Kan emici bir sinek...

Üvez, (Sorbus).
Üvez (Osmanlıca).
Üyez,
İvez,
Sivrisineğe benzer bir böcek (Sorbus).
Sivrisinek, 
Tatarcık,
Bir çeşit sivrisinek. 
Atsineği.
Küçük sivrisinek,
Eşek sineği, 
Büvelek.
Hayvanlara konup yapışan, onları tedirgin eden bir çeşit sinek.

Bilimsel adı, Simulium (Black Fly).
Üvezler larvalar halinde suda büyür. Sivrisinek larvalarının aksine durgun suda değil de hafif akışa sahip sularda yaşar. Nedeni sivrisinek larvaları hareketli olurken üvez larvalarının taş ve bitki parçalarına tutunarak gelip geçen organik artıklarla beslenmeler.  Üvezler bulmak için 10 km kadar uçabiliyorlar. 

Simulium, onchocerciasis gibi hastalıkları geçirebilen (Nehir körlüğü) siyah sineklerin bir cinsidir. Birkaç yüz türle büyük bir cins, ve 41 alt-cinsten oluşur. Bu sinekler, havuz beslenenleridir. Anticoagulantsı içeren onların tükürüğü, birkaç enzim ve histamin maddesini kanla karıştırırak kanın pıhtılaşmasını engeller ve sinek tarafından yeninceye kadar muhafaza eder. Bu ısırıklar, yerelleştirilen doku zararına sebep olur ve eğer besleyen sineklerin sayısı, yeterliyse, onların beslemesi, bir kan-kayıp anemisini üretebilir. 

İnsanlarda bu sistemle ilgili tepki, "Siyah sinek ateşi" olarak bilinen bir hastalık olup baş ağrıları, ateş, bulantı, adenitis ile tanımlanır. Genel olarak dermatit ve alerjik astım hastalıklarına neden olur.

Popüler Yayınlar

İzleyiciler

Yeni içerikler için takip edin!

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ