Kaşındırıcı bir deri hastalığı ...

Liken, (Yunanca),
Kaşındırıcı bir deri hastalığı.
Çok sayıda küçük kabartılardan ibaret deri lezyonu.
Bir mantarla bir su yosununun ortak yaşamasıyla ortaya çıkan bitkilerin genel adı da Liken' dir. 

Liken Planus;
Deri, deri ekleri ve mukozaların (başta ağız içi, yemek borusu, kadın cinsel organın parçaları olan vulva, vagen) ve erkek cinsel organının tutulduğu iyi huylu bir deri hastalığıdır.

Kaşındırıcı bir hastalık olup 30-60 yaş arasında ve kadınlarda daha sık olmak üzere her yaşta görülebilir. Hastalığın nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte, psikojenik stres  gelişmesinde başlıca rol oynar.  Bunun dışında bazen hepatit B, hepatit C, primer biliyer siroz gibi karaciğer hastalıklarına ve diyabet (şeker hastalığı)’ e eşlik edebilir. Özellikle başlangıç döneminde şiddetli kaşıntı olabilir. Bunun dışında ateş, halsizlik, bulantı, kusma, ishal gibi diğer pekçok hastalıkta görülebilecek şikayetler görülmez. 


Hastalığın tedavisinde en çok kullanılan ilaçlar, kaşıntıyı önlemeye yönelik olarak sedatif (sakinleştirici) etkili antihistaminikler (Atarax, Avil vs..) ve topikal yani sürme şeklinde kullanılan güçlü kortizon içeren merhemlerdir (psovate, dermovate, elocon vs..). Kortizonlu merhemler doktor kontrolü dışında uzun vadeli kullanılmamalıdır. Aksi takdirde deride incelme, kıllanma, stria denilen ince, çizgilenmeler, telenjiektazi yani ince damarlanmalar oluşabilir. 

Deri Hastalıkları:
 1. Atopik Ekzama (Atopik Dermatit)
 2. Ergenlik Sivilcesi (Akne Vulgaris)
 3. Kellik (Alopesi)
 4. Kurdeşen (Urtiker)
 5. Liken (Liken Planus)
 6. Mantar Hastalığı ( Fungal Enfeksiyon)
 7. Pitriazis Rosea
 8. Uçuk (Herpes Simpleks)
 9. Vitiligo
 10. Behçet Hastalığı
 11. Cüzzam (Lepra)


Kaynak: http://www.itf.istanbul.edu.tr

Popüler Yayınlar

İzleyiciler

Yeni içerikler için takip edin!

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ