Weaver sendromu hastası

Weaver Sendromu,
İlk olarak 974 yılında Dr. David Weaver keşfetmiş ve hastalığa kendi adını vermiştir. 
Dünyada çok nadir görülür. 
Doğuştan gelir. 
Erkeklerde görülme sıklığı kızlardan üç kat daha fazladır.

Weaver Sendromu olan hastalarda aşağıdaki bulgular görülebilir.;
  • Büyük doğum ,
  • Hızlı büyüme ve aşırı gelişmiş iskelet sistemi, iskelet sisteminde bozukluklar,doğumdan sonra hızlı bir şekilde gelişim .
  • Ekstremite anomalileri (kamptodaktili, geniş başparmak, ince ve derin tırnaklar, klinodaktili, sınırlı dirsek ve diz ekstansiyonu ve ayak deformiteleri),
  • Kroniofasiyal (geniş alın, basık kafa, büyük kulaklar, hipertelorizm, uzun filtrum, mikrognati)
  • Nörolojik anomaliler, hipertoni, hipotoni, psikomotor yavaşlama, boğuk ve alçak perdeden ses, aşırı gevşek deri, göbek ve kasık fıtığı.
  • Psikomotor becerilerde yavaşlama , bazı haket yetilerini kaybetme (dik yürüme, desteksiz yürüme vs.)  
  • Büyük kafatası kemiği , normalden daha büyük kulaklar ve ses tellerindeki bozulmalardan dolayı aşırı kalın ses gibi durumlar görülür.
Genetik Bilimciler bu hastalığa EZH2 (enhancer of zeste homolog 2)  isimli bir genin mutasyona uğramasının sebep olduğunu tespit etmişler. Ancak bu genin neden mutasyon geçirdiği ile ilgili bir bulguya rastlanmamıştır.  

Doğada, kemik dokusunda bulunan, içinde flüor ya da klor olan doğal kalsiyum fosfat ...

Apatit,
Apatite (Fr. İng.)
Doğada, kemik dokusunda bulunan, içinde flüor ya da klor olan doğal kalsiyum fosfat.
Doğada bulunan, içinde flor veya klor olan doğal kalsiyum fosfat.
Flor ve klor kalsiyum içeren bir taş.
Kayaç yapıcı mineral. 

(Ca5 (F, Cl, OH/(PO4)3), 

Kalp masajının mucidi, Amerikalı cerrah ...

James Jude,
Dr. James Jude.
Dünyada milyonlarca kişinin hayatını kurtaran kalp masajı tekniğini geliştiren Amerikalı cerrah.
Kardiyopulmoner Resusitasyon (CPR) yöntemi. 1950'lerin sonunda Johns Hopkins Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde öğrenciyken göğsün ortasına elle ritmik olarak basınç uygulamanın kalbi yeniden çalıştırabileceğini ortaya çıkarmıştır. Göğüs kafesinin üstünde ortaya denk gelecek şekilde ritmik bir biçimde baskı uygulayarak duran kalbi yeniden çalıştırma yöntemidir.

1928 yılında doğan ünlü Amerka'lı cerrah, 2011 yılında Miami'de Parkinson hastalığına yakalanarak 2015 yılında, 87  yaşında hayata veda etmiştir. 


Johns Hopkins Üniversitesi’nde 1950 yılında araştırma görevlisi olarak başladığı yıllarda arkadaşları William Kouwenhoven ve Guy Knickerbocker’ın yardımıyla birlikte çalışmalara başlamıştır. Amerikan Kalp Derneği’nin 1963’te resmen onayladığı bu keşif ile kalp masajı, yönteme suni tenefüsün de girmesiyle tıp literatürüne Kardiyo pulmoner Resusitasyon (CPR) olarak geçmiştir. 

1971-2000 yılları arasında birçok farklı hastanede kalp operasyonları gerçekleştirenin Dr. James Jude, Miami Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Jackson Memorial Hastanesi’nde Göğüs ve Kalp Damar Cerrahisi bölüm başkanlığı görevlerini de yürütmüştür.

Amerikan Kalp Derneği'nin Miami başkanlığını yapan ünlü cerrah Bahamalar'daki Sir Victor Sassoon Kalp Vakfı'nın kalp hastası yoksul çocuklara yardım etmek için başlattığı kampanyaya da destek vermişti. 

Popüler Yayınlar

İzleyiciler

Yeni içerikler için takip edin!

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ