Daha çok çocuklarda görülen tırnak kemirme alışkankığı...

Onikofaji,
Onikofaloji,
Tırnak yeme alışkanlığı. Tırnaklarını kemirme kompulsiyonu.
Tırnak yeme ( onikofaji)
Tırnak koparma (onikotillomani) 
Psikolojik strese bağlı olarak sık görülür. Tırnak çevresinde siğil çok sık görülür. Psikiyatrik yardım gerekebilir.

Tırnak(İngilizce nail, Osmanlıca zıfr ),
Parmakların ucunda bulunan ve boynuz (keratin) maddesinden yapılmış olan bir üst-deri salgısı. Tırnak yeme bir ” tik ” olup , tırnak çevresindeki epitel’in koparılmasını , tırnak yeme takip eder . Özellikle ergenlik döneminde başlayan bu iştah 30 lu yaşlara kadar miras kalabilir. Tırnak yeme alışkanlığı tıp dilinde “onikofaji” olarak isimlendirilir. Tırnak yemek insan sağlığını olumsuz etkiler. İstemsiz tırnak aralarına biriken birçok bakteri direk ağız yolu ile vücuda nüfuz eder. Birçok uzman tırnak yemenin psikolojik de olabileceğini vurguluyor. Özellikle tırnakların bakımlı ve temiz olmasına dikkat edilip, eczanelerde satılan caydırıcı krem yada ilaçları kullanabilirsiniz.
 
Aşırı derecede tırnaklarınızı yiyorsanız, buna engel olamıyorsanız tıbbi tedavi görmenizin zamanı gelmiş demektir. Asabi alışkanlıkların, endişe, stres ve sıkıntı anında ortaya çıkan bilinçdışı davranışlardır. Tırnak yeme alışkanlığı ya da hastalığı, obsesif kompulsif bozukluk (obsesyon ve kompulsiyonlarla seyreden anksiyete bozuklukları içinde sınıflandırılan bir psikiyatrik bozukluk) sorununa dahil bir davranıştır.  

Önlemek için tedavi metodları;
•Tırnaklarınızın temiz ve bakımlı olmasına özen gösterin,
•Caydırıcı kullanın(Eczanelerde tırnak bakımı ürünlerinden tırnak yemeyi bıraktıran kremler, yağlar ya da tırnak cilaları),
•Kendinize oyalanacak alışkanlık bulun,
•Tırnaklarınızı neden yediğinizi bularak bu nedeni gidermeye çalışın,
•Psikolojik nedenlerin giderilmesi için tedavi için doktora danışın.

Popüler Yayınlar

İzleyiciler

Yeni içerikler için takip edin!

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ