Budun ön kısmından elde edilen dana eti parçası ...

Nuar, (İng. round of beef). 
Dana budundaki kemiksiz ve sinirsiz olan en büyük kaba et. Nuar genelde rosto ve haşlama olarak tüketilir.

Budun farklı bir parçasıdır, bacaktan karına doğru olan kısmı, sinir ve yağ yoktur. Halk arasında rosto olarak da isimlendirilen birinci kalite ettir. Nuar, yağsız tercih edenlerin severek tükettikleri ve tek başına pişirildiğğinde de son derece lezzetli olan bir et cinsidir. Haşlanır ve Rosto yapılır. Kontnuar ise Nuar' ın komşusudur. Salçalık biftek olarak tüketilebilecek en ideal bölümdür.

Nuar yemeği;
Malzemeler,
1 adet nuar (yaklaşık 1.5 kg)
1 adet havuç
1 adet soğan
2 adet defne yaprağı
2 adet domates
1 su bardağı sıvıyağ  ve yeteri kadar tuz
 

Yapılışı;
Derin bir tencereye iri parçalara bölünen havuç, iri iri doğranmış soğan ve defne yaprağı atılır. Bu malzemenin üzerine bütün olarak nuar yerleştirilir ve yağ ilave edilir. Yaklaşık 20-25 dakika bütün malzeme tahta bir kaşık yardımı ile ağır ağır çevrilir. Daha sonra nuarın üzerine 1.5 litre sıcak su ilave edilir ve kısık ateşte iki saat pişirilir. Bir çatal yardımı ile etin pişip pişmediği kontrol edilir, pişmemiş ise pişene dek kaynatma işlemine devam edilir. Bu arada kaynatılan su tencerenin iki parmak altına kadar inmiş olmalıdır. 

Pişen nuar tencereden alınır ve soğumaya bırakılır, soğuduktan sonra yarım santim kalınlığında halka halka kesilir. Diğer tarafta ise tenceredeki koyulaşan su bir mikser ile sos haline getirilir ve dilimlenmiş nuarlar içine atılır. Yemeğimiz artık hazırdır.
Pişen yemeğe tuz yerine yarım şişe soya sosu ilave etmeniz tavsiye olunur.

Rosto;
Malzemeler,
1 kilo dana nuar
2 iri soğan
2 diş sarmısak
1 çorba kaşığı un
1 Yemek kaşığı sirke.

Nuar üzerinde açacağınız oyuklara,küçük parçalara ayırdığınız sarımsakları yerleştirin. Soğanların suyunu çıkartın,eti bu suyla ovun. Çelik tencerenizi ısıtın. Nuarı,yağsız kızartma şartlarına uygun olarak,çevirerek kızartın. Bir çay bardağı su ve yemek kaşığı ile sirkeyi ilave edin. Kapağı kapatın,en kısık alevde(yarımdan da az şartı ile )40 dakika pişirin.Tuzu ekledikten sonra 5 dakika bekleyin.Dilimleyin,püre ile servis yapın.
 

Popüler Yayınlar

Yeni içerikler için takip edin!