Sapanca Gölü' nün eski adı ...


Ayan,
Adapazarı Sapanca Gölü,

Marmara Bölgesi'nin doğu kesiminde Adapazarı Ovasını İzmit Körfezi oluğuna birleştiren uzun bir çukurun doğu yarısında yer alan tatlı su gölüdür. Sapanca gölünün kıyıları doğuda Sakarya ili batı ucunda Kocaeli İlinde kalır. Havzası 252 km2 dir. Yüzölçümü 47 km2 dir. Doğu-batı uzunluğu 17 km. dir. Kuzey-güney genişliği 5 km olup yüzeyin denizden yüksekliği 31 m. dir. En derin yeri 61 m. dir.


Göl adını güney kıyısında kurulmuş olan ilçeden alır. Eski Türk kaynaklarında Ayan Gölü olarak geçer. Özellikle güneyindeki dağlardan inen sellerle iyi beslenen göl fazla suyunu doğu ucundan Çark suyu aracılığı ile Sakarya ırmağına boşaltır. Gölü besleyen dereler Karaçay, Kuruçay, Kurtköy, Mahmudiye, İstanbul Karadere ve Kaymakçı Dereleridir. Kuzeyinde ve güneyinde uzanan dağ eteklerinde keklik çulluk ve tavşan avı yapılmaktadır. Gölde her çeşit tatlı su balığı avcılığı yapılmaktadır.

Sakarya` da tektonik oluşumlar sonucu meydana gelen Sapanca Gölü ve çevresi içerdiği son derece çarpıcı doğal güzellikleri ve yoğun yerleşim merkezlerinin ulaşabildiği bir konumda bulunması nedeniyle il merkezinin yanı sıra başta İstanbul olmak üzere çevredeki büyük kentlerin özellikler hafta sonları rekreasyon ve konaklama amaçlı taleplerine açık bir merkezdir. Sapanca Gölü'ndeki Arifiye Ormanında güzel kamping ve piknik alanları vardır.  


Suyu gayet saf ve berraktır. Kıyısında olan köylerin kadınları elbise yıkadıklarında asla sabun sürmezler.


Kaynak: http://www.forumdas.net/marmara-bolgesi/adapazari-sapanca-golu


Popüler Yayınlar

İzleyiciler

Yeni içerikler için takip edin!

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ