Bir yiyeceğin üzerinin, fırında kahverengi ince bir kabuk bağlayana kadar pişirilmesi yöntemi, gratin etmek ...

Ograten (Frn. au gratin.)
Gratin etmek, graten etmek yapmak anlamındadır. Bir yiyeceğin üzerinin, fırında kahverengi ince bir kabuk bağlayana kadar pişirilmesi yöntemidir. Bu yöntemle pişirme özellikle fırında yapılmakta olan yemeğin üzerine parmesan, kaşar, dil peyniri gibi peynir çeşitlerinden birini rendeleyip pişirmek. Yemeğin üzerine beşamel sos dökerek yemek pişene ve sosun üzeri kızarana kadar fırında bekletmek anlamındadır.

Graten pişmiş yada çiğ yemeğin üzerine uygulanır. Fransızca üst kabuk anlamındadır. Bu kabuk genellikle peynir kırıntıları, rendelenmiş peynir, yumurta, yumurta sarısı,  tereyağı gibi malzemeler ile oluşturulur. Graten Fransız mutfağına özgüdür. Bizim altın sarısı, nar gibi diye tabir ettiğimiz kahverenkli, çıtır çıtır bir kabuktur. Gratin, ızgara etlerin üzerinde mesela peynirli biftek, fırında kızarmış etlerin üzerinde mesela patates püreli fırın köfte ya da elbasan tava gibi haşlanmış etlerin üzerinde kullanılır.  Balık, et, sebze, bazı tatlılar bile gratine edilir. Üzerine morney sos dökülmüş balık ve etler, kabak ve karnabahar gratine edilir. Yiyeceğin üzerinin kızartılmasına gratin etmek diyoruz. Kısa süre içinde fırında yapılır. Önceden çeşitli yöntemlerle pişirilen etlerin son pişirmesi bu yöntemle yapılır. Çünkü etler bu kadar kısa sürede pişmez. Özelliklerine göre ön hazırlama ve pişirme yöntemlerinden geçirilir. Graten kaplarına, yani porselen, bakır, paslanmaz çelik, cam gibi maddelerden yapılmış, görünümü güzel kaplara alınır. Üzerlerine çeşitli malzemeler yayılarak gratin edilir.  Gratin yapmada amaç; yemeğin üzerinin kızarmasıdır. Bu nedenle yemeğin özelliğine göre farklı malzemeler kullanılır. Bu kızarmayı sağlamak için Peynirler; (kaşar, permasan, dil ), Bechamel sauce(Beşamel sos), Morney sos, Yumurta sarısı, Patates gibi malzemeler kullanılır.

Gratin yapılırken dikkat edilecek hususlar;
  • Gratin son pişirme işlemi olduğu için yapılır yapılmaz mümkünse kendi kabı ile servis yapılmalıdır. Servis yapılan kabın görünüşünün güzel olmasına dikkat edilmelidir.
  • Büyük kaplarda yapılmışsa bekletilmeden porsiyonlara ayrılıp garnitürleriyle beraber servis yapılmalıdır. Daha çok ızgarada pişen sebze garnitürleri, fırında közlenmiş domates biber vb. sebzeler ile servis yapılır.
  • Gratin yapılmadan önce etin iyice pişmiş olmasına dikkat edilmelidir.
  • Yiyeceğin üzerinin eşit kızarmasına dikkat edilmelidir.
  • Gratin yapılacak fırının veya salamandıranın ısısının 250-300 °C olmasına dikkat edilmelidir. Böylece yiyeceğin içi kurumadan üzeri kızarmış olur. Gratinle beraber yiyeceğinde pişmesi isteniyorsa ısı daha düşük olabilir. Pişirme süresi, yemeğin üzerindeki renk ile ilgilidir.


Yukarıdaki nar gibi kızarmış ograten yemeğinin fotoğrafı NcMysteryShopper'den alınmıştır.

Şekerden yedi bin kat daha tatlandırıcı olan, beyaz kristal görünümlü bir madde...

Neotame,
Neotam,
Şekerden yedi bin kat daha tatlandırıcı olan, beyaz kristal görünümlü bir madde.

ABD’nde Food and Drug Administiration (FDA) tarafından kullanılması uygun görülen 5 çeşit yapay tatlandırıcı vardır. Bunlar Acesulfame, Saccharin, Aspartame, Sucralose ve Neotame' dir. Ülkemizde Sakkarin, Siklamat, Aspartam kullanımdadır.

Şeker hastalarının tatlandırma ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla üretilen bu tür ürünler günümüzde başka amaçlarla da kullanılmaya başlanmıştır. Fazla kiloların kontrolu, düzgün fizik, vucut şeklini korumak ve şekerin diş sağlığına negatif etkilerini azaltmak ve korumak isteyenler tarafından kullanılmaktadır.

ABD’de NutraSweet firmasınca geliştirilen tatlandırıcı aspartamın türevlerindendir. Şekerden 8000 kat, aspartamdan da 30 ila 60 kat daha tatlıdır. Bu tatlandırıcının tadının şekere benzediği ve kalori içermediği, sıfır kalori özelliği ile ABD ve Avrupada kullanıma sunulmuştur. Tadı, yüksek sıcaklık ve pH koşullarına dayanıklı olması sayesinde yoğurt ve fırıncılık ürünlerinde kullanımına çok müsait olduğundan tercih edilmektedir. E-E961 kodu ile bilinir.


Taş veya kaya parçaları doldurulmuş tel sepet ...

Gabion, (İng. Gabion, Frn. Gabion)
Ağırlık sepeti anlamındadır.
Taş veya kaya parçaları doldurulmuş tel sepet.

Gabion kelimesinin kökeni İtalyancadır. Büyük kafes anlamına gelen Gabbione kelimesinden türetilmiştir. Türkçede ağırlık sepeti anlamında kullanılmaktadır. Galvanize çelik tellerin kare, silindir ama genellikle dikdörtgen gibi geometrik şekillerde örülmüş büyük sepetlerin içerisine belirli ebatlarda kaya parçalarının, taşların  dizilmesi, elle yerleştirilmesi  ile oluşturulan ağırlıklardır.

Gabion uygulamaları tarihte farklı biçimlerde karşımıza çıkmaktadır. Bunlardan en önemlisi ve meşhuru Leonardo Da Vinci' nin Milan' daki San Marco Kalesi için tasarladığı gabion duvardır. Çok geniş bir alanda uygulanabilir. 


Gabion uygulamaları, özellikle iri taşların, kaya parçalarının kolayca bulunabildiği yerlerde ekonomik ve doğal çözümler sunar. Esnek bir yapıya sahiptir. Uygulama kolaylığı ile zayıf zeminlerde çok hızlı imal edilebilir.
Yapısı itibariyle bünyelerinde su tutmazlar ve hemen deşarj ederler. Bu özelliği yeraltı su seviyesinin yüksek olduğu bölgelerde, dere yataklarında, akım hızını düşürürler.
Dere yataklarında şev tanzimi ve koruma yapısı olarak görev yaparlar. Gabion Duvar diğer istinat yapıları ile mukayese edildiğinde basit ve fonksiyoneldir. Üretim kolay ve hızlıdır. Maliyeti ucuzdur. Yapılabilirliği her yerde mümkündür. 

Gabion duvarların uygulama alanları aşağıda gösterilmiştir.;
istinat yapıları, tahkimat işleri, karayolları, demiryolları, ziraat işleri, erozyon önlenmesi, şev Korumaları, şev tanzimi, dere yatağı ıslahları, Sediment önleyici, ırmak ve derelerde hız kesici, havza iyileştirilmesi, ıslahı, liman işleri, sahil koruma, köprü ayaklarının korunması, yaklaşım dolguları ve menfezler, arazi tahkimatları ve benzer diğer tüm işlerde rahatlıkla uygulanabilen bir inşaat yapısıdır.

Gabionlar için Teknik şatnamelerde belirtilen özelliklerde ve kalitede olması gerekir. Tellerin kopma dayanımı min. 42 kg/mm2 olmalıdır. Ayrıca 10 cm uzunluk için, mm2 başına 42 kg yük altında min. %10 uzaması gerekir. Kullanılan galvanizli tel sepetlerin telleri ardı ardına kırılmaksızın 10 defa katlanmalıdır. Rel sepetlerde kullanılan teller, saf çinko ile sıcak galvanizli yumuşak çelikten ve min. 3 mm çapında olması gerekir. Bağlama, germe ve destekleme telleri, kafes telleri ile aynı özellikte olmalıdır.


Eski Mısır' da ölüler tanrısı...

Anubis,
Anpu,
Yinepu,
İnpu,
Kutsal Mumyalayıcı,
Eski Mısır'da ölüler tanrısı.
Ölülerin Kılavuzu.
Yunan tanrısı Hermes ile özdeşleştirilerek Hermanubis adıyla da anıldı.
Çakallar mezarların etrafında dolanmasından dolayı bu tanrı çakal başlıdır.

Esas olarak ölü gömme, mumyalama kültü ile ilgilidir. Anubis, kralların ve tanrıların kutsal asasını taşıyan çakal başlı bir adam olarak betimlenir.
Gövdesi insan, başı çakal veya vahşi köpek şeklinde ve kuyruğu çalı biçiminde kutsal bir hayvan olarak tasvir edilmiştir.

Eski Mısırda bir rivayete göre Nephthys ve İsis'in oğludur. Başka bir rivayete göre ise İsis ve Osiris'in oğludur. Ama esas hikayede; Nephthys, Osiris'i sarhoş ederek baştan çıkarmış ve sonuçta Anubis dünyaya gelmiştir. Başka bir rivayette ise Nephthys ve Seth'in oğlu olarak adı geçer. Güneş ve savaş tanrıçalarından biri olarak da bilinen Bast, Anubis'in eşidir ve mumyalama öncesinde ve esnasında ölünün vücudunu temizler ve gerekli hazırlıkları yaparak, Anubis'e yardımcı olur.

Kendi isteğiyle işten veya bir hizmetten ayrılma . ..

İstifa, (Arapça).
İstifa, (İng. Resignation, Frn. la démission )
Kendi isteğiyle işten veya bir hizmetten ayrılma.
Affını, azlini, bağışlanmasını istemek.
Kendisinin memuriyetten affını taleb etmek. 

İşten ayrılma isteğini bildiren dilekçe.
İsti'fa (Osmanlıca).

İstifa etmiş, istifa eden kişilere müstafi denir.

Bitki ve hayvanları zararlılardan korumak için kullanılan kimyasal ilaçların genel adı ...

Pestisit, 
İng. Pesticide, 
Frn. Pesticide.
Böcek zehri.
Böcek zehiri.


Tarım ilacı,
Pestleri öldürmek için kullanılan ilaç, bileşik.

Zararlılarla mücadelede kullanılan öldürücülere pestisit denir. Bitki ve hayvanları zararlılardan korumak için kullanılan kimyasal ilaçlardır. Bu öldürücülere pest denir. Tam açıklaması şöyledir. Canlı veya cansız varlıklar üstünde yaşayan her türlü parazit, böcek, yabani ot, mantar, kemirici, asalak vb. canlılara verilen ortak isimdir. Bitki ve hayvanları zararlılardan korumak için kullanılan kimyasal ilaçlar vardır ki bu maddeleri toptan ifade eden terimdir.

Tarihte ilk pestisit olarak 1874 yılında Othmar Zeidler tarafından yapılan ve DDT olarak bilinen Dikloro Difenil Trikloretan kimyasal maddesi böcek öldürücü olarak kullanılmıştır. DDT saf halde iken beyaz toz halinde kokusuz bir maddedir. Suda erimez, ama benzin, alkol, benzol, yağlar, aseton vs. içerisinde erir. Uzun yıllar tarımda, savaşta kullanılmıştır. Sonradan çevrecilerin baskısı ve mücadelesi sonunda yasaklanmıştır. Tüm Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de zirai faaliyetlerde DDT kullanılması1970 yılında yasaklanmıştır.

Popüler Yayınlar

Takipçiler

Yeni içerikler için takip edin!

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ