Karabük' ün bir ilçesi ...

Eflani,
Eskipazar, 
Karabük,(Merkez ilçe).
Ovacık, 
Safranbolu, 
Yenice,

Eflani,
İlçede hindi heykeli bir sembol olarak kullanılmıştır. Hindi üretiminde önemli bir yer almaktadır. Her yıl hindi festivali yapılır. İlçe tarihi eserler ve kalıntılar açısından zengindir. Görülmeye değer kaya mezarları, su kemerleri, türbeler, tümülüsler, höyükler ve mağaralar vardır.  Eflani ilçesine bağlı 2 belde ve 270 köy vardır.

Göl ve göletleri;
Bostancılar -Ortakçılar gölü, 
Eflani gölü,
Esencik (Kulüp Köyü),

Karabük,
Batı Karadeniz Bölgesindedir. Kastamonu, Bolu, Bartın, Çankırı ve batısında Zonguldak illeriyle komşudur. Karabük, 1927 tarihinde Zonguldak iline bağlı Safranbolu'nun Öğle beli köyünün bir mahallesidir. 1934 yılında Ankara-Zonguldak Demir yolunun (TCDD) açılmasıyla günkü istasyonun olduğu yer Karabük olarak belirlenmştir. Karabük bu şekilde coğrafi yerini  alırken Demir Çelik fabrikasının da buraya kurulmasıyla önemli bir merkez olmuştur. 


Karabük, 6 Haziran 1995 yılında, Çankırı’nın Ovacık ve Eskipazar ilçeleri ile Zonguldak’ın Eflani, Safranbolu ve Yenice ilçelerinin birleştirilmesiyle Türkiye’nin 78. ili olmuştur. Nüfusu 218500 (2009).

Hindistan kökenli evcil bir sığır türü ...

Zebu,
Hindistan kökenli evcil bir sığır türü.
Hörgüçlü bir sığır türü.
Zebu, 

Latince zebu.
Bos indicus sığırı.
Bilimsel adı, 
Bos primigenius indicus .
Zebu, Hindistan'ın yanı sıra Asya'ya ve Tropikal Afrika ile Madagaskar'a özgüdür. 
Boynuzlugiller familyasından, memeli bir hayvandır. 

Öküz gibi evcil ve geviş getiren, iyi bir yük hayvanı olup sürüler halinde yaşamayı seven, sığır büyüklüğünde, uysal ve dayanıklıdır.

Omuz üstü belirgin hörgücü ve büyük gerdanı ve güçlü kas yapısına sahiptir. Sarkık kulaklı, omuz ve boyunları üstünde bir hörgüçleri olan bu hayvanların beyaz, kahverengi, siyah ve gri renkleri vardır. 

Aver öküzünün atası sayılan sığırların türleri;
Boran, Baggara, Brahman, Butana, 
Gir, Guserat, 
Kangaham, Kankrej, Kenana, 
Kırmızı Sindhi, Sahiwal,
Nelore Sığırı, Ongole,  Zebu, gibi adlarla bilinen ırkı vardır. 

Afrika'nın güney ucundaki burnun adı ...

Ümit Burnu,
Cape of Good Hope,  
Kaap die Goeie Hoop, 
Kaap de Goede Hoop, 
Cabo da Boa Esperança
Afrika'nın güney ucundaki burnun adı .
Güney Afrika, Cape Yarımadası'nın güneyindeki uç noktası Ümit Burnudur.
Denizden 245 m. yükseklikte olup batısında False koyu vardır.  


Afrika'nın en güneydeki noktası olduğu bilinir. Afrika kıtasının güney uç noktası 160 km daha güneydoğuda,   Agulhas Burnu'dur.  

Portekizli Kaşif Bartolomeu Dias tarafından 1488 yılında keşfedilen Ümit burnuna önce Fırtınalar Burnu adını verdi. Tarihçilere göre fırtınalar burnu adının gemicilerin moralini bozabileceği için değiştirildiğidir. Bazı tarihçilere göre de Portekiz Kralı II. Joao tarafından Ümit burnu olarak değiştirildiği şeklinde anlatılmıştır.Ümit burnunun bir tarafında Atlantik okyanusu diğer tarafında Hint okyanusu vardır.

Padişahların vezirlerine seslenirken kullandıkları sözcük ...

Lala,
Padişahların vezirlerine seslenirken kullandıkları bir söz.
Padişahların vezirlerine seslenişte kullandıkları deyim.

Lala, Farsça bir kelimedir. Kul, köle, hizmetkar anlamındadır.
Padişahların sadrazamlara hitap ederken kullandıkları sandır. Padişah ise Osmanlı Devleti'nde devlet başkanına verilen unvan, hükümdar, sultan demektir.Lala kelimesinin diğer anlamları şu şekildedir;
Çocuğun bakım, eğitim ve öğretimiyle görevli kimse.
Saraya alınan acemilerin terbiyesine memur edilenler.
Halk arasında Osmanlı döneminde konak ve evlerde çocukların yetiştiren görevlilerdir.
Osmanlı İmparatorluğu döneminde sadrazamlar için Atabek anlamında lala tabiri kullanılmıştır.
Şehzadelerin özel eğitmenleri.
Aptal. 
Köle, 

Peygamber çiçeği olarak da bilinen, papatyagiller familyasından bitkinin adı. ..


Gökbaş,

Gök baş,
Mavi Kantaron,
Peygamber çiçeği, 
Papatyagiller (Asteraceae) familyasındandır.

Centeurea depressa.
Yunancada delici silahlar taşıyan adam anlamına gelen centaurea kelimesinden geldiğine rivayet olunur. Esas mitolojik hikayesi farklıdır. Mitolojide Herakles, yarı insan yarı at olan vahşi Kentaurların kökünü kazır. Bu vahşet içerisinde bilge Kheiron’u da yaralar. Bilgenin yarası ancak Ceniaureae denilen bir bitkiyle iyileşir. 
Mitolojide kırların türkücüsü ozan Cyanos'a atfen ölümünden sonra unutulmasın diye de peygamber çiçeğine dönüştürülmüştür.

Anayurdu Akdeniz Havzası ile Yakındoğu bölgeleridir. Ege ve Akdeniz bölgelerinde 1000 m. yüksekliğe kadar olan yerlerde bolca yetişir. Centaura cinsi bu bitkilerin 50'den fazla türü vardır. Türkiyede doğal olarak yol kenarları ve ekin tarlalarında yetişir. Bahçelerde süs çiçeği olarak da yetiştirilir.  Yaz aylarında sürgünlerinin ucunda 5 cm. genişliğe kadar açan mavi renkli hoş görünüşlü bileşik çiçekleri vardır. 50-80 cm boylarında, ince saplı, bir yıllık, otsu bir bitkidir. Yaprakları tüylü, saplarının ucunda kömeç (başçık) oluşturan çiçekler açarlar. Peygamber çiçeği olarak da bilinen bu bitkinin kırmızı, pembe, beyaz, lavanta mavisi ve kestane renginde çiçek açarlar.  Tohumlarından üretilen zehirli olmayan bir bitkidir. Genelde süs bitkisi olarak bahçelerde ve parklarda yetiştirilir. 

Kurutulan çiçekleri ve çiçekli dalları, idrar söktürücü, göğüs yumuşatıcı, iştah açıcı, ishal kesici,  güçlendirici olarak kullanılır. Ayrıca  öksürük, bronşit ve karaciğer rahatsızlıklarına da iyi geldiği söylenir.


Resimler, değerli arkadaşım fotoğraf ustası Haşim KILIÇ tarafından Ovit'te 2200 kotlarında çekilmiştir.

Popüler Yayınlar

İzleyiciler

Yeni içerikler için takip edin!

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ