İri taneli bezelye ...

Araka,  
Rumca arak,
İri taneli bezelye.
Bir çeşit bezelye.
Bezelye (Pisum sativum).

Bezelyenin ana vatanı Batı Asya ve Avrupadır. Ama dünyanın bir çok yerinde eski çağlardan beri yetiştirilir.

Baklagillerden (Fabaceae) Bezelye bitkisi, Bahçe bezelyesi veya Sırık bezelyesi, Tarla bezelyesi isimleriyle bilinen bir yıllık otsu bitkilerdir.   


Bitkinin ekimi Mart ve Haziran ayları arasında yapılabilir. Bezelye tohumları 40-50 cm. sıra ile 5-8 cm. den fazla aralıkla, yüzeyden 3-4 cm. derine ekilir. 10 gün sonra fideler çıkmaya başlar ve yaklaşık 60 gün sonrada bezelyeler toplanır. 

Boyları 30-40 cm., yeşil yapraklı ve çiçekleri karışık renklidir. Taneleri basık ve renkleri esmer kül rengi veya yeşil renkli olup lekelidir.  
Bahçe, sırık bezelyesi, gövdesindeki tutucu sülüklerle tutunan tırmanıcı bir bitkidir. Boyları 70-90 cm. olup, Bahçe-Sırık bezelyelerinin çiçekleri beyaz ve taneleri yuvarlaktır. Taneleri beyaz, sarı ve yeşil renklidir. Bazı bezelyelerde parşömen denilen sert tabaka olmayıp, Sultani bezelye veya yaprak bezelyeler, tane yapmayıp kabuğuyla birlikte yenilir. Başka bir türde taneleri iri olan yani araka bezelyesidir.


Bezelye nişasta, lif, antioksidan, karoten ve protein oranı yüksek bir sebzedir. İçeriğinde A-B-C vitaminleri ve demir, potasyum, fosfor mineralleri bulunur.
Konservesi yapılan Bezelye taneleri, kansızlığı giderir. Pekliğe iyi gelir. Rivayete göre kan kanserine karşı koruyucu etkisi olduğu bilinir. 

Başka bir tüketim şekli ise kurutulmuş bezelyeden un yapılarak çorba ve yemek yapımında kullanılır. Ayrıca hayvan yemi olarak kullanılır. Popüler Yayınlar

İzleyiciler

Yeni içerikler için takip edin!

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ