak görev yaptı.

İlk paraşütçü Yıldız Uçman. 
Eylül 1935 yılında Rus R-5 uçağından yaptığı atlayış ile Türkiye'nin ilk kadın paraşütçüsü oldu.

Popüler Yayınlar

İzleyiciler

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ