Dante Alighieri'nin 1304-1307 yılları arasında sürgün döneminde Bologna'da kaldığı sırada yazdığı bir eser ...

Ziyafet,
Convivio
Dante Alighieri.
Ziyafet; Dante Alighieri’nin 1304-1307 yılları arasında, sürgün döneminde Bologna’da kaldığı sırada yazdığı bir eser. Kendisinin belirttiği üzere on dört risaleden oluşmasını planlamış olmasına rağmen bu çalışmayı dördüncü risalenin sonunda bırakır.
Dante, en iyi destansı şiiri İlahi Komedi ile tanınan bir İtalyan şair ve siyasetçidir. Dante Alighieri, modern İtalyanca'nın babası olarak görülüyor.

Dante, 1265 yılında İtalya'nın Ortaçağ Floransa'sında doğdu. Asıl adı Durante'dır.
Dante'nin ailesi tarafında yaklaşık 12 yaşındayken, bir aile arkadaşının kızı olan Gemma Donati ile evlendirilmesi kararı verildi. 1285 civarında çift evlendi. Dante, başka birine aşıktı. Beatrice Portinari adındaki bu genç kız ona Dante' nin İlahi Komedisinin omurgasını oluşturmada ilha kaynağı oldu. Dante ilk aşkı olan Beatrice'yi asla unutmadı .
Dante'nin evlilik sonrası Gemma'dan Pietro, Jacapo, Giovanni isimlerinde üç oğlu ve Antonia, Beatrice isimlerinde iki kızı oldu.

Dante, Cehennemde geçen İlahi Komedya'yi da burada yazdı. Bu eser Cehennem, Araf ve Cennet isimlerinde üç ciltten oluşmuştur.

1302 yılında Floransa'nın yöneticiliğini yapan, Papa yanlısı Guelfi grubundan Gubbio'lu hakim Cante Gabrielli'nin imzasını taşıyan hüküm, Dante'nin Floransa'ya ayak basması halinde yakılarak idam edilmesini emrediyordu. Dante, idam cezasından kurtulmak için Dante ömrünün kalanını Floransa dışında geçirmek zorunda kalmıştı. Memleketi Floransa da, 2008 yılında aldığı benzer bir kararla Dante hakkındaki 1302 tarihli hükmü iptal etmişti.

İtalya'nın Gubbio kenti, Dante Alighieri'ye sürgün cezası verilmesinden 714 yıl sonra şairden resmen özür diledi.
Dante, 14 Eylül'de sıtma nedeniyle 56 yaşında hayatını kaybetti.

Eserleri
Yeni Hayat
İlahi Komedya

Şiirler;
Şölen
Çiçek.

Halk Dilinde Belagat
Monarşi
Ahlaki Mektuplar
Eklogalar
Su ve Toprak Sorunu

Popüler Yayınlar

İzleyiciler

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ