Filistinli paramiliter örgüt ve Sünni İslamcı siyasi parti...

Hamas,
Arapça: (حماس)
İslami Direniş Hareketi,
(Harakat al-Muqawama al-İslamiya),
2023 yılı itibariyle Filistin Parlamentosunda çoğunluğu elinde tutan Filistinli paramiliter örgüt ve Sünni İslamcı siyasi parti. Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği' ndeki ülkeler ve uluslararası topluluklar (Türkiye hariç) tarafından terör örgütü olarak ilan edilmiştir.

Örgüt, merkezi Gazze, Filistin' de, 10 Aralık 1987 yılında Şeyh Ahmed Yasin, Abdülaziz el-Rantisi ve Mahmud Zahar tarafından kurulmuştur. Aşırı sağcı bir örgüt olan Hamas' ın siyasi büro başkanı İsmail Haniye' dir. Mısır'daki Müslüman Kardeşler örgütünün Filistin kanadı olarak kuruldu. 
Yurt dışında yaşayan Filistinliler, İran hükumeti ve Arap ülkelerinden gelen yardımlarla finanse edilen örgütün kuruluş amacı 1948 öncesi İsrail' in işgal ettiği Batı Şeria ve Gazze Şeridi' ni kapsayan topraklarda yeniden Filistin İslam devletini kurmaktır. Bu tespit, 1988 yılında İsrail' i tanıyan Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) ile Hamas' ı çatışma noktasına getirdi. 1993 ve 2005 yılları arasında İsrailli sivillere ve askerlere yönelik intihar saldırılarında bulundu. Örgütün askeri kanadı, İzzeddin el Kassam Tugayları adlı örgüttür.

Popüler Yayınlar

İzleyiciler

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ