Hindi...

İbi.
Hindi, 
Fransızca erkek hindi dindon.
Fransızca Dişi hindi, dinde.
Arapça, Hind.(Meleagris gallopavo)
Tavukgillerden, XV. yüzyılda evcilleştirilerek Amerika'dan bütün dünyaya yayılan, boyun ve başı çıplak, parlak, yeşil ve esmer tüylü, kümes hayvanlarının en büyüğü .


Tavuksular (Galliformes) takımının, sülüngiller (Phasianidae) familyasından, 100-110 cm kadar uzunlukta, Meksika ve Teksas'tan bütün dünyaya yayılmış bir tür.

İbi kelimesi ayrıca Kaz ya da kaz yavrusu anlamında da bazı yörelerde kullanılır. Esasen İbi kelimesi Dişi Hindi için kullanılmaktadır. Hayvanları güderken İbi, ibi diye çağırırız. Dediğim gibi kaz yavrusunu da ibi denilmektedir.

Deve kuşu tüyü ...

Otriş,
(ostrich),
Beyaz telek tüy.
Erkek devekuşunun kanatlarında bulunan beyaz renkli telek tüyleri, en değerli olanlarıdır. Bu tüyler sahne giysilerinde, moda ve dekorasyon alanında kullanılıyor. 

Diğer ikinci kalite tüyler  elektrostatik özelliklerinden (tozu toplar ve bırakmaz) dolayı temizlik ve toz alma işleri kapsamında elektronik eşyalarda, araba endüstrisinde boya işlerinde kullanılmaktadır.


Devekuşu' ndan bir defada yaklaşık 0.8 kg tüy alınabilir. Bir yaşından sonra her sene tüy alınnabilir. Tüyler, telek çıkarma, yolma ve kırkma şeklinde alınabilir. Unutmamak gerekir ki Avrupa ülkelerinde canlı hayvandan tüy hasadı yasaklanmıştır.

Eski Mısırlılar’ da, Hz. Süleyman simetrik devekuşu tüyünü adaletin simgesi olarak görmüş ve kullanmış. Yunan ve Romalı generaller miğferlerine devekuşu tüyü takarlarmış.  Devekuşu tüyleri dini anlamlar taşıdığına inanılır.

"Tarçın Kokulu Kız", "Kızgın Toprak" gibi romanlarıyla tanınmış Brezilyalı yazar ...

Jorge Amado,
Brezilyalı yazar.
(1912-2001)
1912 Brezilya'nın Bahia eyaletinde doğmuş. Brezilya'da Federal University of Rio de Janeiro Faculty of Law (1931-1935) öğrenim gördü. Brezilya'da tüm zamanların en çok satan yazarı olmuş. İlk romanı 20 yaşında yayımlandı. Brezilya'nın kuzeydoğu yörelerindeki insanların yaşamını betimleyen romanlarıyla ün kazandı.  Toplam 32 kitabı sekiz dile çevrilmiştir. "Tereza Batista", "Tarçın Kokulu Kız", "Kırlangıç ile Tekir Kedi", "Mucizeler Dükkanı"  ve "Kızgın Toprak" adlı eserleri Türkçeye çevrilmiştir. Gabriela ve Dona Flor'la İki Kocası adlı eserleri TV dizisi ve film olarak çekilen eserleri vardır. 

Gençlik döneminde siyasi nedenlerle 1930-1945 ve 1950-1954 yıllarında cezaevine girmiş. O dönemin eski Devlet Başkanı Getulia Vargas ile çatışmıştır. O dönemde Devlet başkanı Vargas yazarın eserlerinin Salvador meydanında yakılmasını emretmiştir. Brezilyalı yazar Jorge Amado kalp ve solunum rahatsızlıkları nedeniyle 88 yaşında öldü.

Eserleri;

Boksör,
İhtiyar Denizciler,
Ölü Deniz,
Tarçın Kokulu Kız, 
Kızgın Toprak,
Gecenin Çobanları,
Kırlangıç ve Tekir Kedi,
Tereza Batista,
Mücizeler Dükkanı,
Sonsuz Topraklar,

"Tereza Batista" ve "Kızgın Toprak" halk destanı içeriğiyle yapıtlarından en iyisi olarak gösterilir.

Popüler Yayınlar

Takipçiler

Yeni içerikler için takip edin!

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ