Yabanpancarıyla yapılan ekşi bir çeşit yemek...

Tirşik,
Tırşık, Trişik, Dırşik,
Doğada bulunan yılan pancarı, yaban pancarı veya yılan bıçağı, yılan yastığı'dır. Tırşik, Akdeniz ikliminin uzandığı alçak ve yüksek yerlerde doğal olarak yetişir. Yabanpancarıyla yapılan ekşi bir çeşit yemek.

Tırşik çorbası; 
Çok zehirli bir bitkidir, çiğ olarak yenmez. Yemeği ise geleneksel usullerde yapılmalıdır. Aksi takdirde ağzınız yara olur. 

Temizlenip doğranan yaban pancarı yaprakları, bir kase yoğurtla çırpılır, nohut ve Maraş tarhanası ile beraber biraz da ılık su ile kazana konur. Buna ekşitme denir. Bir miktar tuz ilave edilir. İyice karıştırılır üzerine un eklenir. Bu karışım üzeri sıkıca kapatılarak mayalanmaya bırakılır ve bir gün sonra ateşte saatlerce yavaş yavaş iyice kaynatılarak yapılır. 
Adana, Kahramanmaraş, Osmaniye'de yapılır. 

Halk arasında Andırın Doktoru olarak da bilinen Gavur Dağı'na özgü bir yemektir. Kışın çok sık yapılan bir çorba çeşididir. Çok emek isteyen çok zahmetli bir çorbadır, Yılda 7 defa içilmesi gerektiği söylenir. Zehirli bir bitki olan tirşik, çiğ olarak ağza değdiğinde toksik etki yaratır. Bitkinin içeriğinde yer alan saponin ve alkaloid bileşenler hem yumruda hem de taze yapraklarında zehir etkisi yaratır. Bu sebeple doğrarken de eldiven takılması tercih edilir.

Popüler Yayınlar

İzleyiciler

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ