Kalelerde mazgalların oluşturduğu girintili çıkıntılı dış duvarların üst bölümü...

Barbata,
Kale korkuluğu.
Kalelerde mazgalların oluşturduğu girintili çıkıntılı dış duvarların üst bölümü.
Kalelerde mazgal ve mazgal siperlerinin oluşturduğu girintili çıkıntılı dış duvarların üst bölümü, 
Düşmanın gelmesi beklenilen yollar üzerinde, askeri önem taşıyan şehirlerde, geçit ve dar boğazlarda güvenliği sağlamak için yapılan kalın duvarlı, burçlu, mazgallı yapı, kermen. 

Kale duvarlarında iç yanı geniş, dış yanı dar deliklere mazgal denir. Yağmur sularını kanalizasyon şebekesine çekmek için kullanılan üzeri parmaklıklı demirle kapatılmış deliklere de mazgal denir. Kale duvarlarından daha yüksek, yuvarlak, dört köşe veya çok köşeli kale çıkıntısına burç denir. Kale duvarlarında düşmana ok atmak için açılmış deliklere barbakan denir. Kale, bir şehrin veya önemli bir yerin korunması için taştan yapılmış, yüksek duvarlı ve kuleli, çevresinde hendekler bulunan küçük kale, kermen, germen.

XV. ve XVI. yüzyıllarda Anadoluda dokunan ve ünlü bir Alman ressamın adıyla anılan bir cins halı ...

Holbein,
Holbein halıları.
Alman ressam Hans Holbein’in adıyla anılır.
XV-XVI. yüzyıl Osmanlı halılarıdır. Holbein Halıları olarak tanınan halılarda zemin küçük karelere bölünmüştür. Bu karelerin içine yerleştirilen sekizgenler vardır. 


Bunların arasındaki, kaydırılmış eksenler halinde düzenlenen, eşkenar dörtgen şekilli motiflerle karekteristike olmuştur. Uşak çevresinde dokundukları kabul edilen bu halılar yün malzemeyle ve Türk düğüm tekniğiyle dokunmuşlar. İtalyan ressam Lorenzo Lotto’nun tablolarında rastlanılan desenlerle imal edilen halılar da Alman ressam Holbein adıyla anılmıştır. 

İnme ...

Felç,
İnme,
Paralizi,
Pleji,
Nüzul, (Arapça).
Vücudun bir bölümünde hareket ve hissetmenin kalkması, felç.
Paralizi, nüzul.
İniş, inmek, aşağı inmek.
Felç hastalığı.
Spastisite,-Kaslarda katılaşma.
Felç kısaca, kaslarınızda ve sinirlerinizde meydana gelen bozukluklar sebebiyle hareket edememezlik durumudur. 

Felç durumu beyninizin bir bölümüne kan gitmemesi sonucunda meydana gelmektedir.

Coşkun, esinle dolu ...

Lirik,
Coşkun,
Esinle dolu,
Heyecan ve ahenge fazla ehemmiyet verilen şiir.

Afrika’da yaşayan ve “turako” da denilen, rengarenk parlak tüylü bir kuş...

Muzcul,
Turako,
Hartlaub Turako Kuşu,
Afrika’da muzculgiller (Musophagidae) familyasından Turako kuşu (Touroco coryhaix) nun genç olanlarının da kanatlarında pençeler mevcuttur.
Kenya ve Tanzanya'da bulunan turakolar, işgalcidir. Ortam müsait oldu zaman çiftler üremeye çalışır. Boyu kırk santimetredir ve ömrü ortalama on iki yıldır. Kuluçka süresi yirmi gündür. Yavrular yirmi sekiz gün sonra tüylenmeye başlar.
Bu kuşların fosillerinden sürüngenlerle kuşlar arasında bir geçiş olduğu evrimciler tarafından söylenmektedir. Günümüzdeki kuşlar dişsiz olduğu gibi, eskiden yaşayıp nesilleri tükenmiş dişli kuşlar da vardır. 

Nitekim günümüzde yaşayan kurbağaların bir kısmı dişli, bir kısmı ise dişsizdir. Dişsiz sürüngenler de mevcuttur. Yayınlanan bir makalede; ’Jura’ devrinden daha yaşlı tabakalar arasında gerçek kuşların varlığı anlaşılmıştır.

Türleri;
Turaco, Ross's,  Turaco, Violet,  Turaco Green, Turaco Hartlaub's, Turaco Knysna,  Turaco Livingstone's, Turaco Purple-crested .Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde bir şelale ...

Veregoz,
Hakkari' nin Yüksekova (Osmanlıca Gevar) ilçesinde bir şelale.
Hakkari'nin Yüksekova ilçesinin Dağlıca bölgesindedir. Avaşin çayı üzerinde bulunan şelale 15 m. yüksekliği ve ceviz ağaçlarıyla çevrili yeşil doğasıyla çevrede önemli bir turizm bölgesidir. Türkiye-İran-Irak sınırlarının kesiştiği noktadadır. Esentepe sınır kapısı ile İran'a açılır. 

Yüksekova Sat Gölleri bölgesinde Gevar ovasındadır.
Hakkari'nin Çukurca ilçesinde ise  Sabır Dağı’nın eteğinden çıkan su kaynağının oluşturduğu Beyaz Su Şelalesi vardır.

İlgeç...

Edat,
Arapça Edat, عمر.
İlgeç, (Fr. particule, İng. postposition, particle)

Edat, tek başına anlamı olmayan, sonuna geldiği sözle cümledeki diğer kelimeler arasında ilişki kuran kelime türüne denir. Örnek; gibi, göre, kadar, için, karşı vb. 


Belirteç olarak kullanılan eylem soylu sözcük...

Ulaç,
İng. gerund.
Belirteç,
Bağlayan, bağlayıcı. 
Sınır. 
Zarf-fiil. 
Belirteç olarak kullanılan eylemsi kelime.
Koşa koşa gitmek, gelip gitmek, görmeyeli değişmek vb.

Amasya' nın Taşova ilçesinde, doğal güzelliğiyle tanınmış bir göl ...

Borabay,
Boraboy,
Borabay gölü,
Denizden 800 m. yüksekte bulunan gölün, en derin yeri 11 metredir. Boyu 500 m olan Borabay Gölü' nün, genişliği 40-110 m arasında değişmektedir. Gölde turna balığı yetişir.

Borabay Gölü'nün oluşumunu hazırlayan heyelan, jura formasyonu ve perm kalkerleri arasında bulunan fay hattı ile de ilgilidir. Bu fayın oluşturduğu zayıf zon kırık hattı boyunca derine sızan sular, tüf ve aglomeralar üzerinde meydana gelen kütle hareketini kolaylaştırmıştır. 


Akdağ eteklerindeki Çivili tepeden doğan Çatağın deresinin, toprak kayması sonucu tıkanmasıyla oluşan bir set gölü. Gölün içinde aynalı sazan ve yayın balığı var. Pırıl pırıl parlayan Borabay Gölü’nün çevresinde 8-10 türlü ağaç, yüzeyinde de yansımaları hayli ilgi çekici. 

Yahudi İspanyolcası ...

Ladino,
İbranice, אִסְפַּנִיוֹלִית
Yahudi İspanyolcası.
Djudeo-Espanyol 
Ladino-Yahudice,
Judió(Cudyo),


Jidió (Cidyo),

Musevilerin kullandığı, XV. yüzyıl İspanyolcasını temel alan ancak içinde İbranice, Türkçe, Fransızca, Yunanca, Arapça ve Portekizce kelimeler barındıran Latin kökenli bir Hint-Avrupa dili olan İspanyolcanın bir lehçesi.

Hint Avrupa dil grubunun Latin koluna bağlı Eski İspanyolcadan kökenlenmiş olan bir dildir. İbranice ve İspanyolcanın karışımı bir dildir. 

XV. yüzyıl İspanyolcası ve İbranice karışımı bir dildir. Artık çok fazla kişi tarafından konuşulmasa da shalom(Şalom) gazetesi bu dilde de basılır.

Yahudiler, tarih boyunca bir çok dilde konuşmuş ve eser vermişlerdir. Şimdiki zamanda birinci dil olarak bulundukları ülkenin dilini konuşurlar. İkinci dil olarak İbranice, Yidiş, Ladino, Aramice, Yahudi Arapçası gibi kendi orijinlerine uygun Yahudi dillerinden birini konuşurlar.

Yasmin Levy'den;
Ladino dili ile bir Şarkı

Yayılma, genişleme ...

İmbisat, 
Osmanlıca, İnbisat,
İng. expansion  
Alm. ausdehnung  
Fr.dilatation
Yayılma, 
Genişleme, 
Genleşme.
Açılma,
Isı ya da dönüşüm nedenleriyle, bir özdeğin oylumunda oluşan genişleme.
Isıtılan özdeklerde görülen oylumsal büyüme. 
Sıcaklığın veya dış basıncın değişmesine bağlı olarak bir cismin boyutlarının büyümesi.
Açık yüzlü olma.
Şâd, mesrur ve mahzuz olma. 
Gönül açıklığı. 
Kalb ferahlığı. 
Sıcaklığın etkisiyle madeni cisimlerin enine, boyuna büyüyüp uzaması. 

Yayılmak işi ise intişar' dır.

İç sürdürücü bir maden suyu ...

Setliç,
Sedlitz,
Maden suyu,
İç sürdürücü bir maden suyu.
Karbonat katılarak köpürtülmüş limonata.
Bitter wasser.
Sedlitz tonic water.
Sindirim sistemini çalıştıran bir karışımda su.

Bu karışım çok iyi granüle olmuş ve hafif suda eriyen bağırsakları çalıştıran, tuvalet yapmak için uygun olarak bilinir. 


İç sürdürücü bir maden suyu ...

Setliç,
Sedlitz,
Maden suyu,
İç sürdürücü bir maden suyu.
Karbonat katılarak köpürtülmüş limonata.

Artvin' in Yusufeli ilçesinde bir şelale...Özgüven,
Ciro Şelalesi.
Ciro şelalesi Artvin ili Yusufeli ilçesi Özgüven köyü sınırları içerisinde bulunur. Daha bir kaç yıl öncesine kadar kimsenin varlığından bile haberdar olmadığı Ciro şelalesi, Erzurum Atatürk Üniversitesi' nden bir ekibin yaptığı çalışma ile Türkiye'nin en yüksek çağlayanı ünvanını almıştır. Ciro çağlayanı tam dik bir düşüş sağlamamakla beraber kısa kademeli olarak 166 metrelik bir yüksekliğe sahip olduğu tescil edilmiştir. Çağlayanın bulunduğu Özgüven köyü İntkor yaylası da en az Ciro çağlayanı ilgi çekicidir.Yöre farklı coğrafi özellikleri dikkat çekmektedir.Yaylada ilginç trekking parkurlarının yanısıra irili ufaklı bir çok buzul gölüne rastlamak mümkündür.

İlçede Aklente, Balta, Çoluhsev, Dibe, Hastaf-Haristav, Sakora, Satelev, Taşyayla ve Vilizo yaylaları da bulunuyor.


Dağcılık ...Alpinizm.
Dağcılık,
Dağa tırmanma sporu.
Dağcılık dağlarda yürümeyi, kamp kurmayı ve tırmanmayı kapsayan bir doğa sporudur. Dağcılık ekipmanları, rüzgar geçirmeyen elbiseler, yün iç çamaşırlar, özel ayakkabılar, kalın çoraplar, başlık, kar gözlüğü, buz baltası, üzengi, delikli çivi, tırmanma ipi, pusula, izci çakısı, piton(özel çiviler), buz tırnağı, çekiç, halka, uyku tulumu, burgu, takoz, barometre ve oksijen tüpleridir. Dağcılığın başladığı tarih 850 olarak kabul edilir.


Dağların zirvelerine çıkma sporu olup bir çok uygulama stili vardır.
Alpin-Hafifliğin ve hızın önemli olduğu, teknik tırmanış içeren dağcılık sporudur.Kayalar ve buzlar üzerinde yapılan tırmanış stilidir.
Trekking ve Hiking- Dağ veya doğa yürüyüşü Hiking'dir. Aynı spor kamplı yapılarak yapılırsa adı Trekking olur.
Ekspedisyon-Yüksek İrtifa Tırmanışı-Uzun zaman gerektiren ve tırmanılan yükseklik bakımından vücudun klimaya uyum sağlayabilmesine olanak sağlamak amacı ile bol miktarda iniş çıkış içeren Yüksek 
Ferrata-Kayaya sabitlenmiş metal merdivenleri kullanarak tırmanma stilidir. 
Serbest stil-Free climbing-Serbest stil en çok kullanılan tırmanış türü. 
Free solo-Hiçbir emniyet aleti kullanılmadan, kaya tırmanış ayakkabısı ve toz torbasıyla yapılmakta olup çok fazla deneyim gerektirir.


Türkiye'de ilk dağcılardan bazıları;
Miralay Cemil Cahit Bey-Erciyes'e tırmanan ilk dağcı.
Asım Kart, 
Bozkurt Ergör,
Halil Alpay, Haşim Kılıç, Hüseyin Özbek, 
Latif Osman Çıkıgil, 
Mecit Doğru, Muvaffak Uyanık, Muzaffer Erolgez, 
Servet Taş, Sönmez Targan, 
Yalçın Koç, 

Popüler Yayınlar

Takipçiler

Yeni içerikler için takip edin!

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ