Cinsel ilişkiye girme korkusu ...

Genofobi,
Seks korkusu,
Eretofobi,
Seks yapmaktan korkmak. Genç yaşta cinsel saldırıya maruz kalanlarda ve vajinismus mağdurlarında bulunan fobi. Cinsel birleşme veya cinsel ilişkiden fiziksel veya psikolojik olarak korkmak.
Genofobi, cinsel birlikteliklerden veya cinsel ilişkiden fiziksel veya psikolojik olarak korkmaktır. Genofobiye aynı zamanda koitofobi adı da verilir. 

Genofobiyi tanımlamada erotofobi terimi de kullanılabilir. Genofobi tıpkı panik ataklarda olduğu gibi kişilerde panik ve korkuya neden olabilir. Bu fobiyi yaşayan insanlar cinsel ilişkiden veya yalnızca bunun düşüncesinden yoğun şekilde etkilenebilir. Aşırı korku romantik ilişkilerde sorunlara neden olabilir. Genofobiden etkilenenler, yakınlaşma olasılığından korunmak için ilişki kurmaktan uzak durabilirler. Bu da yalnızlık hissine yol açabilir. Genofobisi olan insanlar aynı zamanda içinde bulundukları durumdan dolayı utandıkları için de kendilerini yalnız hissedebilirler.

Vajinismus,  
Cinsel ilişkiye girme korkusu,
Kadında İlişkiye Girme Korkusu,
Az gelişmiş ülkelerde görülen Cinsellik Korkusu, cinselliğin bu kültürlerde bir tabu olarak görülmesinden, cinsel konularda eksik ve yanlış bilgilendirmeden, gelişmemiş toplumlarda cinselliğin tabu olması olarak görülmesinden, cinselliğin günah veya yasak olarak algılanmasından, cinsellikle ilgili bilgilerin genelde yanlış kişilerden alınması kaynaklanır.Kaynak: http://www.hemensaglik.com/


Popüler Yayınlar

İzleyiciler

Yeni içerikler için takip edin!

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ