Ağaç sansarı...

Zerdeva, 
Zerdova, 
Üvenuri.
Ağaç sansarı ,

(Martes martes),
Sansargiller (Mustelidae) familyasından kedi iriliğinde bir memeli türü. Uzunluğu 23 cm, ağırlığı 1.5 kg olur. Postu kahverengidir. Kışın postu daha uzun ve daha kabarık olur. Boğaz bölgesinde alt çeneden başlayıp, ön ayakların üst kısmına kadar uzanan ve genellikle beyaz renkte olan bir benek görülür. Boynunun altında göğse kadar ulaşan sarıdan portakal sarısına kadar değişen leke vardır. Kuyruğu kaya sansarından daha püsküllüdür. 

Ağaç sansarları, sık çam ormanlarında yaşar. Yuvalarını ağaç kovuklarına veya açık yerlerde kazdıkları çukurlara yaparlar. Yaşamlarının büyük bölümü ağaç tepelerinde geçer. Çok iyi tırmanmakla beraber yerde çok hızlı koşarlar. Gece aktiftirler. Gelişmiş işitme duyuları vardır. Avrupa'da Finlandiya ve İskandinavya' dan itibaren tüm Avrupa ülkelerinde bulunur. Asya' da ise Kafkaslar, İran, Sibirya, Mançurya, Altay, Türkistan ve Himalayalara kadar geniş bir alanda yaşarlar.

Küçük memeliler (fare, sincap ve yarasa gibi), kuşlar, böcekler, kurbağalar ve leşle beslenirler. Ayrıca meyve, yumurta ve bal yedikleri de bilinir. Bölgelerini dışkılarıyla işaretlerler. Ağaç sansarının baş düşmanları kartallar ve tilkilerdir.

Popüler Yayınlar

İzleyiciler

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ