Köyceğiz gölünün batısında bir kaplıca...


Sultaniye,

Ölemez dağı'nın eteklerinde yer alan Sultaniye kaplıcası Köyceğiz’den Hamitköy'e tarafından  Ekincik’e doğru giderken 500 metre içeridedir. Köyceğiz, Dalyan ve Ekincik’ten günü birlik dolmuş motorları ile de gidilebilmektedir. Kaplıcaya turistik Tekne turları yapılmaktadır.
Çevrede tekerlekli sandalye veya sedyeyle getirilen hastaların 21 kürlük bir tedaviden sonra yürüyerek gittiklerine dair rivayetler vardır.

Sultaniye, Türkiye’nin en yüksek radyoaktivitesi (98.3) olan kaplıcasıdır.  39 Santigrad derece sıcaklıktaki suyu kalsiyum klorür, kalsiyum sülfat, kalsiyum sülfür ve radon içermektedir. Romatizma, siyatik yanında cilt ve kadın hastalıklarına da iyi geldiği söylenir. En önemlisi radyoaktivitesi ile rehabilite edici özelliği vardır. Kaplıcanın Kaunos’lular tarafından bundan ikibin yıl önce varlığı belirlenmiştir. Eskiden  seks gücünü arttırdığı için çok gözde olan kaplıcanın kaynak suyu içildiğinde çeşitli iç hastalıklarına iyi geldiği söylenir.
 
Köyceğiz Gölü'nün güney batısında  Sultaniye Kaplıcaları'nın tarihi günümüzden binlerce yıl öncesine dayanır. M.Ö. 100 yıllarında Kaunos'lular tarafından kullanıldığı bilinmektedir. Günümüzde Bizans döneminde yapılan tesisler Köyceğiz Gölü'nün suları altında kalmıştır. Roma döneminde kapsamlı bir hastane haline getirilmiştir. Kaynaklara göre, hastanenin girişine "Tanrılar adına buraya ölüm giremez" diye yazılmıştır. Ölemez Dağı da adını buradan almıştır. 

Popüler Yayınlar

İzleyiciler

Yeni içerikler için takip edin!

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ