Kilisenin, 4 bilim adamının göğsüne, kızgın haç damgasını basıp öldürdüğü olaya İtalyanca verilen ad ...

Lapurga,
La Purga,
Kilisenin, 4 bilim adamının göğsüne, kızgın haç damgasını basıp öldürdüğü olaya İtalyanca tasviye anlamına gelen La purga denmiştir.
Kilisenin görüşlerine 4 illuminati üyesi bilimadamı karşı çıkar. İlluminati,  kelime anlamı olarak aydınlanmış olanlar anlamındadır.Kilise, 4 bilim adamını günahlarından arındırmak için  1668 yılında vücutlarını haç işaretleriyle damgalayarak öldürür. Daha sonra bu 4 bilim adamının cesetlerini, diğer bilim adamlarına ibret olsun diye Roma sokaklarına atar. İşte bu olaya la purga denir. Bu olayada tasfiye anlamında İtalyanca la purga denilmiş ve bu olay itibari ile illuminati daha saldırgan bir hal almıştır.

İlluminati, 1776 yıllında Almanya’nın Münih kentinde kurulmuştur. Amacı cahillikle, baskıcılıkla ve kilise fikirleriyle savaşmak olarak belirlenmiştir. Kurucular, Adam Weishaupt isimli Kabbalacı bir Hukuk Profesörü, Baron von Knigge ve bunların diğer arkadaşlarından oluşmaktadır. Münih’ te kurulduktan sonra zamanla üye sayısı arttırmış. İlk sene 12 üye sayısını sonrak, yıllarda 80 kişiye çıkarmıştır. Tarihte adını duyduğumuz Galileo, Bernini ve Michalengelo bu grubun üyesi olarak gösterilir.


  

Popüler Yayınlar

İzleyiciler

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ