Darwin' in "Doğal Ayıklanmalar Kuralı" ile ilgili araştırmalarını yürüttüğü Büyük Okyanus Takımadaları...

Galapagos,
(Darwin adası)
Kolomb takımadaları,
Büyülü adalar.
Galapagos adaları, 
Pasifik okyanusunda, ekvatorun 960 km batısında ve ekvator çizgisinin güneyinde yer alan irili ufaklı 50 nin üzerinde adadan oluşur. İspanyollar adaya önce kolomb takımadaları daha sonra  büyülü adalar adını vermişlerdir. 

Sonra gördükleri dev kaplumbağaların sırtlarındaki kabuğu at eğerine benzetmişler ve adalara Galapagos adını vermişler. Galapagos adaları 1978 den itibaren dünya kültür mirası listesindedir. Darwin, galapagos adalarına incildeki dünyanın yaratılışı hikayesinin doğruluğuna dair kanıt bulmaya gitmiştir. Fakat geri dönüp bulduklarını incelerken bir evrim araştırmacısına dönüştü. Doğadaki çeşitlilik, farklı çevre koşullarına uyum sağlarken ortaya çıkıyordu. Bu ipucunu galapagostaki 13 ispinoz türü ve kara kaplumbağası vermişti. Galapagos adalarında inanılmaz bir doğal yaşam zenginliği ve bitki örtüsü bulunuyor. Eski çağlara ait göz alıcı coğrafyayı görmek, yanardağ konileri ve bartolomedeki meşhur sivri kayaları keşfetmek isterseniz galapagosu ziyaret etmelisiniz. Burada ayrıca dev pinta kaplumbağalarını, iguanaları mavi ayaklı sümsük kuşlarını, pembe filamingoları ve birçok hayvan çeşidini görebilirsiniz. Darwinin çalışmalarını yaptığı araştırma merkezi ve müzesi ve kaplumbağa yetiştirme merkezi mevcuttur. Çinli şapkası adasında, kıyıya varır varmaz fokları ve deniz aslanlarını görebileceğiniz ada rengarenk sesuvium bitkisi ile kaplıdır. 

Santiago adası, Küçük penguenleri ve kırmızı renkli yengeçleri bu adada keşfedebilirsiniz. Ejder tepesi, kara iguanaları görebileceğiniz tepe santa cruzun kuzeybatısında yer alıyor. Fernandina adası, espinasa koyunda la cumbre yanardağı nın yeni soğumuş lavları üzerinde gezebilirsiniz. Galapagos adaları 16. yüzyılın ortalarına kadar bilinmiyordu. Galapagosu ziyaret eden ilk kişi panama rahibi Tomas de Barlonga' dır.Adaya ayak basan korsanlar ve balina avcıları kaplumbağa ve iguanalara zarar vermişler ve ekosistemi bozmuşlardır. 1822 yılında bağımsızlık hareketinden sonra adalara ekvator sahip çıkmıştır. San Cristabol adasındaki puerto baquerizo moreno adaların başkentidir. 

Popüler Yayınlar

İzleyiciler

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ