Mardin yöresinde taze rezeneye verilen ad...


İbzor,
Rezene, 
Farsça Rezene, 
Osm. raziyane
İng. fennel,
Raziyaneç, 
Raziyane, 
Tatlı anason, 
Foeniculum vulgare, 
Fennel, 
Fenouil vulgaire,
Foeniculum vulgare.
 
Maydanozgillerden, 1-1,5 m. yüksekliğinde, sarı çiçekli, hoş kokulu çok yıllık bir bitki.Yaprakları iplik biçiminde parçalı, baharatlı meyveleri anason gibi yemeklerde ve bazı içkilerde tatlandıcı olarak kullanılır. Hekimlikte gaz söktürücü olarak kullanılır. 

Türkiye’nin Kuzeydoğu Anadolu Bölgesinde yabani olarak yetişen bitki, Türkiye’nin hemen her yöresinde yetiştirmek mümkündür. Türkiye’de yetişen Tatlı Rezene de ayrıca dünyanın en kaliteli türlerinden biridir.

Maydanozgiller (Umbelliferae) familyasına ait 1-2 m boyunda, sarı çiçekli, parçalı yapraklı, yaprakları yemeklere koku ve tat vermek için, meyveleri ise gaz giderici olarak kullanılan bir bitki.

Meyveleri, kökü, yaprakları iştah açıcı, gaz giderici, süt artırıcı ve yatıştırıcı olarak kullanılan maydanozgiller familyasından bir bitki, raziyane.

Maydadozgiller familyasından, baharlı meyvaları anason gibi kullanılan, otsu bir bitki.  Çokyıllık, yaprakları ipliksi şekilde parçalı,çiçekleri sarı,meyveleri 5-10 mm boyunda ve 3,5 mm kalınlığındadır. Tadı tatlımsı ve yakıcıdır. Tüm dünya genelinde çok yaygın olarak kullanılır ve hafif anasonumsu tadıyla bilinir. Doğal olarak Akdeniz bölgesinde yetişen rezene, Balkanlar, Macaristan, İtalya, Fransa, Almanya, Mısır, Hindistan ve Çin' de kültürü yapılan bir bitkidir. Ülkemizde Kuzey Anadolu bölgesinde yabani olarak yetişmektedir. Antikçağ'da halk arasında yılan sokmalarına karşı kullanılırdı.

Taze rezene (ibzor), Bitki kaynatılarak suyuna batırılan pamuk gözler üzerine konularak beş dakika bekletildiğinde göz ağrılarını giderip dinlendirmektedir.

İştah açıcıdır.
Mide ve bağırsak hastalıklarında rahatlatıcıdır.
Sindirime yardımcı olur.
Mide ve bağırsak gazlarını söktürür.
Emziren annelerde, sütü artırıcıdır.
Bronşitte ve öksürük nöbetlerinde rahatlatıcı etkisi vardır. 
Yensun, Mardin yöresinde Anason' a verilen ad...
Hilbe, Mardin yöresinde Çemen' e verilen ad ...
Irk il sus, Mardin yöresinde Meyan Kökü' ne verilen ad...
Gıbbeze, Mardin yöresinde Ebe Gümeci' ne verilen ad...
Terğuziye, Mardin yöresinde, Mardin Sakızı' na verilen ad...
Harmal, Mardin yöresinde Uzerlik' e verilen ad...
Gısbara, Mardin yöresinde Kişniş' e verilen ad...

Popüler Yayınlar

İzleyiciler

Yeni içerikler için takip edin!

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ