1807-1888 yılları arasında yaşayan ve İtalyan Birliğinin kurucusu olan ünlü asker ve devlet adamı ...

Garibaldi,
Giuseppe Garibaldi,
Joseph Pepin Garibaldi.
Risorgimento.
İtalya’nın kurucusu, kurtarıcısı.
İki Dünya Kahramanı.
(d. 4 Temmuz 1807 – ö. 2 Haziran 1882),
İtalya Devleti'nin kurulmasına öncülük etmiştir.
İtalya’nın efsanevi kahramanı Guiseppe Peppino Garibaldi.
İtalyanlar tarafından İtalya'nın en büyük kahramanı ve yurtseverlerinden biri olarak kabul edilir. Savaşarak birleşik İtalya düzenini getirdi. 


Fransa'da Nice kentinde doğmuştur. Yani Fransız vatandaşı. Hatta Victor Hugo’ya göre Fransız cumhuriyetçi ordusunun Generali, emperyal ordunun Mareşali Andre Massena (1758-1817) ile aynı evde dünyaya gelmiş.

1836-1848 yılları arasında Güney Amerika’da bağımsızlık savaşları içinde geçiyor. Jouse’nin Uruguay’ın bağımsızlığı, Arjantin ve Brezilya’daki ayaklanmalardaki çok ağırlıklı bir rolünün olduğu biliniyor. 1848 yılında bağımsızlık yanlısı ve cumhuriyetçi değerlerin en uzlaşmaz savunucusu olarak Avrupa’ya, İtalya’ya dönüyor. Ülkesindeki işbirlikçiler ve işgalci Prusya ordusuna karşı savaşıyor. 1849 yılında Amerika, Asya ve Afrika'ya sürgüne gönderiliyor. 1860 yılında başlattığı destansı Binler Seferi ile Sicilya'yı kurtarıp, Kuzey ve Güney’i birleştiriyor. İtalya’nın birliği anlamına gelen İki Sicilya Krallığı'nın başına Victor Emmanuel’i oturtuyor. 1861 yılında bölgede egemen olan Bourbon Hanedanlığı ordusunu da yenerek onu İtalya Kralı ilan ediyor.

1880 yılında kendine ait, Sardunya’ya bağlı Caprera adasına çekilen Jouse 2 Haziran 1882 tarihinde vefat ediyor. 


Popüler Yayınlar

İzleyiciler

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ