Manisa' nın Kula ilçesinde bir kaplıca ...


Emirler,
Emir Kaplıcaları,
 Kula Emir Kaplıcaları Manisa’nın Kula İlçesine bağlı Şehitoğlu Köyü sınırları içerisinde, Gediz Nehri’nin kolu olan Geren Çayı yakınlarındaki Ilıcalı Hamam deresi (Gerençayı) kenarında bulunmaktadır. 

Kaplıcalar; Manisa’ya 137, Kula’ya 19, Kula-Selendi yoluna 3, İzmir Adnan Menderes Havaalanına 200 km. uzaklıktadır. Deniz seviyesinden yüksekliği 350 metredir.

Kaplıca alnında iki adet sondaj bulunmaktadır. Birinci sondaj kuyusu 33 metre derinlikte 40 litre /sn ile 63 C sıcaklıktadır. İkinci sondaj kuyusu 162 metre derinlikte 100 litre sn ile 59 C sıcaklıkta termal su içermektedir.

Termomineral özellik gösteren su kaynaklarının romatizma, siyatik, kırıkçıkık, cilt ve kadın hastalıklarına iyi geldiği kanıtlanmıştır. Romatizma, kırık-çıkık, siyatik, cilt ve kadın hastalıkları ile cilt hastalıklarına iyi gelen kaplıca sularının, az miktarda içildiğinde sindirimi kolaylaştırdığı ve karaciğere yararlı olduğu söylenmektedir.

Alınan su örneklerinin kimyasal analiz sonuçlarına göre alandaki termal kaynaklar NaHC03’li (sodyum bikarbonat) sular sınıfına girmektedir.

Popüler Yayınlar

İzleyiciler

Yeni içerikler için takip edin!

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ