İskoçya'nın Batı kıyılarında, ıssız Staffa Adası üzerinde bulunan ve ismi Vikingler tarafından verilen mağara ...

Fingal mağarası.
İng. Fingal's Cave, 
Melodi mağarası, (Gal dilinde Uamh-Binn).
İskoçya’nın Bazalt Harikası.
İskoçya'nın Batı kıyılarındaki ıssız Staffa Adası üzerindedir. Vikingler tarafından mağaraya Fingal adı verilmiş. Fingal Mağarası, 60 milyon yıl önce volkanik lavlarla şekillenmiş. Bazalt altıgen sütunlarla oldukça görkemli bir girişe sahip mağaranın boyu 70 metredir. 

Bir lav akışının okyanusta soğuması sonucu oluşmuş. Turistler tarafından merak edilerek en çok ziyaret edilen bölgelerden birisidir, Fingal adası. 
Fingal Mağarası dalgaların içeri çarparken çıkardığı muhteşem yankı seslerinden dolayı melodi mağarası denir. Fingal mağarasına Gal dilinde bu anlama gelen Uamh-Binn de denir.


Fingal Mağarası, içinde dalgaların çıkardığı seslerle de ünlü. Bu özelliğinden dolayı Alman müzisyen Felix Mendelssohn, 1829 yılında buharlı bir gemiyle İskoçya kıyılarına yaptığı gezi esnasında çok etkilenmiş. Hiç görmediği bu mağara için bir uvertür bestelemiş. Felix Mendelsshon bu eserinde doğanın bakirliğini ve yalnızlığını anlatmış. 
Volkanik püskürme sonucu lav akışı sonucunda oluşan buna benzer bir başka örnek Kuzey İrlanda'daki Giant Causeway - Devler Kaldırımı' dır. 

Popüler Yayınlar

Takipçiler

Yeni içerikler için takip edin!

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ