Yurdumuzun sulak alanlarında da yaşayan bir cins ördek ...

Kirik, (Çamurcun).
Budan, Çimen, Behri,
Avyaban,
Aynak,
Boz Dalağan (Elmabaş),
Cılıbıt,  Çakırkanat, Çamurcun, Çıkrıkçın,
Eğrikoca,
Fiyu (Islıkçın),
Kamışcın, Karameke, Kılkuyruk (Kıkırlık),
Sakarya,
Yağmurcun,


Ördek,
Ördekgiller (Anatidae) familyasından iri bir ördek türü, Erkek büyük tarakdişler koyu yeşil bir başa sahiplerken, dişiler kırmızımsı-kahve başa sahiplertirler Bu kuşlar 70 cm uzunuğnda ve 78-94 cm kanat genişliğin dedirler. Gagalarının tırtıkları sayesinde balıkları sıkıca tutabilen beslenen büyük kuşlardır. Midyeler, karidesler de besinlerini oluşturur. Genç kuşlar genellikle sucul böcekleri yerler.

Kimi bölgelerde Budan, kimi bölgelerde Çimen, kimi bölgelerde Kırik, kimi bölgelerde Behri diye adlandırılan bu ördek Latince adı Primos olan Çamurcun ördeğidir. Latince adının Primos olması ilk başta Prematüre kelimesini çağrıştırıyor. Hem cinslerine göre daha küçük olması nedeniyle bu ördeği prematüre olarak da düşünebiliriz.İyi bir av hayvanıdır. Çok hızlı hareket kabiliyetine sahip olan bu ördek kimi zaman avcılar için baş belası da olabilmektedir.
Sabah geçitlerinde yerden 2-3 metre yükseklikte hatta kamış seviyelerinde geçit yaptığı için kimi zaman avcılar bu ördekle burun buruna dahi gelebilmektedir.

Popüler Yayınlar

İzleyiciler

Yeni içerikler için takip edin!

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ