Toros Dağlarında yetişen yılan otundan yapılan çorba ...

Tırşik,
Tırşik Çorbası.
Andırın doktoru.

Tırşik çorbası şifa kaynağı olduğundan, Kahramanmaraş civarında Andırın doktoru da denir. Toros Dağları'nın eteklerinde yetişen yılan otundan yapılan bu çorbada kullanılan yılan otuna gavur pancarı, tırşik denir. Yılan otu olarak bilinen tırşik, Çukurovanın doğu kısımlarındaki dağlarda yetişir. 

Yabani otlardan yapılan bu çorba, ekşimsi tadı ve damakta bıraktığı lezzetiyle farklı bir tattır. Yılan otu, yaprakları ütüye ya da duvarcı malasına benzeyen şekli ile pazıya benzer. Bu bitki çiğ yenmez. Toros Dağları'da toplanarak deste haline getirilir. Doğranan yılan otu bir gece ekşimesi için bekletililir. Sonra odun ateşinde pişirilerek yapılan ekşi bir çorbadır.Malzemeler;
1 demet tırşik-yılan otu-gavur pancarı (1/2 kg).
2 su bardağı taze sıkılmış limon suyu
½ Türk kahvesi fincanı pirinç
1 tatlı kaşığı kuru kekik
2-3 diş sarımsak 
5 su bardağı su.
Tuz 

Yapılışı;
Önce yılan otu, tırşik yaprakları yıkanır ve suyu süzülür. Sap kısımlarıyla birlikte çok ince kıyılır. Bir tencerede sıcak su, tuzla kaynatılır.  Kaynayan suyun üzerine kıyılmış ot ilave edilir. Önce harlı ateşte kaynadıktan sonra orta ateşte tırşik iyice pişene kadar tencerenin kapağı açık olarak kaynatılır.  

Pişmesine yakın içerisine yıkanan pirinçler ve limonsuyu ilave edilir ve onun da pişmesi sağlanır. Pişen çorbaya en son suyu azalmışsa koyuluğuna göre kaynar su ve bir tatlı kaşığı kekik ilave edilip bir taşım daha kaynatılır ve ocaktan alınıp soğutulur. Soğuyan çorbaya tuz ile dövülmüş sarımsak ilave edilip, servis yapılır. 

Popüler Yayınlar

İzleyiciler

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ