Saz, kamış ..

Kofa,
Saz,
Genellikle su kıyılarında, bataklık yerlerde yetişen ince, açık sarı renkli kamış, hasır otu, kiliz, kofa. 
Hasır otu, (Rhizoma Typhae).
Semerci Sazı, 

Semer Otu, 
Su Kamışı
İnce kamış,
Zembil otu,  
Kiliz,Kofa, 
Çayır, 
Kamış .
Buğdaygillerden, sulak, nemli yerlerde yetişen, boğumlu, sert gövdesi olan bitkiler .


Saz, hasır otu çatı, izolasyon ve hasır yapım malzemesi olarak kullanılmaktadır. Hasırgiller familyasından; düz ince uzun, dayanıklı olan yaprakları; minder ve yastık gibi şeyleri doldurmaya, hasır örmeye yarayan bir sazdır. Bataklıklarda yetişir. 


Saz kelimesinin diğer anlamları;
Bir çalgı aleti.
Her tür müzik aracı, çalgı.  
Çalgılı eğlence yeri.  
Takım, silah, edevat.
Ustalık.
At takımı.
Düzen, tertip, sıra.
Öğrenme.
Kuvvet, kudret.
Menfaat.
Benzer, misil, eş.
Hile.
Türk halk müziğinde bağlama, cura, tar vb. mızraplı çalgıların genel adı. 
Türk halk müziğinde kullanılan, gövdesi ağaçtan oyularak yapılmış, telli, uzun saplı çalgı, bağlama.
Kavrulmuş un içine sirke, soğan ve et konularak pişirilen yemek. 
Birden çok çalgının bulunduğu takım. 
Hamut çemberi (arabalarda).

Çok sert ve tutarsız hareketlerde bulunan akıl hastası ...

Ajite,
Fr. agité 
Akıl hastası.
Çok hareketli akıl hastası.
Saldırgan hasta.
Esas olarak Fransızcadan alınan ajite anlamındaki sözcük kışkırtmak, duygu sömürüsü yapmak” anlamındadır. Ancak ajite etmek deyiminde ve çırpıntıya uğramak” anlamında ajite olmak olarak kullanılır.


Rahatsız, huzursuz, taşkınlık yapan.
Kışkırtmak, duygu sömürüsü yapmak.


Ajite hastalar, saldırgan olabilir.Bu hastalara müdahale “kısıtlama (restraint)” olarak tanımlanmaktadır. Fiziksel ve kimyasal olarak iki çeşidi bulunmaktadır.  Fiziksel kısıtlamada dört noktadan hasta sabitlenerek kendisine zarar vermesi engellenir. Kimyasal kısıtlama yönteminde ise ilaçlarla tedavi uygulamasıdır. Bu işlemler mutlaka uzman hekimler tarafından yapılmalıdır. Aksi durumda hasta her şekilde zarar görebilir.

İftihar etme, övünme ...

Ulvan,  擁有
Arapça,( التفاخر ),
Tefahur,
Mefharet,
Övünç,
Kıvanç,

Bowling' de oyuncunun devirmeye çalıştığı lobutlara verilen ad ...

Pin,
Kuka,
Lobut,
Bowlingde oyuncunun devirmeye çalıştığı, akça ağaçtan imal edilmiş ve dayanıklılığını arttırmak için üzeri plastik ve benzeri malzeme ile kaplanmış lobut, kuka.  Bowlingde topun yuvarlandığı ahşap yada sentetik kulvara lane denir. Lane ve Aproachı birbirinden ayıran siyah banta faul çizgisi denir.

Bowling basit anlamda dizilmiş 10 adet kuka (pin), bir topla devirmek esasına göre oynanan bir oyundur. Bir set oyun, 10 bölümden oluşur ve bunların her birine frame denir. Bowling nezaket kurallarına göre atış önceliği atış hazırlığını tamamlamış atış alanına ilk çıkmış oyuncudadır. Eğer iki oyuncu aynı anda atışa çıktıysa öncelik sağ taraftaki oyuncudadır. Atışa hazırlanılan ve atışın yapıldığı zemine aproach,  İlk atışta 10 pinin devrilmesine strike denir. Eğer ikinci atışta,ilk atıştan kalan tüm pinlerin devrilmiş olmasına spare denir. Topun falsolu gitmesine hook denir. Ters falso verilmesine ise reverse ya da back-up denir. İlk hakkınızda attığınız top geri gelmeden, ikinci atışınızı yapmayınız. Topları alırken iki elinizi kullanarak güvenli bir şekilde topu kanalından alınız.  Her zaman atışa hazır oyunculardan sağ lane'i kullanan oyuncu atış önceliğine sahiptir. Daima faul çizgisinin gerisinde durunuz.

Hindi...

İbi.
Hindi, 
Culuk,
Cülük,
Alalo,
Fransızca erkek hindi dindon.
Fransızca Dişi hindi, dinde.
Arapça, Hind.
(Meleagris gallopavo)


Tavukgillerden, XV. yüzyılda evcilleştirilerek Amerika'dan bütün dünyaya yayılan, boyun ve başı çıplak, parlak, yeşil ve esmer tüylü, kümes hayvanlarının en büyüğü .
Tavuksular (Galliformes) takımının, sülüngiller (Phasianidae) familyasından, 100-110 cm kadar uzunlukta, Meksika ve Teksas'tan bütün dünyaya yayılmış bir tür.

İbi kelimesi ayrıca Kaz ya da kaz yavrusu anlamında da bazı yörelerde kullanılır. Esasen İbi kelimesi Dişi Hindi için kullanılmaktadır. Hayvanları güderken İbi, ibi diye çağırırız. Dediğim gibi kaz yavrusunu da ibi denilmektedir.

Diyarbakır'da hindiye Alalo denir.
Hindi Yavruları (Culuk, Meleagris).
Adana'da hindi yavrusuna culuk denir.
Kahramanmaraş - Afşin'de hindiye culuk derler. 

Deve kuşu tüyü ...

Otriş,
(ostrich),
Beyaz telek tüy.
Erkek devekuşunun kanatlarında bulunan beyaz renkli telek tüyleri, en değerli olanlarıdır. Bu tüyler sahne giysilerinde, moda ve dekorasyon alanında kullanılıyor. 
Diğer ikinci kalite tüyler  elektrostatik özelliklerinden (tozu toplar ve bırakmaz) dolayı temizlik ve toz alma işleri kapsamında elektronik eşyalarda, araba endüstrisinde boya işlerinde kullanılmaktadır.


Devekuşundan bir defada yaklaşık 0.8 kg tüy alınabilir. Bir yaşından sonra her sene tüy alınnabilir. Tüyler, telek çıkarma, yolma ve kırkma şeklinde alınabilir. Unutmamak gerekir ki Avrupa ülkelerinde canlı hayvandan tüy hasadı yasaklanmıştır.

Eski Mısırlılar’ da, Hz. Süleyman simetrik devekuşu tüyünü adaletin simgesi olarak görmüş ve kullanmış. Yunan ve Romalı generaller miğferlerine devekuşu tüyü takarlarmış.  Devekuşu tüyleri dini anlamlar taşıdığına inanılır.

"Tarçın Kokulu Kız", "Kızgın Toprak" gibi romanlarıyla tanınmış Brezilyalı yazar ...

Jorge Amado,
Brezilyalı yazar.
(1912-2001)
1912 Brezilya'nın Bahia eyaletinde doğmuş. Brezilya'da Federal University of Rio de Janeiro Faculty of Law (1931-1935) öğrenim gördü. Brezilya'da tüm zamanların en çok satan yazarı olmuş. İlk romanı 20 yaşında yayımlandı. Brezilya'nın kuzeydoğu yörelerindeki insanların yaşamını betimleyen romanlarıyla ün kazandı.  Toplam 32 kitabı sekiz dile çevrilmiştir. "Tereza Batista", "Tarçın Kokulu Kız", "Kırlangıç ile Tekir Kedi", "Mucizeler Dükkanı"  ve "Kızgın Toprak" adlı eserleri Türkçeye çevrilmiştir. Gabriela ve Dona Flor'la İki Kocası adlı eserleri TV dizisi ve film olarak çekilen eserleri vardır. 

Gençlik döneminde siyasi nedenlerle 1930-1945 ve 1950-1954 yıllarında cezaevine girmiş. O dönemin eski Devlet Başkanı Getulia Vargas ile çatışmıştır. O dönemde Devlet başkanı Vargas yazarın eserlerinin Salvador meydanında yakılmasını emretmiştir. Brezilyalı yazar Jorge Amado kalp ve solunum rahatsızlıkları nedeniyle 88 yaşında öldü.

Eserleri;

Boksör,
İhtiyar Denizciler,
Ölü Deniz,
Tarçın Kokulu Kız, 
Kızgın Toprak,
Gecenin Çobanları,
Kırlangıç ve Tekir Kedi,
Tereza Batista,
Mücizeler Dükkanı,
Sonsuz Topraklar,

"Tereza Batista" ve "Kızgın Toprak" halk destanı içeriğiyle yapıtlarından en iyisi olarak gösterilir.

Kolombiya'da etkin bir yanardağ ..

Ruiz,
Nevado del Ruiz volkanı, 
Orta Kolombiya'da, Los Nevados Milli Parkı’nda bulunur. 

Daha önce Ruiz volkanı 1985 yılında patlamıştır.  Volkan püskürürken, kraterden dağın buzullarını eritmiştir. 

Kraterin yamaçlarından lahar (yığıntı) akmış ve volkan, hala çevre köy ve kasabalara bir tehdit oluşturmaktadır.


Galeras, 
Kolombiya’nın güneybatısındadır. Galeras, ülkenin en faal yanardağı olarak bilinir. Galeras’ın püskürttüğü küllerin 500 bin nüfuslu Pasto kentini kapladığı ve 7 bin kişinin tahliye edildiği biliniyor. 

Sert bir İtalyan peyniri ...

Romano,
Pecorino Romana,
Roma koyun peyniri.
Romano peyniri tuzlu ve keskin tadıyla genellikle rendelenerek salata ile yenir. Yaygın erimiş makarna yemekleri ve çorbalar, üzerinde ve salatalarda rendelenmiş olarak servis edilir. 


Roma'nın etrafındaki koyunların sütünden yapılan Pecorino Romano en iyi kırmızı şarap ile tavsiye edilir. 
Romano ve Parmesan protein ve kalsiyum bakımında tüksek değerdedir. 

Gorgonzola peyniri;
Yapımı için kullanılan süt kaynatılmadan yapılır. İçerisindeki yeşil kısımlar özel bir bakteri (Penicillium glaucum) ile küflendirilmiştir.

Provola peyniri;
İnek sütünden üretilenbu peynir, Sicilya bölgesine özgü Modikana ineğinin sütü kullanılır. Konik armut biçimindeki provola peynirinin dış kabuğu ince, pürüzsüz ve kehribar sarısı renktedir.

Caciocavallo peyniri;
Molise bolgesindeki Agnone sehrinde üretilir.

Mozzarella;
Taze yapılarak tüketilen yağlı bir peynir çeşididir. Isı ile eriyen ve uzayan süt tadında bir peynirdir. Fırında yapılan Timballo, Lazanya türü yemeklerde kullanılır.

Diğer İtalyan peynir türleri;
Romano,
Erbo,
Parmıcan, 
Permasan,
Gorgonzola,

Tene sürülen sıvı ilaç ...


Liniment, 
(İng. liniment).
Krem,
Merhem,
Pomad,
Tene sürülen sıvı ilaç.
Ağrı kesici merhem, sıvı merhem, sulu solüsyon. 
Teni korumak için sürülerek kullanılan, sıvı haldeki ilaçlar. 
Deriye sürülerek kullanılan, katı ilaçlardır. İlacın hayvansal yağlar ya da vazelinle karıştırılmasıyla elde edilen ilaç şeklidir.
Sadece deriye uygulanan yumuşak Merhem.
Romatizma için vücudu oğmakta kullanılan yağlı sıvı ilaç.

Sağlık Bakanlığı tarafından verilen ruhsat ile ilaç üreten firmalar tarafından hazırlanan etkin maddesi drog olan ve taşıyıcı (sıvağ) olan ilaçlara müstahzar denir. Önceden hazırlanarak eczanede bulundurulan hazır ilaç, preparat. Katı ve sıvı yağların, esansların, balzamların ve sabunların birini veya birkaç tanesini sübyeleştirilmiş biçimde içeren, dışarıdan kullanılmaya hazır veya koyu kıvamlı ilaç çeşididir. 

"Hazanbel" de denilen ve kökü hekimlikte kullanılan otsu bir bitki ...

Eğir, 
(Acorus Calamus),
Calamus Root,
Hazanbel,
Hazambel,
Eğir kökü.
Azak eriği,
Azak eğeri.


Eğil kökü, 
Yel otu, 
Kokulu saz, 
Hint kamışı.

Bataklıklarda ve dere kenarlarında yetişir. Boyu 1,5 m. uzayabilen çok yıllık otsu bir bitkidir. Uçucu yağ, acı madde, nişasta ve çeşitli mineraller içerir. Çin ve Hindistan'da mide ilacı olarak kullanılır. Baş, boğaz ve bademcik ağrılarına iyi gelir. Vücut direncini arttırır ve kansızlığı giderir. Hafızayı kuvvetlendirir. Nefes darlığı ve öksürükte faydalıdır. Kumları dökmeye yardımcı olur. Vücutta biriken fazla suyu atar. Karaciğeri kuvvetlendirir. Damar tıkanıklığına karşı koruyucudur. Popüler Yayınlar

İzleyiciler

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ