Çarkıfelek bitkisinin tadı kavuna benzer meyvesi ...

Granadilla,
Grenadillo,

Granadilla, 19. yüzyılın sonlarında Hawaii de üretilmeye başlanan ve daha sonraları tarihi gelişimi içerisinde Amerika' nın Florida eyaletinde de üretilen bir meyvedir. 

Granadilla' nın dış kabuğu turuncu renkte olup kabuğu düz bir yapıdadır. 


Yapraklarının üst tarafı koyuya çalan yeşil, alt kısmı ise daha açık yeşildir. Meyvenin içi çekirdekli bir yapıda olup, yenilen kısmı da bu çekirdekli kısmıdır. 

Granadilla, Orta Amerika ve Afrika ülkeleri ile Bolivya ve Peru da üretilmektedir. Meyve daha önceleri İsrail de üretilmeye çalışılmış ama buranın iklim koşullarının meyvenin yetişmesine imkan vermemesinden dolayı bu projeden vazgeçilmiştir. Yine Yeni Gine' de üretiminin yapılabileceği yapılan araştırmalar sonucu  kanıtlanmış, Haiti'nin dağlık yamaçlarında yetiştirilebileceği konusunda projeler oluşturulmuştur.

Subtropikal bir meyve olan Granadilla, içerdiği Kalsiyum sayesinde kemik gelişiminde önemli rol oynamaktadır. 


Bununla birlikte ayrıca cildi diri ve sağlıklı tutma gibi özellikleri de bulunmaktadır. Çekirdeklerini yiyebilir, meyve sularınızda, tatlılarınızda, yoğurtlarınızda, dondurmalarınızda, kokteyllerinizde, salatalarınızda ilave ederek, farklı bir lezzet ve görsel elde edebilirsiniz. 7 ºC de %80 - %90 nem seviyesinde muhafaza edilmesi gerekmektedir.


Popüler Yayınlar

İzleyiciler

Yeni içerikler için takip edin!

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ