Endonezya halklarının savaş dansı...

Baris,
Barış dansı - Baris dance.
Endonezya halklarının savaş dansı.


Barış , adını, çizgi veya dosya oluşumu anlamına gelen bebarisan kelimesinden alır. Barış dansı geleneksel bir aile dansıdır. Savaş dansları, gamelan eşliğinde Bali ve Endonezya'da yapılır. Dansçıların savaştan önce genç bir savaşçının duygularını tasvir ettiği, savaşçının erkekliğini yücelttiği ve komutan varlığının yüceliğini sergilediği bir danstır.  İki ana türü vardır. Barış adanın her tarafında yapılan bir danstır. Ritüel olmayan dans, yalnız bir erkek dansçı tarafından gerçekleştirilir. Genellikle tomurcuklanan bir dansçının öğrendiği ilk danstır. Bununla birlikte, otuzdan fazla farklı ritüel türü vardır. Her biri bir grup insan tarafından oynanan ve hala savaşçının hareketlerini taklit eden danslardır.

Bir Barış dansçısı Tunggal'dır. Yani Barış Kendi başına performans sergileyen dansçı, olarak bilinen beyaz tayt giymiş Celana'dır. Ayak bileklerinin etrafında örtüler vardır. Setewel, baldırlarının yarısına kadar uzanır. Dansçı bir kemer (Setagen) takıyordur. Vücudu uzanarak, bu kemerin içinde bir karış omzuna yakın sıkışmıştır. Dansçının gövdesinin etrafında bir kumaş paneller koleksiyonu bulunur. Daha büyük olan başka bir panel göğsüne sabitlenmiştir. Boynunun etrafında, Badong diye bilinen dairesel bir yaka takıyor. Bu yaka boncuklarla süslenmiş olabilir veya olmayabilir. Kostüm, performans sırasında sallanan yaylar üzerindeki kabuklardan yapılmış üçgen bir başlık ile tamamlanır.

İlk başta, sahneye çıkarken, sanki alışılmadık bir yerde düşman arıyormuş gibi dansçının hareketleri incelenir ve dikkatli olunur. Sahnenin ortasına geldiğinde, tereddüt yerini kendine güvene bırakır. Ayak parmakları üzerinde tam boyuna yükselir, vücudu titreyen uzuvlarıyla hareketsizdir. Tek ayağı üzerinde döner, ayakları yerdedir. Yüzü hızlı huylu bir savaşçının tutku fırtınasını yaratır.

Çeşitli Ülkelere ait Savaş Danslarına verilen ad;
ABD - Crip Yürüyüşü
Afganistan - Hattak
Afrika (Zulular) - Indlamu 
Arap Yarımadası - Al Ayala dansı
Bali , Endonezya - Barış
Birleşik Arap Emirlikleri - Yowla
Brunei - Aduk  
Burma - Panther  
Endonezya - Barış
Ermenistan - Yarkhushta
Fas - Reggada 
Fiji - Cibi
Filipinler - Sagayan 
Girit - Pentozali
Gürcistan - Khorumi (ხორუმი)
Hawaii - Hula, Kapu Kuialua
İskoçya - Dirk dansı
Karayip - Capoeira
Kuveyt - Ardah
Küba - Juego de mani 
Maluku, Endonezya - Cakalele
Mısır - Tahtib
Niue Adası - Takalo 
Nijerya - Bende
Nijerya(Doğu) - Ohafia
Pakistan - Hattak
Paskalya Adası - Hako(Rapa Nui) 
Rusya - Buza
Samoa - Siva Tau 
Ukrayna - Hopak
Umman - Yowla
Yeni Zelanda(Maori) - Haka
Yunanistan - Pyrrhichios 

Popüler Yayınlar

İzleyiciler

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ